یادداشت/ بهناز شریفی

وقتی تغییر نام هفته نامه های محلی رفسنجان به” خانه خشتی” ضرورت می یابد

 • شناسه خبر: 50550
وقتی تغییر نام هفته نامه های محلی رفسنجان به” خانه خشتی” ضرورت می یابد

کار برخی نشریات از کپی خبری گذشته و در اقدامی جالب با کپی تصاویر سایت و حذف نام و لوگوی تخصصی سایت “خانه خشتی”، و حتی حذف تعمدی برخی مسئولین و خبرنگاران، عکس ها را با نام های دیگری به چاپ می رسانند!

خانه » آخرین اخبار » وقتی تغییر نام هفته نامه های محلی رفسنجان به” خانه خشتی” ضرورت می یابد

به گزارش خانه خشتی، مدت مدیدی ست شاهد چاپ اخبار پایگاه اطلاع رسانی خانه خشتی در تعدادی از هفته نامه های رفسنجان هستیم که بدون توجه به رسالت مطبوعاتی و حق کپی رایت با تغییر قابل ملاحظه ای جهت استفاده همشهریان محترم به چاپ می رسد.

قصد داریم با گوشزد به هفته نامه های محلی شهرستان رفسنجان که با هدف اطلاع رسانی شفاف و شاید به دور از اغماض فعالیت می کنند، وظایف محوری آنان را یادآور شویم؛ چرا که اخلاق حرفه ای روزنامه نگاری مهره مفقوده قریب به اتفاق نشریات محلی است که ضروریست به منظور پرهیز از هر گونه اختلاف افکنی و در جهت رسالت حرفه ای مطبوعات بیش از پیش به آن توجه شود.

لازم به ذکر است که کار برخی نشریات نیز از کپی خبری گذشته و به دلیل سکوت پایگاه خبری خانه خشتی تا کنون، به سمت تصاویر منتشره روی آورده اند و در اقدامی جالب این اهالی فرهنگی (!) با کپی تصاویر سایت و حذف نام و لوگوی تخصصی سایت خانه خشتی، و حتی حذف تعمدی برخی مسئولین و خبرنگاران، عکس ها را با نام های دیگری به چاپ می رسانند!

از این رو در صدد هشدار به ان ها بر آمدیم تا به اهالی رسانه یادآور شویم کمی منصافه تر عمل کنند و حب و بغض های شخصی را در نشریات فرهنگی، اجتماعی و … خود وارد نسازند، پرهیز از اختلاف افکنی بر هر مرد و زن خبرنگاری که خود را نخبه فرهنگی می پندارد و برای اعتلای شهرش می کوشد، وظیفه ای ذاتی ست.

شاید بهتر باشد که اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی رفسنجان که وظیفه نظارت بر مطبوعات را به عهده دارد، برای جلوگیری از پیشرفت بیماری کپی پیست پیش قدم شود و در این زمینه نظارت بیشتری داشته باشد.

اگر چاپ بیش از حد آگهی تبلیغاتی در نشریه ای فرای قانون ارشاد است و به آن اعتراض می شود، چاپ واژه به واژه و ورود تعمدی برخی سلایق در نشریات وابسته که با اظهار بی طرفی فعالیت می کنند، جرمی بزرگ تر است که گوشه ای از حقوق و درآمد آن ها را نیز آلوده می کند!!!

برچسب ها:
آینه رفسنجان اخبار رفسنجان اداره ارشاد رفسنجان بهناز شریفی حسین تقوی خانه خشتی رفسنجان رویدادهای رفسنجان کپی رایت مهر آور هفته نامه های محلی رفسنجان
تلگرام
دیدگاه‌ها
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

 • یه همکار رسانه ای

  باسلام حق با شماست اما کاش با لحنی مهربانانه این اعتراض رو نوشته بودید. دوست عزیز رضایی که نظر گذاشتین، لطفا به خاطر این حرف تون که " مگر در رفسنجان یک خبرنگار یا عکاس وجود دارد" از همه ی همکاران خبرنگار و عکاس عذرخواهی کنین. لازم به توضیح نیست چون واضح است که چه شغل سخت و طاقت فرسایی ست و از عهده ی هر کس برنمیاد. دید خودتان در مورد شخص خودتان و عملکردتان را به دیگران تعمیم ندین!

  خبرنگار زحمت کش

  به آن عده از همکاران عزیز و گرانقدر رسانه ای که برای توجیه اینکار، کپی کردن را اقتباس می نامند و چون بقیه کپی می کنند چرا آنها نکنند، دوستانه و صادقانه و خودمانی عرض می کنیم ما هم مثل شما گرامیان دوست داریم روز تعطیل جمعه را کنار خانواده و دوستان باشیم و لذت ببریم، بنابراین درج منبع خبر کوچکترین و کمترین کاری است که می توانیم برای آن همکاری انجام دهیم، قبول کنیم دریغ از این اقدام ساده نهایت کم لطفی و بی اخلاقی است.

  دیگری

  این بداخلاقی ها به خبر و گزارش خبری محدود نمی شود و حوزه عکسهای خبری را نیز در بر می گیرد به عنوان نمونه بسیار دیده شده که یک عکاس خبری عکسهایی از یک رویداد تهیه کرده که دیگر عکاسان در آن محل حضور نداشته اند اما رسانه و نشریه های دیگر بدون ذکر منبع تهیه عکس آن را مورد استفاده قرار داده است. بنابراین، براساس ضرب المثل معروف که می گوید حرمت امامزاده بر عهده متولی است، این خود ما هستیم که باید بداخلاقی نکنیم و شان و حرمت یکدیگر را نگه داریم. با این حال در چنین فضایی نمی توان نقش مدیران و سردبیران رسانه ها اعم از مطبوعات، خبرگزاریها، سایتهای خبری و نشریه ها را نادیده گرفت چرا که آنان می توانند با پرهیز دادن خبرنگاران خود از کپی کردن و ایجاد فضای رقابتی، کاری کنند که علاوه بر پوشش کامل خبری منطقه، جایگاه و موقعیت رسانه خود نیز در افکار عمومی تقویت شود.

  دیگری

  دلیل و نحوه توجیه این رفتار غیراخلاقی و غیرحرفه ای این است، چون دیگران کپی می کنند پس ما هم کپی می کنیم. قابل توجه تر و شاید خنده دارتر اینکه بعضی از این رسانه ها در کپی کردن و بازنشر برخی خبرها تا جایی پیش می روند که خبر کپی شده را به عنوان گفت وگوی خود با منابع خبری منتشر می کنند و اینگونه است که شنیده شده چند تن از مسوولان در گفت و گوهای خودمانی با لحنی تمسخرآمیز گفته اند برخی خبرنگارها دارای قدرت جادویی هستند بدون اینکه ما را دیده و یا کلامی با ما سخن گفته باشند کلی مطلب از زبان ما روی خروجی رسانه هایشان قرار می دهند، در حالی که روح ما هم از آن بی خبر است. با نمک تر و البته تاسف بارتر اینکه برخی دیگر از همین خبرنگاران اهل کپی برابر اصل، حتی رعایت حال منبع اصلی تهیه و انتشار خبرها را نکرده و بخاطر گل کردن حس نوشتاری و خلاقیت ادبی شان، در محتوای خبرهم به سلیقه خود دست برده و به نحوی خبر را دچار اشکال نیز کرده اند که در این حالت نه تنها موجب ناراحتی منبع خبر که به نوعی زمینه ساز خدشه به شان و جایگاه خبر و خبررسانی شده اند که این دیگر نهایت گژ رفتاری و بداخلاقی است. http://jkaraj.net/NSite/FullStory/News/?Id=4026

  رها

  با سلام. از اینکه به عده ای یادآور شدید که کپی کردن کار درستی نیست ممنونم اما باید یادآور شوم رفسنجان فقط از یک خبرنگار و عکاس نه بلکه از چندین خبرنگار و عکاس برخوردار است و دلیلی بر این نمی شود که از هر جلسه و خبری که عکس گذاشته شود از سایت خاصی استفاده شده باشد بدون نام عکاس یا خبرنگار . من هم خواستم یادآور شوم شما که به پرهیز از اختلاف افکنی هستید حذف برخی افراد هفته نامه ها از عکس ها را نشانه اختلاف افکنی نمی دانید ؟ اول بیاییم کمی به خود باندیشیم و رفتارمان را درست کنیم بعد بر کرسی قضاوت دیگران بنشینیم . اینکه هفته نامه ای بالای 70 درصد اگهی کار کند دور از موازین فرهنگی و نشری و دلیل بی قانونی است و باید پی گیری شود .

  خبرنگار

  انگار اینجا باید یه فرهنگ فارسی معین گذاشت تا هر کی هر چی یاد گرفته فکر نکنه این کلمه رو میتونه هر جایی استفاده کنه!!! جناب رها، اختلاف افکنی که معنیش توی پاسخ جناب رضایی ذکر شد رو بخونید، حذف عکس مسئولین شهرستان اختلاف افکنیه، من نمیگم، بلکه هر کی ببینه میگه! شما اون عکسایی رو که می فرمایید افراد هفته نامه ها حذف شدن رو به خانه خشتی تحویل بدین، اگه قصد و غرضی در کار بوده که خودتون میدونید با خانه خشتی، اگرم نه که خیلی زشته این کارا رو اقشار فرهنگی بگن! جالبه پس باید خانه خشتی یه مطلب بزنه (انتقام جویی هفته نامه ها: وقتی عکس کسی رو جایی حذف کردین، منتظر باشین عکس خودتونم حذف میشه) پس آقایون مسئولین که عکستون حذف شده، حواستون باشه اونایی که حذفتون کردن رو باید حذف کنین تا بفهمن نباید عکستونو حذف میکردن !!!! توی مطلب بالا عنوان شده که هر چیزی غیر قانونی باید جلوش گرفته بشه، چه دزدی، چه عدم رعایت حق کپی رایت، چه انتشار آگهی فراتر از قانون، چه بکارگیری افراد با پارتی(!)، چه بی عدالتی و چه هر بی قانونی دیگری! ما هم تو این قضیه با شما هم عقیده ایم جناب رها، امیدواریم اگر توصیه میکنیم دیگران به سمت قانون روی آورند، خودمان قانون شکن نباشیم :)

  رضایی

  باسلام اونا دردشون از اینه که اسم خبرنگار و یا عکاسشون را ذر روزنامه و نشریات بزنند اونا این راهم بدانند گاهی اوقات اگر گیر می کنند و خبرنگارشان نتواند خبری را پوشش دهند هم خبرنگارای نشریات و هم عکاسان نشریات دیگر براشان عکس و خبر می فرستند بدون چشمداشتی و یا حتی اگر نامی از آنها برده نشود گله مند نیستند... اگر ما تعامل داریم انها اصلا تعامل ندارند حالا مگر در رفسنجان یک عکاس و یک خبرنگار وجود دارد؟؟!!.اکر عکس و یا خبری استفاده شده در بعضی جاها اسمشان ذکر شده و در جاهایی هم ذکر نشده درسته حق با شماست اگر جایی استفاده شده اسم منبع ذکر شود خب چرا شما گاهی اوقات خبر ای دیگران را می زنید و ذکر نمی کنید؟بارها و بارها خبر از خود من گرفتیدپس اگر منم شاکی شوم و دیگران هم شاکی شوند که خبرنگاری در رفسنجان نمیماند و همه چشم و هم چشمی خواهند داشت تعامل یعنی اینکه رد و بدل کنیم تا صمیمیت بینمان استحکام بخشد نه اینکه بغض بگیرید فقط بخاطر اینکه اسم شمارو نمی زنند باتشکر رضایی

  d;d

  براساس قانون مطبوعات که اجرای مفاد آن حتی سایتها و پایگاههای خبری را نیز شامل شده است، ذکر منبع تهیه و تولید خبرها و گزارشها در مطبوعات و نشریه ها و همچنین درج منبع در بازنشر آنها در فضای مجازی الزامی است و عدم رعایت آن تخلف محسوب می شود.

  خبرنگار

  بیشتر بیاموزیم: «كپي‌رايت» زيرمجموعة مالكيت ادبي و هنري، و شاخه‌اي از مالكيت فكري است و به هر تلاش مبتكرانه‌اي اطلاق مي‌شود كه اين حق را به دارندة خود مي‌دهد تا بتواند ارادة خويش را در تكثير و بهره‌مندي از آثار مادي آن اعمال كند. حق نسخه‌برداري و انتشار آن، از مقدمه و پيش‌شرط‌هاي برخورداري از منافع اثر به شمار مي‌رود. نقض كپي‌رايت، علاوه بر محروم كردن صاحب آن از منافع مادي، سبب از بين رفتن روحية خلاقيت و تزلزل فرهنگ جامعه مي‌شود.

  خبرنگار

  مدیریت هر سایت یا نشریه ای می تواند علیه افراد یا نشریاتی که مطالب را بدون کسب اجازه از صاحبان آن منتشر می کنند، شکایت نماید. شما نیز اگر مدعی هستید فردی بدون کسب اجازه (!) توجه کنید دوباره تکرار می کنم (بدون کسب اجازه) از مطالب شما استفاده نموده، از او شکایت کنید، یا به او بگویید. لازم میدونم معنی واژه ها رو بهتون یادآور شوم: **دقت کنید وقتی خبری رو خودتون برای کسی میفرستید، یعنی شما رضایت دارین، ولی وقتی خبری رو بدون اجازه شما بردارند، میشه بدون اجازه! **رد و بدل کردن هم با برداشتن و به اسم یکی دیگه زدن باز تفاوت داره! **بهتره معنی چشم و هم چشمی رو هم یاد بگیرین، چشم و هم چشمی یعنی یه نفر یه کاری رو انجام بده، شما هم برید همونو تقلید کنید یا انجام بدین، اونی که شما بهش میگین چشم و هم چشمی تو فرهنگ فارسی معین بهش میگن اختلاف که خدا را شاکریم ما همیشه از اختلاف پرهیز کردیه ایم اگر عده ای اجازه بدهند!!! ضمن اینکه این مطلب به همه نشریات خطاب زده نه فقط به شما، به خودتون نگیرین چیزایی رو که به شما مربوط نمیشه!

  مهدی

  رسانه چه مکتوب چه در فضای مجازی باید اخلاق حرفه ای را رعایت کنند برای تهیه خبر و یک گزارش تصویری مستلزم تلاش و زحمت است حال یک رسانه بیاد بدون زحمت مطلب برای خود بردار اونم بدون قید کردن منبع در حق اون خبرنگار اجحاف کرده و یک نوع حق الناس محسوب میشود. بیایم با همکاری و هم دلی شهرمان را بسیازیم و یک رقابت سالم داشته باشید در اینجا از همه رسانه های شهرستان رفسنجان باید تشکر کرد اجرکم عندالله

  ;hvd knhvdl

  نه که خودتون کپی نمیکنید

  خبرنگار

  مادة 2 قانون حمايت حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان اثرهاي مورد حمايت را نام مي‌برد: ـ كتاب و رساله و جزوه و نمايشنامه و هر نوشتة ديگر علمي و فني و ادبي و هنري. عبارت «هر نوشتة ديگر» بيانگر اين است كه مصداق‌هاي مورد اشاره، حصري نيستند و هر اثري كه بيانگر شخصيت پديدآورندة آن باشد، از جمله مقاله‌هاي مطبوعاتي، فيلمنامه يا اقتباس و تلخيص از آثار ديگر، از حمايت قانوني برخوردار است.
اخبار ویژه
اخبار رفسنجان