آمریکا در توقف فروش نفت ایران شکست خورد/ افزایش خرید چین و هند

  • شناسه خبر: 398
آمریکا در توقف فروش نفت ایران شکست خورد/ افزایش خرید چین و هند

یک رسانه غربی با اشاره به تلاش آمریکا برای متوقف کردن فروش نفت ایران و خودداری کشورهای مهم آسیایی از این اقدام، از شکست تلاش های واشنگتن علیه تهران خبر داد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از استیتزمن ژورنال، با خودداری کره و ژاپن از قبول خواسته آمریکا برای متوقف کردن خرید نفت از […]

خانه » سیاسی » آمریکا در توقف فروش نفت ایران شکست خورد/ افزایش خرید چین و هند

یک رسانه غربی با اشاره به تلاش آمریکا برای متوقف کردن فروش نفت ایران و خودداری کشورهای مهم آسیایی از این اقدام، از شکست تلاش های واشنگتن علیه تهران خبر داد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از استیتزمن ژورنال، با خودداری کره و ژاپن از قبول خواسته آمریکا برای متوقف کردن خرید نفت از ایران، تلاش های واشنگتن برای دور کردن واردکنندگان آسیایی نفت، از ایران شکست خورد.

علاوه بر آن اقتصادهای رو به رشد هند و چین حتی ممکن است خرید نفت از ایران را افزایش دهند. در سال 2011 ژاپن، کره جنوبی، چین و هند 60 درصد از نفت فروخته شده توسط ایران را خریداری کردند و این به رغم تلاش های آمریکا برای افزایش فشارها بر تهران بود .

به عبارت دیگر ایران در سال 2011 و از راه فروش نفت به چهار کشور چین، هند، کره جنوبی و ژاپن 100 میلیارد دلار به دست آورد . ممکن است با اجرایی شدن طرح لغو خرید نفت ایران از سوی کشورهای اروپایی اقتصاد ایران دچار مشکلاتی شود اما تهران با تخفیف دادن می تواند نفت خود را به خریداران آسیایی بفروشد.

در همین رابطه “ویکتور شوام” از کارشناسان نفتی حاضر در موسسه “گرتز اند گوروین” سنگاپور می گوید : چند کشور آسیایی برای تولید نیازمند نفت ایران هستند که دراین میان نیاز هند و چین از همه بیشتر است. این موضوع برای آمریکا که امید داشت با تحریم نفت ایران بتواند تهران را در تنگنا قرار دهد موجب نگرانی است.

در ادامه این مطلب آمده است : آمریکا امید داشت که با تحریم نفت ایران بتواند در دور جدید مذاکرات 1+5 با تهران دست بالا را در اختیار داشته باشد اما با ادامه فروش نفت ایران به کشورهای آسیایی، این امید آمریکا نیز نمی تواند محقق شود.

بر اساس این گزارش، دلیل اصلی کشورهای آسیایی از ادامه خرید نفت از ایران آن است که درصورت قطع خرید نفت از ایران، اقتصاد آنها دچار مشکل می شود . برای مثال کره جنوبی در سال 2011 روزانه 250 هزار بشکه نفت از ایران خریداری کرده که این میزان 10 درصد از نفت وارداتی کره را تشکیل می دهد بر همین اساس قطع روزانه این میزان نفت، برای اقتصاد کره خطرناک است.

وضعیت در ژاپن نیز به همین شکل است. توکیو نیز در سال 2011 میلادی 10 درصد از نفت مورد نیاز خود را از ایران وارد کرده و برهمین اساس است که مقامات کره ای و ژاپنی از آمریکا خواسته بودند تا با ادامه خرید نفت از ایران توسط این دو کشور موافقت کند.

برچسب ها:
تلگرام
دیدگاه‌ها
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

اخبار ویژه
اخبار رفسنجان