کارشناس حقوق بین الملل در گفت و گو با خانه خشتی عنوان کرد؛

تیم ایرانی تمایل به انتشار سند رسمی و متن کامل ندارد/ راز اصرار دولت بر انجام توافق با آمریکا چیست؟

 • شناسه خبر: 62434
تیم ایرانی تمایل به انتشار سند رسمی و متن کامل ندارد/ راز اصرار دولت بر انجام توافق با آمریکا چیست؟

کارشناس حقوق بین الملل عنوان کرد: وقتی ظریف معتقد است هر توافقی بهتر از توافق نکردن است، جای نگرانی وجود دارد که بخواهد به هر قیمتی به توافق برسد.

خانه » آخرین اخبار » تیم ایرانی تمایل به انتشار سند رسمی و متن کامل ندارد/ راز اصرار دولت بر انجام توافق با آمریکا چیست؟

احمد قدیری کارشناس حقوق بین الملل در گفت و گو با خبرنگار “خانه خشتی“، در خصوص متن منتشره از سوی تیم ایرانی و آمریکایی گفت: متن توافقی که از سوی آمریکایی ها منتشر شده، با عنوان «متن کامل» و در سایت وزارت خارجه آمریکا قرار گرفته است، در حالی که متن ایرانی با عنوان «خلاصه» و تنها در اختیار رسانه ها قرار داده شده که همین امر نشان می دهدتیم ایرانی تمایل به انتشار سند رسمی و متن کامل ندارد؛ همانطور که در توافق ژنو نیز بعداً مشخص گردید پاورقی ها و ضمائمی وجود داشته که دولت در ابتدا آن ها را تکذیب می نمود.

قدیری با بیان اینکه آنچه در توافق لوزان منتشر شده است، متن تفسیری نیست، گفت: برخلاف آنچه دکتر ظریف اصرار دارد آن را فکت شیت بنامد، متن خود قرار داد است.

وی افزود: آمریکایی ها مدعی اند متن منتشر شده عین توافقی است که حاصل شده، در حالی که تیم ایرانی متن دیگری را مبنای خود قرار داده و به دستاوردهای آن متن استناد می کند.

قدیری با بیان اینکه دو شیوه تحلیل می توان داشت که یکی این است که متن آمریکایی و یا ایرانی را سنجید و با اعطای امتیازات لازم، آن را تحلیل نمود، عنوان کرد: با انجام این بررسی ها می توان پی برد آیا توافق به صلاح است یا خیر.

وی درباره شیوه دیگر و مبنایی تر ارزیابی این توافق گفت: وقتی قرار است آمریکایی ها چک ایران را پاس کنند، و در حالی که در مبلغ چک بین ایران و آمریکا اختلاف وجود دارد، چطور می توان به موفقیت آمیز بودن توافق خوش بین بود؟

کارشناس حقوق بین الملل ادامه داد: در شرایطی که ایران باید چند گام بلند به عقب بردارد و محدودیت هایی را بپذیرد، اگر آمریکایی ها و آژانس خلف وعده کنند، چه کاری از ما ساخته است؟

تیم ایرانی صداقت لازم و درک درستی از مسائل بین الملل و آمریکا ندارد

احمد قدیری به مصاحبه دکتر ظریف در شبکه یک سیما اشاره نمود و گفت: وزیر خارجه کشورمان متن متناقض آمریکا را فکت شیت نامید و آن را ناشی از اختلاف اوباما با نتانیاهو و کنگره و برای آرام کردن مخالفین وی دانست در حالی که آنچه آمریکایی ها مطرح کردند، متن و سند رسمی است.

قدیری هم چنین با بیان اینکه تیم ایرانی صداقت لازم و درک درستی از مسائل بین الملل و آمریکا ندارد، تصریح کرد: دکتر ظریف مدعی است آمریکا شناس قهاری ست در حالی که علی القاعده ایشان می داند در آمریکا خلاف گویی به افکار عمومی به عکس ایران هزینه گزافی دارد که نه تنها می تواند مرگ سیاسی اوباما را رقم بزند، که پایانی بر کل حزب دموکرات نیز خواهد بود و موجب رسوایی بزرگی برای دولت آمریکا می شود.

وی هم چنین به ارسال ایمیل دکتر ظریف به جان کری و ارائه اعتراض وی به متن منتشر شده وزارت خارجه آمریکا اشاره کرد و افزود: در حقوق بین الملل ایمیل های خصوصی هیچ جایگاه و اثری در برابر متون رسمی ندارند و انچه ملاک عمل قرار می گیرد، متن رسمی است.

اعتراض به بیانیه از امضای توافق بد و خیانت آمیز ممانعت می کند

وی در پاسخ به سوال خبرنگار “خانه خشتی“، مبنی بر اینکه اعتراضات مطرح شده از سوی کارشناسان تا چه اندازه می تواند در امضای دقیق متن توافق تیر ماه مؤثر باشد، گفت: این اعتراضات می تواند از امضای توافق بد و خدایی نکرده خیانت آمیز ممانعت کند.

کارشناس حقوق بین الملل در ادامه عنوان کرد: وقتی ظریف معتقد است هر توافقی بهتر از توافق نکردن است، جای نگرانی وجود دارد که بخواهد به هر قیمتی به توافق برسد.

قدیری امید دولت را به آمریکا دانست و با بیان اینکه دولت همه تخم مرغ هایش را در سبد مذاکره چیده است، گفت: بر خلاف نصایح رهبری، دولت منتظر است آمریکا چیزی به آن ها بدهد و در این راستا راهی جز تعامل با آمریکا پیش روی خودش نمی بیند.

وی اقتصاد مقاومتی را راهکاری اساسی برای خروج از فشار اقتصادی و تقویت موضع ایران در مذاکرات بیان کرد و تصریح داشت: متأسفانه دولت در این راستا هیچ قدمی بر نداشته و این در حالی است که با وجود تحریم ها و مشکلات اقتصادی دولت از ترس ریزش هواداران حتی حاضر به حذف یارانه ثروتمندان نیست و متاسفانه شاهد وارادت بی رویه انواع کالاها از جمله خودروهای لوکس و گران قیمت هستیم به نحوی که یکی از خبرگزاری های خارجی، تهران را مهد پورشه در خاورمیانه برشمرد.

ارائه پروتکل الحاقی خلاف عزت ملی است

این کارشناس حقوق بین الملل در پاسخ به سوال خبرنگار “خانه خشتی” در خصوص رضایت رهبری از مذاکرات هسته ای اظهار کرد: برخی خطوط قرمز رهبری از جمله دو مرحله ای شدن توافق و در نظر گرفتن عزت ملی که تجلی آن در عدم پذیرش پروتکل الحاقی خصوصا بازرسی ها نظامی می بود در توافق حاصل نشده و این یک خودزنی بزرگ برای تیم ایران خواهد بود چرا که به طرف غربی نشان داد تیم ایران حساسیتی روی خطوط قرمزش ندارد و این مسئله دشمن را در مذاکرات آتی در پیشروی و امتیازگیری حریص تر می کند.

وی پذیرش پروتکل الحاقی را خلاف عزت ملی دانست و عنوان کرد: در پاسخ به کسانی که مدعی رضایت رهبری از نتایج مذاکرات هستند باید گفت رضایت ایشان از مذاکرات در خوش بینانه ترین حالت از روی اکراه و اجبار است که از اصرار دولت بر مذاکرات ناشی می شود.

قدیری ادامه داد: رهبری با توجه به ارزش گذاری بر رأی مردم قصد دارد با رضایت به مذاکرات، تجربه ای نصیب ملت و دولت شود مبنی بر اینکه آمریکایی ها به عهدشان وفادار نیستند و گره مشکلات ما به دست آن ها باز نمی شود.

احمد قدیری با بیان اینکه مقام معظم رهبری به مذاکرت خوش بین نبوده اند، افزود: ایشان صریحا فرمودند که هر چقدر می خواهید مذاکره کنید، ولی من به مذاکرات خوش بین نیستم.

 تهیه و تنظیم: بهناز شریفی

برچسب ها:
احمد قدیری پروتکل توافق هسته ای خانه خشتی ظریف لوزان مذاکرات
تلگرام
دیدگاه‌ها
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

 • محمد

  جالبه که چند روز بعد از توافق کذایی چندین شرکت و بانک تجارت تحریم اروپایی شدن حالا دوباره بریزن توخیابونا وجشن بگیرن کدخدا سرش بره قولش ....

  حسن

  وقتی میفهمند کلاهی که خریدند گشادتر از کله شونه معلوم میشه الکی جشن گرفتن

  parisa

  توافق نامه لوزان پیروزی بزرگی بود و در تاریخ ثبت خواهد شد. چون پس از سال ها یک وزیر با پرستیژ سیاسی، با تجربه و آگاه به مسائل روز و از همه مهتر با ادبیاتی در خور مردم ایران نماینده پر افتخاری بود. و ساده لوحی خواهد بود اگر فکر کنید حتی رفتن ظریف به لوزان فقط به اختیار خودش یا دولت بوده.... پانوشت: به یاد بیاورید به ادبیات سابق ما در چنین مذاکرات مهمی : آن ...را لولو برد/ آب بریزید همون جا که .../ اینقدر قطعنامه بدید تا قطعنامه دونتون پاره بشه..../ مردم ایران اصلا نمیفهمن تحریم یعنی چی؟!!!!

  کشاورز

  رهبری فرموند اینان فرزندان انقلاب هستند و من از این تیم حمایت میکنم.رییس مجلس .رییس سپاه .اکثر امام جمعه ها...........واز همه مهمتر مردم از این توافق استقبال کردند.میدونی چرا.چون حرف رهبرمون را فهمیدن.سال همدلی وهم زبانی دولت وملت
اخبار ویژه
اخبار رفسنجان