همایش ملی «پسته و سلامت» در رفسنجان آغاز به‌کار کرد

  • شناسه خبر: 74996
همایش ملی «پسته و سلامت» در رفسنجان آغاز به‌کار کرد

صبح امروز و با حضور مسئولان، نخستین همایش ملی پسته و سلامت در دانشکده پزشکی رفسنجان آغاز به‌کار کرد.

خانه » آخرین اخبار » همایش ملی «پسته و سلامت» در رفسنجان آغاز به‌کار کرد

به گزارش “خانه خشتی” به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان ، دکتر علی اسماعیلی‌ندیمی رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان در این همایش از مرکز تحقیقات پسته کشور و دانشگاه ولیعصر در برگزاری همایش تقدیر کرد و اظهار داشت: دانشگاه علوم‌پزشکی در دو حوزه معاونت بهداشتی و دارو و غذا درگیر مستقیم امر پسته هستند.

وی با بیان اینکه پسته یک محصول غذایی است و کنترل‌های لازم باید در تولید این محصول داشته باشیم، تصریح کرد: حوزه معاونت بهداشتی اقدامات خوبی در راستای سالم‌سازی و بهداشتی کردن فرآوری پسته انجام داده است.همایش ملی «پسته و سلامت» در رفسنجان (۱)

دکتر اسماعیلی‌ندیمی افزود: در سال ۷۱ فقط دو کارگاه مکانیزه ضبط پسته داشتیم از ۷۱ تا ۹۳ کارگاه‌های خانگی تعدادشان کم و الان ۵۳۰ کارگاه مکانیزه بهداشتی پسته وجود دارد و حرکت روبه ‌جلوی خوبی است که باید تداوم داشته باشد.

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان ادامه داد: اقدامات آموزشی در حوزه معاونت بهداشتی دانشگاه انجام دادیم به تک‌تک کارگاه‌های مکانیزه و سنتی ارائه می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: دانشگاه علوم‌پزشکی جزوه‌های آموزش صحیح نگهداری و انبارداری، پسته‌چینی و فرآوری را به مردم آموزش می‌دهد.همایش ملی «پسته و سلامت» در رفسنجان (۲)

دکتر اسماعیلی‌ندیمی گفت: در سنوات گذشته وضعیت نامطلوب بود و ما این وضعیت را به شرایط خوب تغییر دادیم و بخش عمده پسته به شکل شایسته‌ای صادر می‌شود و هر چه جلوتر می‌رویم این فرآوری بهتر انجام شود.

وی با اشاره به هدف برگزاری همایش پسته عنوان کرد: ترکیبی از رشد جمعیت و پیر شدن جمعی، افزایش شیوع اختلالات قلبی، سرطان و بیماری‌های مزمن و بار مالی زندگی کردن را افزایش داده و عامل نگرانی گسترده‌ای در جامعه است.همایش ملی «پسته و سلامت» در رفسنجان (۳)

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان عنوان کرد: از سال ۹۱ نزدیک به ۳۸ درصد مرگ و میرها ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی است و رتبه دوم سرطان‌ها هستند.
وی با اشاره به اینکه افزایش بار بیماری‌ها و تغییر در رفتار تغذیه‌ای مردم ما را با سونامی از بیماری‌ها مواجه می‌کند، گفت: رژِیم غذایی که بتواند حاوی آجیل‌ها باشد می‌تواند یکی از عوامل پیشگیری کننده باشد.

دکتر اسماعیلی‌ندیمی عنوان کرد: رفسنجان یکی از قطب‌های تولید پسته در کشور و دنیا است اما خشکسالی تولید این محصول را کاهش داده است.
رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان بیان کرد: پسته سرشار از ویتامین B، k و آنتی‌اکسیدان‌های فراوان است و مصرف ۸۰ گرم برای سه ماه برای بدن بسیار مفید است.همایش ملی «پسته و سلامت» در رفسنجان (۴)
وی متذکر شد: دیابتی‌ها بیماران پرخطری هستند که در کاهش عوارض ناشی از این بیماری باید بتوانیم موثر باشیم و پسته می‌تواند وضعیت پیش از دیابت را پایدارتر کند.
دکتر اسماعیلی‌ندیمی افزود: ما مرکز پسته دنیا هستیم و کمترین مقالات هم از ایران است در زمینه پسته تحقیقات کمتری انجام شده است.

ادامه دارد …

برچسب ها:
پسته و سلامت همایش ملی «پسته و سلامت» در رفسنجان آغاز به‌کار کرد
نیازمندی رفسنجان
تلگرام
دیدگاه‌ها
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

  • مومن

    ای کاش فکری به حال قیمت پسته هم می شدکشاورزبیچاره نمی دونه پسته رونگهداریابفروشه
اخبار ویژه
اخبار رفسنجان