گامی تازه در تکمیل چرخه شناسایی میکروارگانیسم‌ها

  • شناسه خبر: 7740
گامی تازه در تکمیل چرخه شناسایی میکروارگانیسم‌ها

دستیابی محققان ایرانی به تکنیک تعیین ترکیب بازیDNA پروکاریوتها برای نخستین بار درخاورمیانه محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران برای نخستین بار در خاورمیانه موفق به راه‌اندازی تکنیک تعیین ترکیب بازی دزوکسی ریبونوکلئیک اسید (DNA) یا درصد مولی سیتوزین-گوانین ژنوم (G+C) در پروکاریوت‌ها به عنوان یکی از دستاوردهای مهم در تکمیل چرخه تکنیک […]

خانه » آخرین اخبار » گامی تازه در تکمیل چرخه شناسایی میکروارگانیسم‌ها

دستیابی محققان ایرانی به تکنیک تعیین ترکیب بازیDNA پروکاریوتها برای نخستین بار درخاورمیانه

محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران برای نخستین بار در خاورمیانه موفق به راه‌اندازی تکنیک تعیین ترکیب بازی دزوکسی ریبونوکلئیک اسید (DNA) یا درصد مولی سیتوزین-گوانین ژنوم (G+C) در پروکاریوت‌ها به عنوان یکی از دستاوردهای مهم در تکمیل چرخه تکنیک های شناسایی میکروارگانیسم ها شدند.
به گزارش ” خانه خشتی” به نقل از پایگاه خبری ایسنا دکتر سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی، رئیس مرکز ملی ذخایرژنتیکی و زیستی ایران گفت : محتوای سیتوزین-گوانین یک مارکر استاندارد ژنوتیپی است و در شناسایی پلی فازیک پروکاریوت ها اعم از باکتری‌ها و آرکی ها به عنوان تکنیک ضروری برای توصیف یک تاکسون جدید به شمار می آید. تعیین محتوای سیتوزین – گوانین با استفاده از کروماتوگرافی ستونی مایع با کارایی بالا (HPLC) در بانک میکروارگانیسم های مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی راه اندازی شده است.
وی افزود: این روش کلاسیک تعیین ژنوتیپ در تقسیمات فیلوژنتیک میکروارگانیسم ها نقش عمده ای دارد به طوری که باکتری های گرم مثبت با تکیه بر این صفت مهم به دو گروه عمده باکتری های با درصد G+C بالا یا اکتینوباکتری ها و باکتری های با درصد G+C پایین یا فرمی کیوتس ها تقسیم می شوند. به طور کلی این تکنیک جهت تمایز پروکاریوت‌ها در سطح جنس و گونه کاربرد دارد و راه اندازی این تکنیک به عنوان یک دستاورد مهم مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران نقش چشمگیری را در تکمیل چرخه تکنیک های شناسایی میکروارگانیسم ها ایفاء خواهد کرد.
شاهزاده فاضلی خاطرنشان کرد: اهمیت راه اندازی این تکنیک در کشور از دیدگاه قطع وابستگی به موسسات و مراکز بین المللی دو چندان می شود زیرا تا قبل از این محققان و دانشمندان سیستماتیک میکربی ایران مجبور بودند با پرداخت حداقل ۳۰۰ یورو به ازای هر تست نسبت به انجام این تکنیک در خارج از کشور اقدام کنند که این امر جدای از خروج مقادیر زیادی ارز، خروج ناخواسته ذخایر ژنتیکی کشور را نیز به همراه داشته است.
وی تصریح کرد: این تکنیک هم اکنون در کشورهایی چون آمریکا، آلمان، بلژیک، ژاپن، چین، کره جنوبی جزو خدمات اصلی شناسایی ارائه می شود و ارائه آن از سوی ایران به عنوان اولین کشور در منطقه خاورمیانه نشان از توانمندی بالای محققان کشور و قطع وابستگی ها دارد.

برچسب ها:
گامي تازه در تكميل چرخه شناسايي ميكروارگانيسم‌ها
نیازمندی رفسنجان
تلگرام
دیدگاه‌ها
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

اخبار ویژه
اخبار رفسنجان