در سمینار روز جهانی جمعیت مطرح شد

آمار رئیس مجلس از سقط جنین های غیرقانونی در کشور

  • شناسه خبر: 42384
آمار رئیس مجلس از سقط جنین های غیرقانونی در کشور

سالانه ۱۲۰ هزار سقط جنین غیرقانونی که این میزان سقط جنین غیرقانونی وجوهی ندارد و برای جامعه عِقاب دارد هم از نظر معنوی و هم از نظر اجتماعی برای کشور خوب نیست.

خانه » آخرین اخبار » آمار رئیس مجلس از سقط جنین های غیرقانونی در کشور

رئیس مجلس گفت:هم‌اکنون سالانه ۱۲۰ هزار سقط جنین غیرقانونی و ۱۰۰ هزار سقط جنین قانونی داریم که این میزان سقط جنین غیرقانونی وجوهی ندارد و برای جامعه عِقاب دارد هم از نظر معنوی و هم از نظر اجتماعی برای کشور خوب نیست.

به گزارش “خانه خشتی” به نقل از دانا، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز (دوشنبه) طی سخنانی در سمینار روز جهانی جمعیت که در دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران برگزار شد، اظهار داشت: امیدواریم با تمهیداتی که در بودجه سال ۱۳۹۳ اندیشیده شده، اقدامات خوبی برای سلامت کشور انجام شود و مسیر نوینی سامان یابد.

وی افزود: هم‌اکنون روند رشد جمعیت جوان در کشور در شرایط مطلوبی قرار دارد، ولی نرخ ازدواج و طلاق و فاصله ازدواج تا باروری شرایط مطلوبی ندارد، از این رو این مسئله نشان می‌دهد که شرایط مطلوب جمعیت جوان کشور در حال تغییر است.

رئیس مجلس در بخش دیگری از سخنانش به ارائه آماری از نرخ باروری پرداخت و گفت: طبق آمارهای ارائه شده، میزان باروری در کل کشور سالانه ۸/۱ است، ولی طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس نرخ باروری در کل کشور در سال ۹۱ به میزان ۶۱/۱ بوده که این میزان نرخ باروری در نقاط شهری ۴۹/۱ و در مناطق روستایی ۹۳/۱ و در نقاط استان تهران نرخ باروری به میزان ۱۸/۱ است.

وی ادامه داد: براساس همین مسائل و مشکلات، سیاست‌های کلی جمعیت در مجمع تشخیص مصلحت نظام تنظیم شد و مقام معظم رهبری نیز آن را ابلاغ فرمودند، این سیاست‌ها دارای ۱۴ بند است که از جمله این بندها می‌توان به زاد و ولد، مهاجرت و مرگ و میر اشاره کرد.

رئیس مجلس بر همین اساس تصریح کرد: مسئله جمعیت در کشور موضوع بسیار مهمی است که باید به همه ابعاد آن پرداخته شود، همه ابعاد در سیاست‌های کلی جمعیت دیده شده است، از جمله تشکیل خانواده، ترویج موضوع ازدواج، سلامت جامعه و اصلاح و توسعه کشور در این سیاست‌ها مدنظر قرار گرفته است، هنوز یک اجماع روشنی از نظر جمعیتی به وجود نیامده است، گروهی از جمعیت‌شناسان کاهش نرخ باروری در کشور را مقطعی می‌دانند و معتقدند در صورت حل مسائل اقتصادی، این مشکل حل خواهد شد، آنها معتقدند باروری نسلی نسبت به باروری مقطعی دارای اعتبار بیشتری است.

رئیس مجلس همچنین خاطرنشان کرد: به اعتقاد این گروه، جمعیت ایران در آینده به حدود ۱۰۰ میلیون نفر می‌رسد و در همان رقم می‌ماند و ایستا می‌کند، به این دلیل آنها معتقدند که باید به جای حساسیت بیشتر، روی رشد و افزایش جمعیت، به موضوع توسعه کشور حساسیت داشت.

وی ادامه داد: در مقابل این گروه، عده‌ای از جمعیت‌شناسان نیز معتقدند که روند رشد جمعیت در ایران کاهشی است که برای هر کدام هم استناداتی وجود دارد، در یک بررسی آماری در تهران در مورد مردانی که تنها یک فرزند دارند، چند عامل اعلام شده است، یکی از عوامل برای گرایش به تک‌فرزندی عدم امنیت شغلی اعلام شده است، به این ترتیب که افراد بیکار ۷ برابر مردانی که امنیت شغلی دارند، انگیزه تک‌فرزندی دارند.

لاریجانی اضافه کرد: همچنین طبق این نظرسنجی مردانی که همسرانشان شاغل هستند، قصد تک‌فرزندی بیشتری دارند نسبت به خانواده‌هایی که سنتی‌تر زندگی می‌کنند و همسرانشان خانه‌دار هستند که این موضوع نشان می‌دهد کاهش نرخ باروری مقطعی نیست.

رئیس مجلس گفت: امروز فردگرایی و راحت‌گرایی در زندگی را برخی مردان بیشتر برای خودشان ترجیح می‌دهند، همچنین زنانی که همسرانشان در کارهای منزل مخصوصا در دوران بارداری کمک می‌کنند، تمایل بیشتری به فرزند دوم دارند و زنانی که قصد ادامه تحصیل و ترس از مشکلات دارند نیز برای تک‌فرزندی گرایش بیشتری دارند، بر این اساس استنادات قوی برای نظر آن گروه از جمعیت‌شناسان که معتقدند شرایط کاهش نرخ باروری در کشور مقطعی است، وجود ندارد.

رئیس دستگاه قانون‌گذاری کشورمان در ادامه سخنانش تأکید کرد: طبق این نظرسنجی، خانواده‌هایی که به اعتقادات دینی بیشتر پایبند هستند، ترجیح تک‌فرزندی کمتری دارند، این نشان می‌دهد که مسائل فرهنگی در زمینه افزایش نرخ باروری تأثیر بیشتری دارد، از این رو نوع مشوق‌ها برای افزایش نرخ باروری باید با شرایط فعلی جامعه در نظر گرفته شود، طبق این نظرسنجی مرخصی زایمان و مرخصی بدون حقوق حدود ۸ درصد در افزایش نرخ باروری تأثیر داشته است، اگر خانه‌داری به عنوان یک شغل در نظر گرفته شود و زنان خانه‌دار بیمه شوند و در نهایت نیز از مزایای بازنشستگی استفاده کنند، این موضوع نشان داده که برای فرزندآوری حدود ۳۳ درصد تاثیر داشته است.

وی با بیان اینکه محدودیت‌های درآمدی ایران در شرایط فعلی بسیار زیاد است، خاطرنشان کرد: رکود اقتصادی و مشکل بیکاری عوامل بسیار تأثیرگذار در ازدواج‌ها و طلاق‌ها و باروری است، مسئله توسعه و رشد کشور خارج از همه موضوعات مورد مناقشه، بسیار می‌تواند شرایط را تغییر دهد، البته اگر مورد توجه قرار گیرد، بسیار تبلیغ می‌شود که جمعیت ما باید از نظر کمی افزایش یابد، ولی در بسیاری از بندهای سیاست‌های کلی جمعیت بر افزایش کیفیت جمعیت تأکید شده است، هم‌اکنون در ۱۲ استان کشور با بحران آب مواجه هستیم که اگر این مشکل حل شود، به نظر می‌رسد نرخ باروری افزایش یافته و جمعیت بیشتر می‌شود.

لاریجانی با بیان اینکه تک ساحتی نگریستن در افزایش جمعیت مشکلات بسیاری را برای کشور ایجاد می‌کند، گفت: تغییرات در ملاک‌های ارزشی برجسته شده است، گرایش به فردگرایی و لذت‌گرایی مربوط به جامعه ما نبود ولی گاهی مناسبات اینگونه شکل می‌گیرد، از این رو موضوعات فرهنگی و اجتماعی باید مورد توجه قرار گیرند، چراکه پس از گذشت چند ‌سال با افزایش جمعیت سالمند در کشور مواجه خواهیم شد که از همین حالا باید برای این موضوع تدبیری اندیشیده شود.

لاریجانی در پایان خاطرنشان کرد: هم‌اکنون سالانه ۱۲۰ هزار سقط جنین غیرقانونی و ۱۰۰ هزار سقط جنین قانونی داریم که این میزان سقط جنین غیرقانونی وجوهی ندارد و برای جامعه عِقاب دارد هم از نظر معنوی و هم از نظر اجتماعی برای کشور خوب نیست.

انتهای پیام/

برچسب ها:
جمعیت سقط جنین سقط غیرقانونی جنین غیر قانونی قانونی
تلگرام
دیدگاه‌ها
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

اخبار ویژه
اخبار رفسنجان