نگرانی آمریکا از ظرفیت مازاد پایین تولید نفت جهان در آستانه تحریم ایران

  • شناسه خبر: 8123
نگرانی آمریکا از ظرفیت مازاد پایین تولید نفت جهان در آستانه تحریم ایران

خانه خشتی: اداره اطلاعات انرژی آمریکا ظرفیت مازاد تولید نفت جهان را ۲.۴ میلیون بشکه در روز اعلام کرد و هشدار داد این رقم کمتر از ۳ درصد کل مصرف نفت جهان است و با توجه به اجرای تحریم نفتی ایران از اول جولای جای نگرانی دارد.[…] خانه خشتی به نقل از فارس، دولت آمریکا […]

خانه » آخرین اخبار » نگرانی آمریکا از ظرفیت مازاد پایین تولید نفت جهان در آستانه تحریم ایران

خانه خشتی: اداره اطلاعات انرژی آمریکا ظرفیت مازاد تولید نفت جهان را ۲.۴ میلیون بشکه در روز اعلام کرد و هشدار داد این رقم کمتر از ۳ درصد کل مصرف نفت جهان است و با توجه به اجرای تحریم نفتی ایران از اول جولای جای نگرانی دارد.[…]

خانه خشتی به نقل از فارس، دولت آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد، عرضه نفت در بازارهای جهانی در طی دو ماه گذشته به دلیل افزایش صادرات نفت عراق و لیبی بیشتر شده است، اما ظرفیت ذخیره نفت جهان همچنان کمتر از حد معمول است.

بر اساس گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، متوسط تولید نفت جهان در ماه های می و ژوئن حدود یک میلیون بشکه در روز از میزان مصرف جهانی بالاتر رفته است، که این مسئله موجب بوجود آمدن نفت مازاد بر مصرف در بازار و کاهش قیمت ها شده است.

بر اساس قانون تحریم های ایران که در اواخر سال گذشته میلادی به امضای رئیس جمهور آمریکا رسید، اداره اطلاعات انرژی آمریکا باید هر ۶۰ روز یکبار گزارشی از وضعیت بازار جهانی نفت ارائه کند.

برآوردهای اداره اطلاعات انرژی آمریکا حکایت از آن دارد که ظرفیت تولید مازاد نفت جهان در طی دو ماه گذشته از ۲.۱ میلیون بشکه در روز به ۲.۴ میلیون بشکه در روز افزایش یافته است.

با این حال در این گزارش هشدار داده شده که ظرفیت تولید مازاد نفت جهان کمتر از ۳ درصد کل مصرف نفت جهان است و با توجه به اینکه قرار است از ابتدای ماه جولای تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه بخش نفتی و بانکی ایران اجرا شود، این مسئله موجب نگرانی است.

در ادامه گزارش آمده است: «ظرفیت مازاد تولید در ماه های می و ژوئن همچنان نسبت به سوابق تاریخی قبلی و بخصوص در مقایسه با میزان تولید و مصرف جهانی بسیار کم است.»

با توجه به حجم کم ظرفیت مازاد تولید نفت جهان، بروز اختلالات پیش بینی نشده احتمالی در روند تولید نفت نظیر مشکلات بوجود آمده برای سکوهای نفتی در خلیج مکزیک و یا وقوع خشونت ها در برخی کشورهای تولید کننده نفت همچون نیجریه، می تواند قیمت نفت را به سرعت افزایش دهد.

بر اساس این گزارش، میزان تولید نفت جهان در ماه های می و ژوئن به ۸۸.۹ میلیون بشکه در روز رسید که حدود ۲.۹ میلیون بشکه بیشتر از تولید روزانه نفت جهان در مدت مشابه سال گذشته بوده است. بخش عمده ای از این افزایش تولید مربوط به جهش حجم صادرات دو کشور عضو اوپک یعنی عراق و لیبی بوده است. به علاوه در این بازه زمانی تولید نفت عربستان نیز افزایش داشته است.

میزان صادرات نفت عراق در ماه های می و ژوئن به ۲.۹ میلیون بشکه در روز رسید که بالاترین میزان تولید نفت این کشور از سال ۲۰۰۰ محسوب می شود. حجم تولید نفت لیبی نیز که پیشتر به دلیل ناآرامی های سال گذشته کاهش یافته بود، به ۸۰ تا ۹۰ درصد میزان صادرات قبل از وقوع جنگ داخلی در این کشور رسیده است.

بر اساس گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، میزان مصرف نفت جهان در طی دو ماه گذشته به طور متوسط روزانه حدود ۸۷.۹ میلیون بشکه در روز بوده است که ۶۰۰ هزار بشکه در روز افزایش را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می دهد.

برچسب ها:
نیازمندی رفسنجان
تلگرام
دیدگاه‌ها
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

اخبار ویژه
اخبار رفسنجان