عضو هیات علمی موسسه ی تحقیقات پسته کشور:

سهم تحقیقات و پژوهش از بودجه کشور را باید افزایش داد/تولید پویا و سودآور تنها راه خارج شدن اقتصاد مقاومتی از حالت شعار

 • شناسه خبر: 81131
سهم تحقیقات و پژوهش از بودجه کشور را باید افزایش داد/تولید پویا و سودآور تنها راه خارج شدن اقتصاد مقاومتی از حالت شعار

استاد اقتصاد دانشگاه گفت: کالاهای وارداتی بی خاصیت از قبیل لوازم آرایشی و ماشین های لوکس و گران قیمت به کشور در شرایط فعلی توجیه چندانی ندارد.

خانه » آخرین اخبار » سهم تحقیقات و پژوهش از بودجه کشور را باید افزایش داد/تولید پویا و سودآور تنها راه خارج شدن اقتصاد مقاومتی از حالت شعار

رضا صداقت عضو هیات علمی موسسه ی تحقیقات پسته کشور در گفت و گوی تفصیلی با “خانه خشتی” با موضوع اقتصاد مقاومتی این واژه را توانایی کشور در تشخیص نقاط فشار و تهدید دشمن از خارج و بعضا داخل معنا کرد و گفت: ما باید تلاش کنیم تا این تهدیدات را مدیریت کنیم و بتوانیم از آنها به عنوان فرصت استفاده کنیم.

وی تلاش برای کم کردن وابستگی کشور به خارج و تاکید بر تولیدات داخلی به جای واردات را از ارکان اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی برشمرد و بیان داشت:  اصلاح ساختارهای اقتصاد داخلی نیز در جای خود دارای اهمیت است، نهادها و سازمان های دست و پا گیر باید تبدیل به ساختار مناسب، به روز و متناسب با نیازتوسعه شوند.

صداقت مشارکت عمومی همه مردم در کناردولت در همه عرصه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و حتی سیاسی را در این مسیر لازم دانست و گفت: اقتصاد کشور نیازمند مدیریت عقلایی و مدبرانه است، وقتی ما بخواهیم روی پای خودمان بایستیم باید مدیریتمان را قوی کنیم و به خود باوری برسیم.

وی اظهار داشت: تاکید بر سرمایه گذاری داخلی و استفاده از سرمایه های سرگردان داخلی موجب می شود تا از ثروت کشوربهتر استفاده شود. ایران جزو ۲۰ کشور ثرومند دنیا محسوب می شود. این چنین کشوری می تواند از سرمایه های داخلی خوب استفاده کند و نیازهای داخلی را برآورده سازد و نیاز کمتری به خارج داشته باشد.

این استاد اقتصاد دانشگاه معتقد است که استفاده  و جذب سرمایه های خارجی برای توسعه کشور، به خصوص سرمایه های با بهره کم و هزینه پایین از جمله سرمایه های متعلق به موسسات پولی و مالی بین المللی مانند بانک جهانی و صندوق بین المللی پول منافاتی با اقتصاد مقاومتی ندارد.

وی تصریح کرد: البته این سرمایه گذاری خارجی نباید باعث وابستگی کشور شود. اینکه کشور بتواند روی پای خود بایستد و وابسته نباشد از ارکان اقتصاد مقاومتی است. عیب وابستگی این است که اهرمی برای فشار بیگانگان می شود تا هر زمانکه خواستیم بر خود متکی شویم نگذارند .بحث تحریم ها و مشکلات قیمت نفت و پرداخت پول نفت توسط خارجی ها نمونه ای از این فشارها در سالهای گذشته بوده است.

تولید پویا و سوداور تنها راه خارج شدن  اقتصاد مقاومتی از حالت شعار

عضو هیات علمی موسسه تحقیقات پسته کشور توجه به بحث تولید به خصوص در دو بخش کشاورزی و صنعت را یکی از موارد لازم در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: تولید در چند سال اخیر به دلایل تورم داخلی، سیاست های غلط ارزی و بالا رفتن نقدینگی و عدم مدیریت درست آن بسیار آسیب دیده است؛ رکود در بخش تولید و صنعت بوجود آمد و از طرف دیگرتحریم های ظالمانه موجب شد تا تولید کنندگان در فروش کالاها و برگرداندن پول آن با مشکل مواجه شوند.

وی تولید پویا و سوداور را تنها راه خارج شدن  اقتصاد مقاومتی از حالت شعار دانست و تصریح کرد: با تولید پویا تورم کاهش می یابد، شغل ایجاد شود و از طرفی صادرات نیز افزایش می یابد و کشور در مدار توسعه قرار می گیرد.

photo_2015-10-29_12-38-01

هنوز ابتدای راه خصوصی سازی هستیم

صداقت با ابراز امیدواری از به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای و تاثیر مطلوب آن در روند تحریم های ظالمانه یادآور شد: در داخل کشور نیز دولت تا حدودی توانسته است تورم را مهار کند و البته مشکلات بودجه ای برای دولت مانعی بود تا نتواند آن طور که باید از صنعت و کشاورزی حمایت کند.

این استاد دانشگاه خصوصی سازی و تحقق اصل ۴۴ قانون اساسی را از دیگر ارکان تحقق اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: امروز بیشتر صنایع و فعالیتها در اختیار دولت و یا تشکل های شبه دولتی است در حالیکه این اقتصاد باید به مردم واگذار شود و سهم مردم و تشکل های مردمی از فعالیتهای اقتصادی کشور افزایش یابد.

وی افزود: اگر چه سالهاست شعار خصوصی سازی را می دهیم اما هنوز ابتدای راه هستیم و نتوانسته ایم سهم مردم در اقتصاد را بالاببریم. از اشکالات عدم تحقق خصوصی سازی در کشور ما این است که اعتماد به خصوصی سازی در کشور ما ضعیف است و فرهنگ حاکم بر اقتصاد ما فرهنگ دولتی است که همه فکر می کنند باید برای انجام هر کاری دولت وظیفه اصلی را به عهده بگیرد. در حالیکه مردم بهترین انجام دهنده کارهای بزرگ هستند و اگر به مردم اعتماد شده و کارهای اقتصادی را به آنها واگذار کنیم و دولت از فعالیتهای اقتصادی مردمی پشتیبانی کند در میان مدت شاهد تحول خوبی در اقتصاد کشور و معیشت مردم خواهیم بود.

تاکید بر لزوم افزایش سهم تحقیقات و پژوهش از بودجه کشور

صداقت با اشاره به استفاده از فناوریهای نوین و بکارگیری نخبگان جامعه در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: ما نمی توانیم اقتصاد را بومی و مقاومتی کنیم مگر اینکه از تکنولوژیها و مدیریت های نوین و از نخبگان علمی در زمینه های مختلف کمک بگیریم.

وی به تاکید رهبری فرزانه و معظم انقلاب بر لزوم افزایش سهم تحقیقات و پژوهش از بودجه کشور اشاره کرد و بیان داشت: در حال حاضر تنها حدود نیم درصد از درامد و تولید ناخالص داخلی صرف تحقیق و پژوهش در کشور می شود. اگر بخواهیم در حوزه علمی و پژوهشی به خصوص علوم انسانی موفق باشیم باید به تحقیقات ان توجه جدی کنیم.  ما به هر چه توجه کردیم نتیجه گرفتیم. به عنوان مثال به موضوع هسته ای و پزشکی توجه نسبتا خوبی شد و شاهد کارهای بزرگی در این حیطه بودیم. اما به دلیل عدم توجه جدی به تحقیقات در زمینه کشاورزی و علوم انسانی موفقیتهای چندانی در این دو حوزه نداشته ایم و اگر هم موفقیتهای بوده است در زمان خیلی طولانی اتفاق افتاده که می توانست بسیار زودتر تحقق یابد و سرعت رشد ما را بالاتر ببرد.

وی افزود: اگر مذاکرات هسته ای بر اساس سه اصل عزت و حکمت و مصلحت و طبق هدایتهای مقام معظم رهبری   به نتیجه کامل برسد در واقع می تواند خود یک اقدام عملی در راستای حمایت از اقتصاد داخلی و مقاومتی باشد.

صداقت تصریح کرد: اقتصاد ما سالم و پویا نیست و دولت هنوز نتوانسته آن را از این وضعیت خارج کند، مدیریت بازار پول و ارز و کاهش ریسک اقتصادی از اقدامات عملی و دارای اثرات مثبت در جذب سرمایه گذار است؛ یک سرمایه گذار در شرایط بی ثبات ورود نمی کند.

نقش مهم مردم در اقتصاد مقاومتی

وی در ادامه به نقش مردم در اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و بیان داشت: بهترین کاری که مردم می توانند در این حیطه انجام دهند مدیریت مصرف است، تا جاییکه امکان دارد از تجملات دوری کنند و قناعت پیشه کنند.

صداقت معتقد است اگر هرکس به سهم خودش بتواند ۱۰ درصد از درآمد خود را پس انداز کند در مجموع رقم بالایی می شود که با یک مدیریت صحیح می تواند در خدمت تولید و سرمایه گذاری قرار گیرد.

وی مصرف انرژی کشور را بیش از سرانه مصرف جهانی دانست و گفت:کالاهای بی خاصیتی که وارد می کنیم از جمله واردات لوازم آرایشی و ماشین های لوکس و گران قیمت به کشور در شرایط فعلی توجیه چندانی ندارد و ما باید مصرف کالای داخلی را جدی بگیریم.

این استاد دانشگاه فضای سالم رقابتی را در رشد اقتصاد کشور موثر دانست و بیان داشت: نباید اقتصاد در اختیار افراد و گروه های خاص قرار گیرد. اقتصاد باید در یک فضای شفاف و سالم و رقابتی باشد تا همه بتوانند به آن ورود پیدا کنند.

وی استفاده موثر از نیروی انسانی کارامد را یک فرصت برای اقتصاد دانست و گفت: در کشور ما سرمایه انسانی جوان و تحصیلکرده زیادی در اختیار داریم که باید برای استفاده از آنان برنامه ریزی داشته باشیم.

صداقت وابستگی شدید کشور به درآمدهای نفتی را بهانه ای برای فشار و تهدید علیه کشور برشمرد و تصریح کرد: باید تنوع درامدی را برای اقتصادمان پیش بینی کنیم مثلا از صنعت گردشگری و توریسم می توانیم درامدهای زیادی کسب کنیم. همانطوری که در دنیا کشورهایی هستند که عمده درامد انها ار این صنعت تامین می شود.

وی با بیان اینکه قانون هدفمندی یارانه ها لازم بود که اجرا شود اظهار داشت: اشکال یارانه دادن این است که یارانه را به مصرف می دهیم درحالیکه تولید را نادیده گرفتیم و طبق قانون باید بخشی از آن در خدمت تولید قرار گیرد. در واقع مشکل شهرک های صنعتی و واحدهای تولیدی کشاورزی در حال حاضر از این ضعف ناشی می شود.

صداقت واردات بی رویه کالاهای قاچاق به کشور را از آسیب های اقتصاد کشور برشمرد و گفت: امروز اقتصاد زیر زمینی ما از اقتصاد واقعی ما فعالتر شده است و باید این فعالیتهای اقتصادی غیر قانونی و یا غیر شفاف اصلاح شود. باید در اقتصادمان شفاف سازی کنیم، انحصارات شکسته شود و فعالیتهای اقتصادی و درآمدها عادلانه بین مردم و دولت و تشکل های مردمی توزیع گردد.

برچسب ها:
نیازمندی رفسنجان
تلگرام
دیدگاه‌ها
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

 • حیدر معصومی ریسه

  نیریزیهای عزیز امیدوارم با انتخاب نماینده ای در شان و یک اقتصاددان فرهیخته برگ زرینی بر تاریخ شهر خود بیفزایید به امید سرفرازی نیریز و نیریزیها - حیدر معصومی ریسه

  حیدر معصومی ریسه

  افسوس که قدر افرادی چون دکتر رضا صداقت هیچ وقت دانسته نمی شود و زمانی متوجه این موضوع می شویم که دیگر دیر شده است

  طاهری پور

  شهرستان رفسنجان به داشتن اساتیدی همچون جناب صداقت باید بخودش بباله. این عکس هم محل کارشون هست. لطفا قضاوت عجولانه نفرمائید

  مسلم

  به غیراز وسایل ضروریشان بعید میدانم بقیه خارجی باشد

  حسین

  همین آقا نصف وسایلی که تو عکسش هست خارجی هستن!!!
اخبار ویژه
اخبار رفسنجان