تیراندازی جوان ۲۰ ساله در امریکا خبر از هولناک‌ترین سونامی‌های اجتماعی آمریکا می دهد

  • شناسه خبر: 13364
تیراندازی جوان ۲۰ ساله در امریکا خبر از هولناک‌ترین سونامی‌های اجتماعی آمریکا می دهد

“خانه خشتی”:خبر تیراندازی یک نوجوان ۲۰ ساله در مدرسه ای در یکی از ایالت‌های آمریکا، یکی از خبرهای پر رونق امروز رسانه‌ها بود. این مرگبارترین سانحه پس از حادثه سال ۲۰۰۷ در دانشگاه ویرجینیاتک و سومین حادثه عمده بزرگ تیراندازی در سال ۲۰۱۲ در آمریکا به شمار می رود. به گزارش “خانه خشتی” ، گزارش […]

خانه » آخرین اخبار » تیراندازی جوان ۲۰ ساله در امریکا خبر از هولناک‌ترین سونامی‌های اجتماعی آمریکا می دهد

“خانه خشتی”:خبر تیراندازی یک نوجوان ۲۰ ساله در مدرسه ای در یکی از ایالت‌های آمریکا، یکی از خبرهای پر رونق امروز رسانه‌ها بود. این مرگبارترین سانحه پس از حادثه سال ۲۰۰۷ در دانشگاه ویرجینیاتک و سومین حادثه عمده بزرگ تیراندازی در سال ۲۰۱۲ در آمریکا به شمار می رود.

به گزارش “خانه خشتی” ، گزارش ها حاکی از آن است که ضارب پیش از رفتن به مدرسه ای که مادرش در آن معلم کلاس آمادگی بوده، جلیقه ضد گلوله سیاهرنگی بر تن کرده و با سه اسلحه ای که به طور قانونی و به نام مادرش ثبت شده بود به محل مدرسه رفته و این کشتار خونین را به راه انداخته است. هنوز معلوم نیست که آدام لانزا از هر سه اسلحه در این کشتار استفاده کرده است اما پلیس دو اسلحه را در کنار او و یکی دیگر را در خودرویی که آدام با آن به محل مدرسه رفته بود پیدا کرده است

مدرسه ساندی هوک به گفته خبرنگاران از مدارس سطح بالای شهر نیوتاون به شمار می رود.پلیس محلی می گوید که او از یک تفنگ کالیبر ۲۲۳. استفاده کرده و افزوده که پلیس ایالت نیوجرسی نیز تحقیقات خود را در این زمینه آغاز کرده است.

مدرسه ساندی هوک نیز همچون دیگر مدارس از سیستم حفاظتی – امنیتی و دوربین مدار بسته برخوردار بوده و مشخص است که فرد تیرانداز را مسئولان مدرسه می شناخته اند و به همین دلیل اجازه ورود به مدرسه را به او داده اند.

این مدرسه دولتی بیش از ۶۰۰ دانش آموز دارد و یکی از مدارس سطح بالای منطقه محسوب می شود. در این دبستان دانش آموزان ۵ تا ۱۰ ساله که از دوره آمادگی تا کلاس چهارم دبستان تحصیل می کردند

گزارش ها حاکی از کشته شدن ۲۷ نفر از جمله ۲۰ کودک است. در این حادثه فرد تیرانداز نیز کشته شده و سلاح های او در اختیار پلیس قرار گرفته است

شنیدن این گونه اخبار در رسانه ها جای هیچ گونه تعجبی را نشان نمی دهد چرا که ایالات متحده آمریکا جزء معدود کشورهایی است که از نظر اجتماعی در بحران شدیدی به سر می برد. آمار طلاق و کشتارهای جمعی در سرتاسر این ایالات خبر از پیشرفت مرحله ای جامعه آمریکا از بحران به سونامی خانمان سوز می باشد.

امروزه نرخ بالای خودکشی و کشتار جمعی در جوامع مدرن، نگرانی مصلحان اجتماعی را بر انگیخته است.پوچ گرایی، عقده‌های روانی در کودکان ناشی از استحکامات سست خانواده و …سایر بیماریهای نوظهور غرب است که ریشه‌های آن را باید در بنیان های فلسفی کژدار غرب جستجو کرد. قریب به یقین، دانشمندانی که در قرن‌های ۱۷ تا ۱۹ به ساخت فلسفی تمدن امروز غرب دست زدند، هرگز گمان نمی‌بردند که از دل نظریات آن‌ها چنین فرزندان خبیثی متولد شود.

در بررسی مصداق های بحران اجتماعی اگر تمرکز خود را بر روی طلاق در جامعه امریکا ببریم، حقایقی آشکار می شود که دل هر فرد خواننده ای را به درد می آورد و دلیل محکمی برای وجود منشاءای برای اینگونه حوادث خواهد بود.

بیشترین آمار طلاق در کشور آمریکا اتفاق میافتد و در این کشور نیمی از ازدواجها به طلاق ختم میشود. بچه های طلاق شامل سه دسته اند که هر کدام به نوعی خودشان را در جدایی والدین شان مقصر می دانند.

خردسالان، نوجوانان و جوانان در این دسته بندی قرار می گیرند. به طوریکه کودکان ۹ تا ۱۲ ساله دچار افسردگی می شوند و بچه های ۱۳ تا ۱۹ ساله دست به کارهای ریسکی می زنند و حتی درگیر روابط جنسی می شوند و گاهاً نیز به کشتار جمعی هم سن و سالان خود در اجتماع می پپردازند.

آدام لانزا، فرد شلیک کننده و قاتل کودکان مدرسه سندی هوک، فرزند طلاق بوده که تا صبح حادثه با مادرش زندگی می کرد. لذا دقیقا مبنای رخ دادن یک چنین اقدامات فجیعانه هولناکی ریشه در استحکامات بسیار سست و جدایی والدین می باشد.

اگر نگاهی به پیشینه کشتار جمعی توسط این گونه افراد در امریکا بپردازیم، به داستان تلخ بحران فزاینده اجتماعی در کشوری که مدعی مدرنتیه بودن در جهان است، می رسیم.

در آوریل ۱۹۹۹ در شهر لیتلتون ایالت کلرادو دو پسر بچه با شلیک گلوله ۱۲ نفر از همکلاسی ها به همراه معلم خود را ،‌ در دبیرستان کلمباین کشته و خود نیز خودکشی کردند.

جولای ۱۹۹۹ در شهرآتلانتای جورجیا فردی به نام کی از دلالان بازار بورس در جریان یک ماجرای تیراندازی در آتلانتای جورجیا ، ۱۲ نفر از جمله همسر و دو فرزندش را به ضرب گلوله کشت و سپس خودکشی کرد .

سپتامبر ۱۹۹۹در شهر فورت وورث تگزاس یک فرد مسلح به گروهی از کسانی که در فورت وورث تگزاس مشغول انجام فرایض دینی بودند تیراندازی کرد که در نتیجه آن ۶ نفر کشته شدند و خود وی نیز خودکشی کرد .

اکتبر ۲۰۰۲در واشنگتن دی سی    ۱۰نفر بر اثر یک رشته حملات تک تیراندازی که برخی از آنها از داخل یک خودرو در واشنگتن دی سی صورت گرفت ، ۱۰ نفر کشته شدند.

اوت  ۲۰۰۳ در شیکاگو یک کارگر اخراجی در شیکاگو با سلاحی نیمه خودکار تیراندازی کرد و ۶ نفر از همکاران خود را کشت. ضارب سابقه دار بوده و بارها به اتهام حمل غیر قانونی سلاح بازداشت شده بود .

نوامبر ۲۰۰۴ در شهر برچ وود واشنگتن یک شکارچی پس از یک منازعه با همکاران خود در منطقه برچ وود در واشنگتن شروع به تیراندازی کرد و ۶ نفر همکارانش را کشت و ۲ نفر را هم مجروح کرد.

مارس ۲۰۰۵در شهر بروکفیلد ویسکانسین مردی در جریان برگزاری مراسم مذهبی در کلیسایی در بروکفیلد ویسکانسین ۲۲ گلوله شلیک کرد و هفت نفر را هم کشت .

اکتبر ۲۰۰۶ پنسیلوانیا یک راننده کامیون مسلح ، پنج دانش آموز مدرسه ای را در خوابگاه مدرسه آمیش در نیکل ماینز پنسیلوانیا کشت و ۶ نفر دیگر را بشدت زخمی کرد و سپس خود را هم هدف قرار داد .

آوریل ۲۰۰۷ در ویرجینیا دانشجویی به سوی ۴۷ نفر در کالج فنی ویرجینیا شلیک کرد و ۳۲ نفر را کشت و در نهایت خودکشی کرد. این دانشجو اهل کره بوده و گفته می شود که انگیزه های وی به علت تحقیر نژاد پرستان بوده است. این رویداد خون بار ترین حادثه در ایالات متحده بشمار می رود .

دسامبر ۲۰۰۷ درنبراسکا در یک تیر اندازی در اوماها- نبراسکا ، یک جوان ۲۰ ساله به گروهی از مردم در یک مرکز خرید حمله کرد و ۹ نفر را کشت و ۵ نفر دیگر را هم مجروح کرد.

دسامبر ۲۰۰۷ در واشنگتن یک زن و مرد در آستانه جشن عید کریسمس در کارنیشن واشنگتن با شلیک به سوی ۶ نفر از اعضای خانواده این زن از جمله دو کودک ۳ و ۶ ساله آنها را کشتند .

فوریه ۲۰۰۸ درشیکاگو در فروشگاهی در حومه شهر شیکاگو به سوی ۶ زن تیراندازی شد که در نتیجه آن ۵ نفر تلف شدند. عامل تیراندازی هنوز پیدا نشده است.

فوریه ۲۰۰۸ درایلینویز شمالی مردی در سالن سخنرانی در دانشگاه ایلینویز شمالی به سوی حضار تیراندازی کرد و ۵ نفر را کشته و ۱۶ نفر دیگر را هم مجروح کرد و خود و ی نیز خود کشی کرد.

سپتامبر ۲۰۰۸در واشنگتن یک بیمار روانی یک ماه پس از آزادی از زندان، در الگر – واشنگتن ۸ نفر را به ضرب گلوله کشت و شش نفر را هم مجروح کرد .

دسامبر ۲۰۰۸ در کالیفرنیا در کاوینا- کالیفرنیا ، مردی با لباس بابانوئل به سوی حاضران در یک ضیافت خانوادگی تیراندازی کرد و سپس خانه را به آتش کشید. در این حادثه ۹ نفر کشته شدند و سپس عامل تیراندازی هم خود را کشت.

مارس ۲۰۰۹ در آلاباما در جریان یک سری تیراندازی در شهرهای ژنوا کانتی و کافی کانتی ایالت آلاباما ، یک مرد ۲۸ ساله ۱۰ نفر از جمله مادرش و یک نوزاد را کشت .

مارس  ۲۰۰۹ درکارولینای شمالی یک فرد مسلح در کارولینای شمالی، ۸ نفر را در یک خانه سالمندان کشت .

نوامبر ۲۰۰۹ در نزال حسن از پزشکان ارتش آمریکا در پایگاهی نظامی در فورت هود ایالت تگزاس اقدام به تیراندازی کرد و ۱۳ نفر را کشت و ۴۲ نفر را زخمی کرد .

فوریه ۲۰۱۰ درآلاباما یک استاد دانشگاه در دانشکده علوم بیولوژیک دانشکده استاد در جلسه دانشکده علوم زیستی در دانشگاه آلاباما آتش گشود و سه نفر از همکارش را کشت و سه همکار دیگرش را مجروح نمود.

ژانویه ۲۰۱۱ در آریزونا  یک مرد مسلح به یک تجمع در بیرون یک مغازه سوپر مارکت در تاسکن آریزونا شلکی کرد شش نفر از جمله یک دختر بچه ۹ ساله را کشت و ۱۲ نفر را هم مجروح کرد. در این تیراندازی خانم گابریلیه گیفورد از اعضای کنگره به شدت از ناحیه سر آسیب دید .

 جولای ۲۰۱۲ در کلرادو یک مرد نقابدار ۲۴ ساله وارد یک سینمای شلوغ در آرورا کلرادو می شود و با پرتاب گاز اشک آور آتش گشوده و ۱۲ نفر را کشت و ۵۹ نفر را هم مجروح کرد.

 اوت ۲۰۱۲ در ویسکانسین یک مرد مسلح با انگیزه های نژاد پرستانه در یک معبد سیک ها در ویسکانسین ۱۲ نفر را کشت و ۵۸ نفر را مجروح کرد. فرد تیرانداز جیمز هلمز بود که از سوی پلیس دستگیر شد.

۱۵ دسامبر ۲۰۱۲  در کانکتیکات یک مرد ۲۴ ساله بعد از کشتن پدرش در خانه به مدرسه ابتدایی رفته و مادر آموزگارش را به همراه شاگردان او به گلوله بست. ضارب در درگیری با پلیس کشته شد.

امروز اوباما به فکر کنترل دسترسی به سلاح افراد افتاده است و گمان می کند با وجود مهار آن دیگر حادثه‌ای تکرار نمی شود ولی اشتباه بزرگی را می‌نماید چرا که کنترل بحران‌های اجتماعی مهمترین و الویت‌دار ترین مساله ای است که باید بدان بپردازد.

متاسفانه دولتمردان امریکا به فکر تسخیر و ایجاد آشوب در کشورهای جهان می باشند؛ در صورتی که در کشور خود، رویدادهایی اتفاق می افتد که کمتر در کشورهای جهان سوم رخ می دهد. مردم امریکا پاسوز تمام سیاست های سلطه طلبانه دولتمردان خود شده اند و کمترین توجه ای به رعایت حقوق بشر در این اجتماع نمی شود.

 انتهای متن/ فرهاد نظریان سامانی

برچسب ها:
تیراندازی جوان 20 ساله در امریکا خبر از هولناک‌ترین سونامی‌های اجتماعی آمریکا می دهد
نیازمندی رفسنجان
تلگرام
دیدگاه‌ها
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

اخبار ویژه
اخبار رفسنجان