اسرائیل با یک انقلاب اسلامی جدید روبروست/ انقلاب مصر کاملا مشابه انقلاب ایران است

  • شناسه خبر: 8053
اسرائیل با یک انقلاب اسلامی جدید روبروست/ انقلاب مصر کاملا مشابه انقلاب ایران است

خانه خشتی: پیروزی اسلامگرایان در مصر و اظهارات اخیر محمد مرسی در مصاحبه با خبرگزاری فارس، نگرانی صهیونیست‌ها از شکل‌گیری انقلاب اسلامی جدید در مصر را تشدید کرده است. خانه خشتی به نقل از فارس، پایگاه صهیونیستی “اسرائیل امروز” با انتشار مقاله‌ای به بهانه پیروزی “محمد مرسی” نامزد اسلامگرایان در انتخابات ریاست‌جمهوری مصر، انقلاب این […]

خانه » آخرین اخبار » اسرائیل با یک انقلاب اسلامی جدید روبروست/ انقلاب مصر کاملا مشابه انقلاب ایران است

خانه خشتی: پیروزی اسلامگرایان در مصر و اظهارات اخیر محمد مرسی در مصاحبه با خبرگزاری فارس، نگرانی صهیونیست‌ها از شکل‌گیری انقلاب اسلامی جدید در مصر را تشدید کرده است.

خانه خشتی به نقل از فارس، پایگاه صهیونیستی “اسرائیل امروز” با انتشار مقاله‌ای به بهانه پیروزی “محمد مرسی” نامزد اسلامگرایان در انتخابات ریاست‌جمهوری مصر، انقلاب این کشور را مشابه انقلاب اسلامی ایران دانست.

این پایگاه صهیونیستی در ابتدا می‌نویسد: روز یکشنبه کمیسیون انتخابات مصر در میان آشفتگی بسیاری در منطقه اعلام کرد که محمد مرسی نامزد اخوان‌المسلمون رئیس‌جمهور بعدی بزرگترین و قدرتمندترین دولت عربی است.

این پیروزی تنها چند ماه پس از آن رخ داد که اخوان‌المسلمون و گروه‌های اسلامگرای متحد با آن توانستند اکثریت قدرتمندی از پارلمان مصر را به دست آورند. با وجود آنکه شورای عالی نظامی که فعلا قدرت را در مصر در دست دارد، نتایج آن انتخابات را لغو کرد، با این حال در صورت برگزاری مجدد انتخابات پارلمانی هم، نتایجی مشابه دور قبل مورد انتظار است.

مرسی توانست با کسب ۵۱.۷ درصد آرا در انتخابات ریاست جمهوری، بر “احمد شفیق” رقیب سکولار خود که از روابط خود با دیکتاتور سابق مصر ضربه خورد، غلبه کند.

• مانند ایران؛ مصر هم از دیکتاتوری سکولار غربی به حکومتی اسلامی بدل شد

تبدیل مصر از یک دیکتاتوری سکولار و همسو با غرب به یک حکومت تحت کنترل اسلامگرایان که مدافع قوانین شریعت است، کاملا منعکس کننده آنچیزی است که در اواخر دهه ۱۹۷۰ در ایران رخ داد، و این چیزی است که به درستی اسرائیل را نگران کرده است.
ایرانی‌ها از سرکوب‌گری شاه سابق خود خسته شده بودند، دقیقا همان احساسی که مصری‌ها تحت حکومت مبارک داشتند. آن‌ها مشتاق تغییر بودند، بسیاری از ایرانی‌ها به سرعت پیام‌های امید بخش آیت‌الله خمینی را دریافت کردند، و جنبش وی را تا رسیدن به قدرت از طریق ساختار دموکراتیک نوپای ایران، پیش بردند. این امر دقیقا برای اخوان‌المسلمون و رشد فزاینده پایگاه این گروه در مصر، صدق می‌کند.

• اسرائیل نگران از شکل‌گیری حکومتی اسلامی در مصر

“اسرائیل امروز” در ادامه نسبت به شکل‌گیری حکومتی اسلامی در مصر نظیر آنچه که در ایران رخ داد، ابراز نگرانی کرده و هشدار می‌دهد که محمد مرسی و اخوان‌المسلمون اسلام و شریعت را به عنوان قانون حاکم بر مصر برگزینند.

ماه گذشته محمد مرسی در یکی سخنرانی‌های انتخاباتی خود در دانشگاه قاهره، به دانشجویان این دانشگاه گفته بود: قرآن قانون اساسی ما، پیامبر رهبر ما، جهاد مسیر ما و شهادت در خدا هدف ماست. امروز می‌توانیم قانون شریعت را برپا کنیم، چراکه ملت ما رفاه را تنها با اسلام و شریعت می‌خواهد.
نویسنده این مقاله عنوان می‌کند که آنچه که مایه نگرانی دولت‌های غربی است، نه رئیس‌جمهور بلکه نیروهای مذهبی و مشخصا “محمد البدیع” رهبر اخوان‌المسلمون است.

دلیل نگرانی غربی‌ها از وجود نیروهای مذهبی هم حاکم شدن قوانین شریعت و اصلاحات قوانین سکولار در مصر عنوان شده است.

• کمپ دیوید دغدغه‌ای جدید برای اسرائیلی‌ها

در ادامه این مقاله، نگرانی اسرائیلی‌ها از تجدید نظر مرسی در پیمان صلح کمپ دیوید نیز ابراز می‌شود. نویسنده این مقاله به حضور مرسی در یک نشست انتخاباتی که در آن عنوان شده بود بیت‌المقدس در دوره ریاست‌جمهوری مرسی به سرزمین اسلامی باز می‌گردد، اشاره کرده و آن را دلیلی بر قصد مرسی برای تجدید نظر در پیمان صلح اسرائیل و مصر می‌داند.

مجددا، زمانی که این مباحث مطرح می‌شود، محمد بدیع رهبر جماعت اخوان المسلمون در سخنرانی که در سال ۲۰۱۰ انجام داده بود، اعلام کرده بود که اخوان‌المسلمون به دنبال جهاد با آمریکا و اسرائیل است.

نویسنده این مقاله سپس از تلاش‌های انجام شده برای تفویض اختیارات به رئیس‌جمهور جدید انتقاد کرده و به نوعی از اینکه شورای نظامی اختیارات رئیس جمهور را محدود کرده، ابراز خوشحالی می‌کند.

پیروزی اسلامگرایان در انتخابات ریاست‌جمهوری مصر و از سویی اظهارات اخیر محمد مرسی در مصاحبه با خبرگزاری فارس که بر تجدید نظر در معاهده صلح با اسرائیل تاکید کرده بود، مقامات صهیونیست را به شدت نگران کرده و آن‌ها را به تخریب وجهه اسلامگرایان واداشته است.

برچسب ها:
تلگرام
دیدگاه‌ها
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

اخبار ویژه
اخبار رفسنجان