یادداشت سفیر اسبق آمریکا در اندیشکده واشنگتن برای خاورمیانه

ایران با رهنمودهای رهبر خود از مذاکرات امتیاز می‌گیرد/ ایران تنها به پیروز شدن فکر می‌کند

  • شناسه خبر: 68507
ایران با رهنمودهای رهبر خود از مذاکرات امتیاز می‌گیرد/ ایران تنها به پیروز شدن فکر می‌کند

یک اندیشکده آمریکایی نوشت: ایران به طور مرحله به مرحله از خود واکنش نشان می‌دهد و واشنگتن باید متوجه دام‌های این کشور باشد.

خانه » آخرین اخبار » ایران با رهنمودهای رهبر خود از مذاکرات امتیاز می‌گیرد/ ایران تنها به پیروز شدن فکر می‌کند

به گزارش “خانه خشتی” به نقل از فارس، «جیمز .جی‌ جفری» سفیر اسبق آمریکا در کشورهای چون ترکیه و آلمان که در کشورهای حوزه بالکان نیز خدمت کرده است,در یادداشتی که در اندیشکده «واشنگتن برای خاورمیانه» انتشار یافته،نوشت: شرایط و قرائن نشان از آمادگی دولت اوباما در ارائه امتیازی به تهران در زمینه جزییات مهم مربوط به عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای می‌دهد و بدین وسیله این کشور با وجود دهه‌ها فریب می‌تواند به طور موفقیت آمیز از خطر هرگونه محکومیتی رهایی یابد.این درحالی است که واشنگتن نسبت به وجود چنین برنامه‌هایی مدارک کافی دارد.

سفیر اسبق آمریکا در ادامه یادداشت خود با اشاره به تغییر لحن و کلام مقام‌های آمریکایی در این باره و اتخاذ موقعیتی نرم‌تر نوشت: برای ایران چنین موقعیتی به مثابه امتیاز گرفتن از یک دیوار سنگی است.با توجه به راهنمایی‌های مدام و دوستانه رهبر انقلاب ایران در مواردی چون عدم انتقال اورانیوم غنی شده به خارج از کشور و عدم نابودی سایت‌ها و تجهیزات هسته‌ای، حال امتناع ایران از پذیرش این‌که فعالیت‌های هسته‌ایش جنبه نظامی داشته بدین نشانه است که در حقیقت این کشور وضعیت را برای ایجاد توافق نهایی طوری آماده می‌کند ‌که بر اساس مستندات موجود انگار هیچ کار خلافی انجام نداده و تمام قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد و ساز و کار تحریم‌ها غیر قانونی بوده‌اند. اگر در مقام مقایسه بخواهیم این وضعیت را با کره شمالی مقایسه کنیم حداقل این کشور آماده از میان برداشتن یکی از تاسیسات پلوتونیوم خود به عنوان امتیازی به غرب بود اما به نظر می‌رسد ایران می‌خواهد بگوید که ما هیچ خلافی نداشته‌ایم.

نویسنده خاطر نشان ساخت: ادامه کله شقی ایران بیاد آورنده نقل قول «هنری کیسینجر» وزیر خارجه اسبق آمریکا در باره این کشور است. از دیدگاه کیسینجر، ایران در حقیقت با ایفا کردن نقش قربانی تلاش دارد هیچ موردی را برای خاتمه دادن به فعالیت‌های غیر قانونی‌اش نپذیرد. آن‌چه که ایران بدان بها می‌دهد تنها برنده شدن است.

جیمز جفری در خاتمه این یادداشت نوشت: گروه «۱+۵» می‌تواند در پی توافق با ایران در صورت رفع موارد مورد اختلاف باشد آما آشکار است که تحریم‌های مرتبط با موضوع نظامی تا زمانی که آژانس بین‌المللی هسته‌ای به طور رسمی یافته‌های خود را در این‌باره و میزان همکاری ایران را اعلام کند باید پابرجا باشد. برخی تاکید دارند ایران به طور مرحله به مرحله از خود واکنش نشان می‌دهد که در این حالت واشنگتن باید متوجه فریب ایران باشد.

برچسب ها:
نیازمندی رفسنجان
تلگرام
دیدگاه‌ها
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

اخبار ویژه
اخبار رفسنجان