گزارشی از وضعیت اشتغال در رفسنجان/ بیکاری پدیده مخرب اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی

  • شناسه خبر: 83223
گزارشی از وضعیت اشتغال در رفسنجان/ بیکاری پدیده مخرب اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی

موضوع شغل و درآمد امروزه از مهم‌ترین مسائل روز جوانان به‌ ویژه قشر تحصیل‌کرده و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌هاست.

خانه » آخرین اخبار » گزارشی از وضعیت اشتغال در رفسنجان/ بیکاری پدیده مخرب اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی

به گزارش “خانه خشتی“، به نقل از فارس بیکاری ضربات مهلکی بر جامعه وارد می‌کند، ورود کردن به پهنه عظیم آسیب‌های اجتماعی یکی از این ضرباتی است که طی سال‌های اخیر به اثبات رسیده‌است و عمده کارشناسان آن را ناشی از بیکاری و عدم داشتن شغل می‌دانند.

جوانی که چهار سال یا بیشتر در دانشگاه درس خوانده و به سختی و مشقت رنج راه سفر را تحمل کرده و موفق به گرفتن مدرک شده‌است، اکنون جایی نیست که او را به استخدام درآورند و از کوچک‌سازی دولت و نبود بودجه و … سخنانی می‌شنود، این جوان بیکاری‌اش را با چه چیزی باید پر کند.

از طرفی اطراف او پر است از مسیرهایی که او را به انحراف بکشاند تا ساعاتی که باید در یک کارخانه، دفتر، اداره و … مشغول کار باشد را در این مسیرها بگذراند از طرف دیگر می‌گویند «خود جوان تحصیل کرده کارآفرین باشد و دولت به او کمک می‌کند، تسهیلات ارائه می‌دهد و رفع موانع می‌کند».

اما این حمایت‌ها هم مسیر سخت دیگری به اندازه دوران تحصیل این جوان را جلوی پایش می‌گذارد و این بروکراسی‌های طولانی اداری و سخت‌گیری‌هایی که در ارائه تسهیلات می‌شود به گونه‌ای دیگر او را سرد می‌کند.

نکاتی که بالا مطرح شد، تماماً برگرفته از درد دل‌های جوانان تحصیل‌کرده‌ای بود که بیکارند و دلسرد شده‌اند و به حمایتی بیش از شعار نیاز دارند.

داروسازی که فروشنده لوازم‌التحریر است.

در بین افراد تحصیل‌کرده در شهر رفسنجان با عده زیادی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها برخورد کردم که با وجود رشته خوبی که گذرانده بودند در پایین‌ترین شغل و با کم‌ترین درآمد مشغول کار هستند، یک فارغ‌التحصیل رشته داروسازی امروز فروشنده یک مغازه لوازم‌التحریر است که کمتر از ۴۰۰ هزار تومان حقوق می‌گیرد.

وقتی از او سئوال می‌کنم چرا برای خودت شغلی رقم نمی‌زنی او هم از نبود سرمایه و تسهیلات کم و سختی‌های مسیر سخن به میان می‌آورد، این فارغ التحصیل داروسازی می‌گفت « هر روز ۸۰ کیلومتر راه را باید می‌رفتم غذا و مکان به عهده خودم با ماهی ۳۰۰ هزار تومان حقوق، بنابراین ترجیح دادم در نزدیکی خانه و ماهی ۱۰۰ هزار تومان بیشتر بمانم»، یکی از فارغ التحصیلان رشته مهندسی هم که شغلی متناسب با رشته خود پیدا نکرده به جوشکاری ساختمان روی آورده، مهندس متالورژی که کارگر ساختمانی بود و مهندسی دیگر جوشکار ساختمان و از این دست جوانان کم نیستند.

به راستی در مورد این همه رشته تحصیلی در دانشگاه‌ها که بازار کار ندارند و فقط چهار سال یا بیشتر وقت و سرمایه یک جوان و خانواده‌اش را می‌گیرند، آیا نباید تجدیدنظر شود از طرفی با وجود نیاز اما بها ندادن به نیروی جوان و تحصیل‌کرده در خیلی از بخش‌های صنعتی، کشاورزی و خدمات موجب افزایش روز به روز این نیروهای تحصیل‌کرده بیکار شده‌ایم و آنها هیچ چتر حمایتی برای خود نمی‌بینند.

بنا به گفته کارشناسان عمده علت افزایش سن ازدواج ناشی از همین بیکاری است، افزایش قیمت مسکن و حمایت نشدن جوانان حتی برای خانه‌دار شدن هم مشکل را بزرگ‌تر می‌کند، مشکل نداشتن خودرو شخصی چندان برای یک جوان مهم نیست و در رتبه‌های بعدی نیازهای او قرار دارد، اما داشتن شغل و درآمد و سرپناهی برای تشکیل زندگی مشترک مهم‌ترین خواسته امروزی جوانان و خانواده‌هاست.

این روزها در جلساتی که مسئولان برگزار می‌کنند، صحبت از کارگاه‌های کوچک و زودبازده به میان می‌آید که در روستاها با حمایت ویژه دولت ایجاد می‌شوند و مسیر نسبتاً همواری دارند.

به همین منظور با فرماندار رفسنجان به گفت‌وگو نشستیم تا از این موضوع اطلاعات بیشتری کسب کنیم.

ارائه تسهیلات ۲ تا ۴ درصد برای ایجاد کارگاه‌های تولیدی کوچک

حمید ملانوری در ابتدا با باز کردن وضعیت اقتصاد و اشتغال شهرستان رفسنجان اظهار داشت: اقتصاد شهرستان طی سال‌های گذشته بر پایه کشاورزی و تولید پسته بوده و به همین دلیل عمده اشتغال در این زمینه است.

وی ادامه داد: بخشی از مردم در ادارات و سازمان‌ها و بخشی در صنعت و خدمات مشغول به کار هستند، اما با کاهش تولید که بر اثر بحران آب ایجاد شده و کاهش محصول و اینکه زمینه اشتغال در بخش کشاورزی به ‌وجود نیامده، بخشی از شاغلان در حوزه کشاورزی هم بیکار شده‌اند.

فرماندار رفسنجان تصریح کرد: آن چه در دستور کار است، ایجاد زمینه اشتغال در بخش غیرکشاورزی است با توجه به ظرفیت‌های شهرستان در حوزه معادن، گردشگری و خدمات بهترین راه برون‌رفت از تک محصولی ورود به این حوزه‌هاست.

وی ادامه داد: ایجاد کارگاه‌های کوچک تولیدی و خانگی در روستاها در راستای کاهش مهاجرت و همچنین آبادانی روستاها و افزایش اشتغال جوانان و روستاییان اهمیت زیادی دارد و در این زمینه ورود کرده‌ایم.

فرماندار رفسنجان خاطرنشان کرد: به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی زیرساخت‌های روستاها اعم از آب، برق، گاز و سایر نیازهای روستاها به‌ویژه راه‌ها فراهم شده‌است و می‌تواند کمک بزرگی در این راستا باشد.

ملانوری ابراز داشت: دولت تسهیلات ویژه‌ای برای ایجاد این کارگاه‌ها در روستاها در نظر گرفته و سود این تسهیلات نیز دو تا چهار درصد است از طرفی معافیت‌های مالیاتی و زمین رایگان که در اختیار این کارگاه‌ها قرار داده‌می‌شود از جمله نکات بارز برای دلگرم شدن افراد است.

وی با اشاره بر اینکه امروزه فرهنگ کار و تلاش کمرنگ شده‌است و جوانان تحصیل‌کرده زیادی بیکار هستند، افزود: زمینه ایجاد کارگاه‌های تولیدی برای کسانی که توانایی ایجاد کار ندارند، فراهم شده‌است و می‌توانند با این کارگاه‌ها خلأ بیکاری را پر کنند و خود کارآفرینانی موفق باشند.

ملانوری تأکید کرد: شهرستان رفسنجان ظرفیت‌ها و منابع انسانی زیادی دارد که باید برنامه‌ریزی شود و نهادهای دولتی به کمک سازمان‌های مردم‌نهاد و تمام گروه‌ها و اقشار مردمی با استفاده از این ظرفیت‌ها می‌توانند حرکت جدیدی در زمینه اشتغال و کارآفرینی و توسعه اقتصادی پایدار شهرستان ایجاد کنند.

وی عنوان کرد: بخش کشاورزی هم باید با مدیریت صحیح اداره شود تا منجر به نگهداری باغ‌های  پسته و حفظ منابع آب شود و رفسنجان که کانون تولید پسته در جهان است و بهترین پسته از نظر کیفیت و طعم را دارد، همچنان بر تولید پسته ادامه دهد.

فرماندار رفسنجان  با بیان اینکه در قالب کارگاه‌های کوچک از سال گذشته تا کنون ۷۰ طرح به ثبت رسیده و ۵۰ مورد آن به بهره‌برداری رسیده‌است، تصریح کرد: این طرح‌ها واحدهای کوچک گلخانه‌ای، تولید آبزیان، پرورش قارچ، شیرینی خانگی، صنایع دستی و … بودند.

وی با بیان اینکه با این طرح‌ها افراد زیادی مشغول به کار شدند، متذکر شد: صدور مجوز برای این کارگاه‌ها راحت است و بروکراسی کمتری دارد و کسانی که جویای کار هستند با هر مدرک تحصیلی می‌توانند از تسهیلات بهره‌مند شوند.

بیکاری زمینه‌ساز ناامنی، فقر و بزهکاری است

مسلم علیمرادی معاون برنامه‌ریزی و امور عمرانی فرمانداری رفسنجان نیز در رابطه با اشتغال و کار در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: مسئله بیکاری متأثر از خیل عظیم نیروی جوانی است که به عنوان جویندگان کار وارد بازار شده‌اند.

وی تصریح کرد: بیکاری یکی از نامطلوب‌ترین پدیده‌های اجتماعی است که مسائلی مانند فقر، ناامنی، ناهنجاری‌ها، بزهکاری و … را به‌ دنبال دارد.

معاون برنامه‌ریزی و امور عمرانی فرمانداری رفسنجان ادامه داد: اشتغال و دستیابی افراد به شغل مورد نظر از اساسی‌ترین نیازهای جامعه محسوب می‌شود و به فعلیت رساندن نیازهای جسمی، عقلی و رشد و شکوفایی استعدادهای فطری و درونی شخصیت انسانی بستگی به کار و فعالیت اوست که در جهان‌بینی اسلامی به آن اشاره شده‌است.

علیمرادی عنوان کرد: کار به عنوان یک منبع اقتصادی برای کسب درآمد و بیکاری فقدان این منبع ارزشمند است.

وی در ادامه به برگزاری ۱۸ جلسه در ستاد مثلث توسعه اقتصادی شهرستان رفسنجان اشاره کرد و بیان داشت: ستاد مثلث توسعه اقتصادی شهرستان با هدف ایجاد اعتماد و همدلی همه نیروهای تأثیرگذار و عوامل پشتیبان حکومتی برای توسعه اقتصادی با رویکرد مشارکتی و مدیریت جهادی مبتنی بر اقتصاد مقاومتی تشکیل شده‌است.

علیمرادی خاطرنشان کرد: در ستاد مثلث توسعه اقتصادی کاهش موانع اداری و اجرایی و تسهیل و تشویق سرمایه‌گذار رقم می‌خورد و اضلاع مثلث که امام جمعه، فرماندار، نماینده مردم و سرمایه‌گذاران هستند که با ایجاد هم‌افزایی به پیشبرد اهداف توسعه‌ای کمک می‌کنند.

وی تصریح کرد: به ‌منظور مشارکت آحاد جامعه در فعالیت‌های اقتصادی و ارتقای درآمد روستاییان و عشایر هم طرح مشارکت مردم در راه‌اندازی واحدهای تولیدی مستقر در روستاها و مناطق کمتر توسعه‌‌یافته در دستور کار است و سرمایه‌گذاران در این راستا با ارائه طرح که حداقل ۵۰ تا ۲۰۰ عضو سرپرست خانوار متقاضی اجرای آن باشند از تسهیلات در این رابطه بهره‌مند می‌شوند.

 

برچسب ها:
اشتغال بیکاری خانه خشتی رفسنجان
تلگرام
دیدگاه‌ها
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

  • همشهری

    دولت تدبیر و امید و بیکاری!! اشتباه می کنید.
اخبار ویژه
اخبار رفسنجان