یک مذاکره با دو بیانیه

نوزاد ۹ روزه لوزان مرده متولد شد/ جشن ملی یا عزای هسته ای؟!

 • شناسه خبر: 62257
نوزاد ۹ روزه لوزان مرده متولد شد/ جشن ملی یا عزای هسته ای؟!

افکار عمومی در این میان مانده است که به خاطر امتیازات نقدی که دادیم عزای عمومی بگیرد و یا بدلیل وعده های مشروطی که گرفتیم جشن ملی برگزار کند.

خانه » آخرین اخبار » نوزاد ۹ روزه لوزان مرده متولد شد/ جشن ملی یا عزای هسته ای؟!

به گزارش “خانه خشتی“، به نقل از دولت اعتدال، نتیجه مذاکرات پس از ۹ روز گفتگو در لوزان، قرائت یک بیانیه مطبوعاتی شد که نکات بسیار قابل تاملی را به همراه داشت.نکاتی که شاید در آینده نزدیک کلید بن بست توافق جامع هسته ای را به همراه داشته باشد.

نکاتی کلیدی که بن بست توافق جامع را از همین لحظه نشان می دهد را به صورت تیتروار در زیر بخوانید:

– این “تفاهم سیاسی” به گفته اوباما، نتانیاهو را راضی می کند و برخلاف ظاهر آن، الزام آور است.

– به گفته جان کری، گام بعدی کنترل برنامه موشک های بالستیک و دیگر تسلیحات نظامی ایران است و بنابراین، فشارها به ایران همراه مذاکرات ادامه خواهد یافت.

– توافق دو مرحله ای انجام شد و از خط قرمز نظام عبور شد. مقام معظم رهبری در دیدار سالانه ۱۹ بهمن با فرماندهان و پرسنل نیروی هوایی ارتش، درباره مذاکرات جاری هسته ای نکاتی را بیان فرمودند که به عنوان سند راهبردی مذاکرات هسته ای محسوب می شود؛ اشاره رهبری بر این نکته بود که  توافق بر کلیات و جزئیات باید یک مرحله‌ای و غیر قابل تفسیر باشد. به این معنی که نباید اینگونه باشد که ابتدا بر روی کلیات توافق شود و بعد از مدتی در باره جزئیات صحبت کنند.

شاه کلید این بحث این است که اگر بنا باشد توافق دو مرحله ای باشد، زمینه زیاده خواهی طرف مقابل در جزئیات مذاکرات فراهم خواهد شد که چنین رفتاری هم از سوی غربی ها مسبوق به سابقه بوده است.

– تحریم ها لغو نشد؛ حذف گام به گام تحریم ها، نه بر مبنای اعتماد متقابل بلکه در صورت راستی آزمایی ممکن می شود.

پاشنه آشیل مذاکرات لوزان بر آنچه که ظریف تاکید می کرد نچرخید و برخی تحریم ها با شروط و با بی اعتمادی و نه با احترام متقابل قابل حذف است که با ادعای اوباما مبنی بر اینکه همیشه این احتمال وجود دارد که ایران تقلب کند! تمامی تحریم ها باز خواهد گشت. آمریکا در تمامی مراحل مذاکرات سیاست چماغ و هویج خود را نسبت به ایران فراموش نکرده بود.

به عبارتی ساده تر نمایندگان مجلس سنای آمریکا نقش پلیس بد و اوباما نقش پلیس خوب این سریال را به خوبی بازی کردند.

– پروتکل الحاقی بدون تصویب مجلس اجرا خواهد شد.

– فردو و اراک عملا تعطیل شد و قلب انرژی هسته ای ایران هدف گرفته شد.

– غنی سازی محدود به نطنز شد.

– ایران بازرسی های نامحدود آژانس را فراتر از پروتکل پذیرفت.

– به گفته کری، برخی مفاد توافق امروز برای ۱۰ سال، برخی ۱۵سال و برخی ۲۵ سال و برخی هم برای همیشه خواهند بود.

با توجه به موارد افتراقی بیانیه ای که از سوی ظریف قرائت شد با بیانیه ای که وزیر خارجه آمریکا به آن اشاره داشت این نکته به ذهن می آید که ظاهرا ایران متن دلخواه خود را به رسانه ها داده و آمریکا نیز متن مورد نظر خود را روی خروجی سایت وزارت خارجه خود گذاشته است.افکار عمومی در این میان مانده است که به خاطر امتیازات نقدی که دادیم عزای عمومی بگیرد و یا بدلیل وعده های مشروطی که گرفتیم جشن ملی برگزار کند که نیاز است سریعا وزارت خارجه ایران این نقاط افتراقی کور را روشن کند در غیر این صورت کلاهی که در ماجرای توافق ژنو بر سر ایران رفت مجددا نصیب ایران خواهد شد.

هنوز یادمان نرفته که بعد از توافق ژنو آمریکاییان مطالبی میگفتند و وزیر خارجه ما ادعایی خلاف آن داشت . مرور زمان نشان داد که ادعای آنها درست بود تا جایی که صدای ظریف را نیز درآورد و گفت: این رفتار آمریکا مخالف روح توافق است! اکنون نیز اوباما و کری حرفهایی میزنند که خلاف ادعاهای ظریف در بیانیه است .

برچسب ها:
خانه خشتی لوزان
تلگرام
دیدگاه‌ها
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

 • رضا

  عده ای نام را فدای نان کرده اند توافق ننگین که جشن گرفتن ندارد مرگ برشیطان بزر گ وحامیانش درکشور مرگ باعزت برتر از زندگی باذلت است

  رضا

  عده ای نام را فدای نان کرده اند توافق ننگین که جشن گرفتن ندارد مرگ برشیزان بزر گ وحامیانش درکشور مرگ باعزت برتر از زندگی باذلت است

  رضا

  زنده باد ظریف- از تحریم و گرانی جانمان به لب رسیده

  ی بنده خدا رفسنجانی

  با سلام اقا رضا من نمیخام از سایت طرف داری کنم و دراینجا تشکر میکنم از تیم مذاکره کننده ان شاالله که عاقبت کار خوب باشد و حق مردم شرافت ایرانی حفظ شده باشد ولی به عنوان ی رفسنجانی خوشحالم چنین سایتی در شهر است البته عیبهای زیادی داره که با کمک من و شما ان شالله مرتفع میشود اما درباره سایت برادر چه انحرافی چرا واقعبین نیستید باید بصیرت داشته باشیم هم تحلیل هم نقد البته منصفانه اگر قرار باشه همه بگن خوب به به چهچه کنند که نمیشه بلخره یکسری مطالب هست که باید شفاف شود رسانه نباید خنثی باشد در مورد شان یا کسر شان بودن سایت برادر حالا ی سایت امده داره کار میکنه بجای حمایت البته نقد این نوع حرف زدن شما شما صحیح نمیباشد

  رضا

  واقعا برای رفسنجان با این سایت انحرافی متاسفم.تعطیلش کنید.کثر شان برای رفسنجانیهاست.

  محمد

  خانه خشتی وقتی امام جماعت امروز تهران موفقیت مذاکرات رو تایید میکنن یعنی تایید مقام معظم رهبری ، پس چرا شما بر علیه شعار دولت و ملت همدلی و هم زبانی دارید جوسازی میکنید درود بر رهبری فرزانه بر روحانی بر ظریف بر دولت امید و تدبیر که حداقل نشون دادن دلسوز واقعی ملتن

  لثقلثقi

  خانه خشتی خفه اون موقع که یار غارتون احمدی نژاد گرگر تحریم رو تحریم میاورد چرا کله تون زیر برف بود ساکت

  مرتضی

  تو که اینقدر جرات نداری اسمت را بنویسی پس ساکت باش و نظر نده ...
اخبار ویژه
اخبار رفسنجان