انتشار جنجالی‌ترین تحقیق علمی سالهای اخیر

  • شناسه خبر: 2799
انتشار جنجالی‌ترین تحقیق علمی سالهای اخیر

دانشمندان پس از مدتها انتظار، سرانجام موفق به کسب مجوز انتشار جزئیات جنجالی‌ترین تحقیق علمی سال‌های اخیر شدند که نتایج آن منجر به تولید شکل بسیار مرگباری از ویروس آنفلوآنزا و شامل جهش ویروس H۵N۱ و استفاده از آن برای آلوده کردن مکرر موش خرماها شده و نگرانی‌ مقامات بهداشتی و امنیتی کشورها از امکان […]

خانه » اجتماعی » انتشار جنجالی‌ترین تحقیق علمی سالهای اخیر

دانشمندان پس از مدتها انتظار، سرانجام موفق به کسب مجوز انتشار جزئیات جنجالی‌ترین تحقیق علمی سال‌های اخیر شدند که نتایج آن منجر به تولید شکل بسیار مرگباری از ویروس آنفلوآنزا و شامل جهش ویروس H۵N۱ و استفاده از آن برای آلوده کردن مکرر موش خرماها شده و نگرانی‌ مقامات بهداشتی و امنیتی کشورها از امکان سوء‌استفاده تروریست‌ها از این نتایج را فراهم کرده بود.

به گزارش «خانه خشتی»به نقل از  ایسنا، پروفسور رون فوشیر، محقق مرکز پزشکی اراسموس روتردام و رهبر تیم تحقیقاتی که گونه آنفلوآنزای H۵N۱ قابل انتقال از طریق هوا را تولید کرد، ضمن اعلام دستیابی تیم تحقیقاتی به مجوز رسمی برای انتشار جزئیات کامل این تحقیق، در عین حال از بازنویسی مقاله اصلی خبر داد.

فوشیر در اولین گفت‌وگوی خود با خبرنگاران از زمان آغاز جنجال‌ها در دسامبر سال گذشته بر سر انتشار نتایج این تحقیق اظهار کرد که تمام جزئیات این پژوهش که منجر به انتقال‌پذیر شدن این ویروس در میان موش خرماهای درون آزمایشگاه شده، اکنون پس از دریافت تائیدیه انتشار از هیات ملی مشاوره امنیت زیستی علوم آمریکا در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

پل کیم، رییس اجرایی این هیات نیز اظهار کرد: ما از اطلاعات جدید و محرمامه در مورد مزیت‌های این پژوهش و همچنین خطرات آن آگاهی داشتیم؛ اما این تعادل تغییر کرد.

هیات ملی مشاوره امنیت زیستی علوم آمریکا در بیانیه ای در توضیح دلیل تصمیم خود اعلام کرد: اطلاعات موجود در نسخه های تجدید نظر شده مقاله، حاوی اطلاعاتی که منجر به استفاده نادرست از این تحقیق شده و سلامت جامعه یا امنیت را به خطر بیندازد، نیست.

این هیات انتشار پژوهش انجام شده توسط دانشگاه ویسکانسین را بطور کامل تائید کرد. اما در مورد پژوهش فوشیر، این هیات با شش رای مخالف روبه‌رو شد که البته با آرای موافق ۱۲ عضو سرانجام با انتشار این پژوهش نیز موافقت شد.

به گفته فوشیر هیچ چیز از نسخه تجدیدنظر شده، حذف یا اضافه نشده، اما به منظور تصریح مسائل خاص، از جمله این واقعیت که تمام موش خرماهای مورد آزمایش در این تحقیق نمرده‌اند، مقاله اصلی، بازنویسی شده است.

باورها بر این است که برخی از اعضای این هیات گمان داشتند که تمام نمونه‌های آزمایشگاهی مبتلا به این ویروس مرده‌اند و این امر عامل مهمی در توصیه هیات به دولت برای توقف انتشار آن در مجله ساینس محسوب می‌شد.

به گفته فوشیر، نسخه تجدید نظر شده نشان دهنده این مطلب بوده که این ویروس برای موش خرماها آنچنان تاثیر مرگبار نداشته و اینکه توالی کامل ژنتیکی ویروس منتقل شده به همراه گامهای طی شده برای تولید این گونه قابل انتقال از راه هوا منتشر خواهد شد.

این پژوهش شامل جهش ویروس H۵N۱ و استفاده از آن برای آلوده کردن مکرر موش خرماها بود که بطور بیولوژیکی به شیوه شبیه انسان به این ویروس واکنش نشان می دهند.

نتیجه این پژوهش تولید نوعی آنفلوآنزا بود که ازطریق سرفه و عطسه در میان این حیوانات منتقل شده که تا آن زمان امکانپذیر نبود.

برچسب ها:
انتشار جنجالي‌ترين تحقيق علمي سالهاي اخير
نیازمندی رفسنجان
تلگرام
دیدگاه‌ها
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

اخبار ویژه
اخبار رفسنجان