به گزارش “خانه خشتی“، چند سالی است که گروهی از صاحبنظران معتقد هستند که پایتخت کشور را تغیر داده و ببرند یک جای دیگر! در این راستا به نظر ما شایسته ترین شهری که می شود پایتخت کشور شود همین رفسنجان خودمان است و اگر هر انتخاب دیگری صورت بپذیرد یک حق خوری آشکار محسوب می شود و حق خوری از نوع آشکار خوب نبوده و پزشکان حق خوری از نوع پنهان را اصولاً بیشتر توصیه می کنند. لذا در این راستا دلایل متقن خود را در زیر می آوریم و از سر به زیران سپاسگزارم!

ا- پایتخت عبارت است از مکانی که در آن انواع امکانات برای تصمیم گیری وجود دارد که خدارا شکر ما امکانات را دارا هستیم به طور مثال اعتماد به نفس از آن دست امکاناتی است که در همه وجود دارد و کسی نمی تواند از آن چشم بپوشد نکته دیگر، ما تنها شهری هستیم که علاوه بر پایتخت((سرتخت)) که از روستاهای زیبای شهرستان است را هم دارا هستیم.

۲-با توجه به نکته عیان که حاجتی به بیان آن هم نیست رفسنجان در ساخت قدرت، افراد موثر بسیاری را پرورانده است و امروزه و دیروزه! بسیاری از مسولین رفسنجانی هستند با انتقال پایتخت به رفسنجان هم این دوستان به زادگاه خود برمی گردند، صله رحم را به جای می آورند و هم اینکه چه بسا با اتوبوس به محل کار خود می روند.

۳- در شهرستان ما مکان های بکر بسیاری وجود دارد که از دوران مادها دست نخورده مانده است به طور مثال اگر شما در بسیاری از نقاط شهر نگاه کنید آشغالها را صرفاً جهت یادگاری نگه داشته اند و یا برخی چاله های خیابان ها را تنها برای حفظ میراث فرهنگی! به صورت رایگان در اختیار مردم قرار داده اند.

۴- رفسنجان به واسطه حضور چندین هزار نفر توریست یکی از توریستی ترین شهرهای ایران محسوب می شود ما در دنیا تنها شهری هستیم که تعداد افاغنه ازجمعیت خود مردم بیشتر هستند..! پس بهتر است این میهمان نوازی و حاتم بخشی را به همه نشان بدهیم و صرفاً برادران افغانی ما از این نعمت برخوردار نشوند.

۵- وجود برخی از اولویت ها در رفسنجان باعث شده است که رفسنجان در ردیف خاص ترین شهرهای دنیا قرار گیرد به طور مثال در رفسنجان در حالی که هیچ فرهنگسرای قابل استفاده ای که یک عده مدعی مالکیت آن را نداشته باشند وجود ندارد برای هنرمندان قطعه هنرمندان ساخته شده است تنها مشکل این است که فعلاً هیچ هنرمندی قصد وداع گفتن دار فانی را ندارد وگرنه امکانات به وجود آمده است!

۶- در حالیکه در کشور بسیاری مشکل آب دارند و کشور ما از خشکسالی رنج می برد تقریباً از هر دو رفسنجانی یک نفر! ادعای این را دارد که در سالهای آتی مشکل آب رفسنجان را حل می کند و با یک حساب سرانگشتی می توان متوجه شد که اگر همه دوستانی که مدعی هستند آب را به رفسنجان می آورند موفق شوند ما در سالهای آتی با معضل پرآبی! مواجه می شویم و حتی این خطر وجود دارد که در شهرستان سیل بیاید و کسی نباشد جلوی آن را بگیرد پس در این صورت لازم و حتی واجب است! این شهرستان زودتر (در سه سوت ثانیه) به پایتخت تبدیل شود وگرنه آن خواهد شد که نباید!

۷- هر چند ما در شهرستان امکانات زیادی داریم اما مکان های بسیاری برای سخنرانی کم داریم . امروزه در شهرستان ما چندین هزار نفر مستعد و خواستار انجام سخنرانی هستند که متاسفانه  در این زمینه به خودکفایی نرسیده ایم و باید برای رفع این مشکل که از مشکلات بزرگ جامعه بشری است تلاش کنیم.

۸- و غیره…!

یادداشت : ع.اکبر خدادادی سردبیر هفته نامه مهرآور