یادداشت/ گفتار 3

میوه‌ی شوم جناح‌گرایی، پر کردن مناصب با وابستگان جناحین پس از دستیابی به قدرت است

 • شناسه خبر: 49935
میوه‌ی شوم جناح‌گرایی، پر کردن مناصب با وابستگان جناحین پس از دستیابی به قدرت است

وقتی ملاک کسب پست های شهری، دوری و نزدیکی به جناح حاکم می شود، نه توانایی و شایستگی فردی؛ راه بر لشکر چاپلوسان و متملقان که هنری جز تظاهر ندارند باز می شود.

خانه » آخرین اخبار » میوه‌ی شوم جناح‌گرایی، پر کردن مناصب با وابستگان جناحین پس از دستیابی به قدرت است

به گزارش “خانه خشتی”، پس از دو یادداشت آفت جناح بازی در رفسنجان و انتشار آن در این پایگاه خبری نظریات بسیاری از خوانندگان محترم در باب آن ابراز شد.

در ابتدا از همه‌ی عزیزان به‌ویژه کسانی که صریح و آشکار یادداشت مذکور را نقد کردند تشکر میکنم و امید آن دارم که فضای سیاسی – اجتماعی جامعه ­ی ما به آن حد از بلوغ فکری برسد که منتقدان در مقام انصاف و کسانی که نظریات آنان مورد نقد قرار میگیرد با صعه‌ی صدر، پذیرای نظرمخالفان باشند.

به عنوان دانش‌پژوهی کوچک در حوزه‌ی علمِ سیاست، همیشه به دنبال یافتن پاسخ این پرسش بودم که چرا رفسنجان، شهری که در آن متولد شده و رشد کرده‌ام، درعین دارا بودن امکانات بالقوه و بالفعل فراوان از توسعه‌ی درخور نامش برخوردار نگردیده است؟

البته انکار خدمات و زحمات کشیده‌شده به همت نظام اسلامی در سال های پس از پیروزی انقلاب بر هیچ یک از ما پوشیده نیست و بنده خدای‌ناکرده به هیچ عنوان قصد سیاه‌نمایی گذشته را ندارم.

سخن آن است که شهری با این سرمایه‌ی عظیمِ طبیعی انسانی و اقتصادی نباید جایگاهش چنین باشد.

سوال فقط یک جمله است:”چرا رفسنجان، امروز گرفتار این مشکلات است؟”

چرا شهروند رفسنجانی نتیجه‌ی زحماتش را در شهر خود نمیبیند و دیگرانند که از ثمره‌ی تلاش و دارایی‌اش بهره‌مند میگردند؟

جواب یک جمله است و آن اینکه جناح‌بازی در شهر یکی از مهمترین عوامل عقب‌ماندگی است.

همانطور که در یادداشت های گذشته، ذکر شد اینجانب نه تنها با اصل وجود جریانهای گوناگون سیاسی مخالف نیستم بلکه رقابت اصولی و منطقی گروه های سیاسی را یکی از عوامل توسعه و پیشرفت میدانم و دیگراینکه بنده هرگز نافی برخی خدمات دو جریان سیاسی شهر در زمان حضورشان بر کرسی قدرت نیستم؛

همان طور که اصلا به دنبال پوشاندن خطاهای آنها نیز نبوده‌ام تنها قصد دارم در حد توانم از سر باز کردنِ مجدد زخم کهنه‌ی جناح‌بازی جلوگیری کنم.

باورم این است که اگر هر شخص یا جریانی در زمان تصدی قدرت، مرتکب خطایی گردیده و به حقوق مردم تعدی کرده باشد در پیشگاه حق تعالی مورد مواخذه‌ی قطعی قرار خواهد گرفت که حق‌الناس، بزرگترین حقوق است و خداوند هرگز از آن نمیگذرد.

امروز اگر ما میتوانیم در مقام قضاوتِ عملکرد دو جناح شهرمان بنشینیم از آن روست که دست روزگار به هردوی آنها فرصت تکیه برکرسی قدرت را داد.

حال یکی بیشتر و یکی کمتر اما همچنان مشکلات شهر پس از گذر از دوران مدیریتِ دو جناح بر جای خود باقی است و در برخی از مولفه‌ها نه تنها پیشرفتی حاصل نشده که بعضا در زمینه‌هایی از جمله کشاورزی، عقبگرد محسوسی نیزمشاهده میشود.

سالهاست که مردم از مشکل بی‌آبی مینالند اما هیچ اقدامی به جهت حل موضوع آب صورت نمی پذیرد و سال هاست که سهم مردم شهرستان ما از بزرگترین معدن مس روباز جهان که در حوزه‌ی آن قرار گرفته در هوا آلودگی، در زمین به سبب حفر چاهایی عمیق، خشکسالی و در آب شرب، آرسنیک است و این در حالی است که از اقصی نِقاط ایران به سرچشمه آمده‌اند و بر خوان پرنعمت مس نه تنها نشسته‌اند بلکه لنگر انداخته‌اند…

و آقایان به جای پاسخگویی عملکرد خود در زمان تصدی مسئولیت، انگشت اتهام را به سمت جناح مقابل نشانه میگیرند که همه‌ی مشکلات، ناشی از عملکرد طرف مقابل است.

حال کسی نیست که بپرسد شما در زمان تکیه بر قدرت چه گونه مشکلاتی را که مدعی هستیدجناح مقابل ایجاد کرده یا از پس حل و فصل آن برنیامده است مدیریت کردید که همچنان برخی از مهمترین آنان از قبیل آن چه در بالا ذکر شد باقی است و پنجه بر چهره‌ی شهرمان میکشد؟

کاش به این باور داشتیم قدرتی که خداوند به واسطه‌ی ولایتش و مردم به واسطه‌ی رأی های خود به ما داده‌اند، امانت است نه غنیمت جنگی که به دلخواه مان بین خویشان و نزدیکانمان تقسیم کنیم و فردا به جای پاسخگو بودن در برابر عملکرد خود، تقصیر را به گردن جناح مقابل بیاندازیم.

میوه‌ی شوم جناح‌گرایی آن میشود که جناحین پس از دستیابی به قدرت بدون توجه به شایستگیِ افراد، تنها به دنبال پر کردن مناصب با وابستگان خود هستند و اینگونه است که ملاک کسب پست های شهری، دوری و نزدیکی به جناح حاکم میشود نه توانایی و شایستگی فردی و این خود، راه را بر لشکر چاپلوسان و متملقان که هنری جز تظاهر ندارند باز می کند و چون همیشه‌ی تاریخ، نخبگانِ محجوب و سربه‌زیر، مجبور به خانه‌نشینی خواهند شد که اینان، نان علم و توانایی خود را میخورند و راه و روش تملق و چاپلوسی را نمیدانند.

و در آخِر،نکته‌ی قابل‌توجه آن است که به هر میزان که با هم اختلاف نظر داشته باشیم ساکن یک شهر و یک دیاریم؛

سربلندی و آبادانی شهرمان سربلندی و رفاه تک تک ماست؛

پس شایسته نیست که برای نابودی رقیب سیاسی، چنان شمشیر را از رو ببندیم که در نهایت، نتیجه‌ای جز لعن خلق‌الله در دنیا و عذاب پروردگار در آخرت حاصل نگردد.

امروز و پس از عبور از دوره‌ی حاکمیت دو جناح، فرصت مغتنمی است که ساختار سیاسی شهرمان را با تکیه به نخبگان حقیقی و اصل رقابت در عین رفاقت، اصلاح کنیم که به شرط حیات در آینده، أِن شاء الله به آن خواهیم پرداخت.

والسلام

سیدمرتضی سیدحسینی

برچسب ها:
اخبار رفسنجان اصلاح طلب اصول گرا جناح بازی در رفسنجان خانه خشتی سید مرتضی حسینی
تلگرام
دیدگاه‌ها
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

 • بهمنيار

  با سلام توهين به افراد کار زشتي است مخصوصا به کسي که راه ادب و قلم و براي بيان نظراتش انتخاب کرده پس بهتره بجاي توهين نقد کنيم خوده اين بنده خدا هم گفته نه ادعايي داره و نه سوادي پس بهتره بجاي توهين سعي کنين به شيوه خودش با ادب و متانت جوابش و بدين و مطلب ديگه در بسياري از نظرات که بيان شده با احترام به همه ، رد پاي همون آدمهايي ديده ميشه که در زماني که قوم خويششون حاکم بودن خوب استفاده کردن بهتره دوستان يه نگاه به شهري مثل يزد بندازن و ببينن اونها از دل کوير چطور کارخونه در آوردن و ما هم چنان داريم صحبت انتقال آب ميکنيم.

  رضا جعفری

  بنده با نظر آقای محمودی موافقم کسانی که دم از عدالت و راستی و درستی می زنید به من بگید عاقبت کارهای شماها چی شد شماها که به طیف اصلاح طلب اشکال و ایراد می گیرید چرا خودتان وقتی مسئولیت به دستتان افتاد هر کاری خواستید کردید به من بگویید بعد از 35 سال از انقلاب سرنوشت شرکت تعاونی اسلامی رفسنجان چه شده است ؟ سرنوشت شرکت تعاونی پسته ایرانیان چه شده است ؟ و 50 میلیارد سرمایه ان چه شد ؟ مگر شماها نبودید که گفتید مدیر عامل شرکت باید دکترای اقتصاد باشد چرا یه دیپلم ردی را مدیر عامل شرکت گذاشتید ؟ قضیه انتقال آب از بهشت آباد توسط شرکت احیای آب کویر چه شد ؟ پولهایی که جمع کردید سرنوشتش چه شد ؟ شهرداری و شورای شهر چه کاری برای مردم ظرف 7 سال گذسته انجام داده اند ؟ شهر پایدار و بودجه هنگفت آن چه شد ؟ سند چشم انداز شهر کجاست ؟ و هزاران نکته و مطلب دیگر که به آن خواهم پرداخت پس لطفا قیافه مظلومانه نگیریدجناب نویسنده پست بهت نرسیده که ناراحتی ؟

  محمودي

  سلاام و خسته نباشيد خدمت نويسنده محترم اسن شما مگر چند سالت است كه كارشناس سياسي شده اي برادر من در اين شهر كارهاي فراواني شده است كه نمي شود آنها را ناديده گرفت مثل خريداري 6 حلقه چاه آب از بردسير و انتقال آن به رفسنجان كه اگر نبود مردم رفسنجان بايد الان آب جيربندي مي داشتند ، ساخت دانشگاهها و مراكز آموزشي كه اگر اين ظرفيت هم نبود شهر ما دچار فقر فرهنگي نيز بود ، ساخت فرودگاه كه يكي زير ساخت هاي مهم يك شهر مي تواند باشد ، روزگاري در حوزه بهداشت و درمان يكه تاز بوديم و دومين دستگاهm r i كشور متعلق به رفسنجان بود ، پيگيري و احداث ترمينال مركزي شركت نفت كه اين هم از كارهاي مهم و پيگيري هاي مجدانه و شبانه روزي جناب آقاي هاشميان بوده است كه اگر اين اقدامات و اقدامات نبود امروز ديگر شماها و امثال شماها در اينجا سكونت نداشتيد و بايد كوچ مي كرديد پس لطفا يكطرفه به قاضي نرويد و منصف باشيد

  میثم خدابخشی

  سلام علیکم کاش قانون بررسی قبل و بعد از تصدی مدیران و رسیدگی به دخل و خرج آنان اجرائی میشد در شهرمان . قوم و خویش گرائی و هر کس هر جا مدیر شد فقط بفکر منافع مادی خود باشد و اقوام خود را سر کار بیارد و فکر کند مردم نمیفهمند , حق الناس جائی گریبانشان را میگیرد یا خود یا فرزندانشان را . در ادارات شهر بروید ببینین هر کس جایی معاونی چیزی شده هر چی خویشاوند داشته سر کار آورده علی الخصوص معاونین ... . میگین نه خدا وکیل برین بپرسین و بررسی کنین؟

  ناشناس

  سلام خیلی عالی بوددسستتون دردنکنه اماآنچه به به جایی نرسدفریاداست پس از سالهامابه این فکرافتادیم!!!!آیامی دانید مس سرچشمه چه ضررسنگنی به مازده منابع طبیعی وطبیعت ماراازبین برده؟ آلودگی هوا،ازبین بردن طبیعت زیبای شهرمون وازهمه سرطان زابودن دودمس ،چرامس بایدبره حق مردم رفسنجان رادرکرمان وسیرجان وکشورخرج کنه؟ وشهرماشبیه یک روستاباشه چرابایدمدیران مس غیربومی باشند؟چرانیروگاه حرارتی ازپول مس ودرسیرجان احداث بشه وهزاران اگردیگر؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!تازه نماینده سیرجان درصددگرفتن مس ازرفسنجان بوده وکلی تلاش کرده که بگیرتش وگفته مال سیرجانه !!!!!!!خدابه مامردم رفسنجان رحم کنه بهتربجای این دعواهای سیاسی به فکرآبادکردن شهرمون باشیم

  انصاف

  خیلی خنده داره که بگیم رفسنجان شبیه روستا است .کدام شهر استان اولین گازکشی را انجام داد.کدام شهر استان یا کشور که مرکز استان نباشه دارای دانشگاه دولتی وپزشکی مستقل است.اولین فرودگاه در کدام یک از شهرهای کرمان زده شد.ببخشید ها نکنه منظور از این نوشته ها اینه که چرا پسته دارهای رفسنجانی سرمایه هاشون را در شهر خرج ابادانی ومبلمان شهر نمی کنند!!!!به هر حال با وجود بسیاری از کاسنتیها که در همه کشور مشهوده باید دقت کرد که بیخود وبا توسل به نگاههای عوامانه وغیر حرفه ای وغیرمنصفانه نه ابروی نظام وانقلاب را ببریم ونه زحمت زحمتکشان را زیر سئوال ببریم حال اگر شما فکر میکنید که سرشار از استعداد هستید وهیچ حزبی به شما پست ویا مجالی نمیدهد چرا این را گردن احزاب ونظام میاندازید.!!!!!!!!! چند روز پیش تو دانشگاه دوستی گفت خرده سواد مثل پول خرد فقط سرو صدا میکنه....

  منطق

  با سلام بنده انچه که در بالا نوشته شده را قبول ندارم چون غیر کارشناسی شده است زیرا 1-بودجه ای که در کشور مصوب میشود در ان برای هیچ شهری امتیاز خاصی در نظر گرفته نمیشود وشامل عمرانی وجاری است که براساس ضواطی است که در حوصله این بحث نمیگنجد.اما صاحب نظران ومدیران خود بهتر میدانند2-مشکل خشکسالی مربوط به بیشتر نقاط مرکزی کشورمان است ونه رفسنجان زاینده رودی که شهر اصفهان از ان زنده است نیز خشکیده شده است.3-اگر قرار بود از مس سرچشمه به رفسنجان سیرجان و... سهمی داده شود پس با برداشت استانهای نفت خیز از نفت در کشور عدالت برقرار نبوده واصولی از قانون اساسی نقض میشد وما دچار فاجعه فدرال اقتصادی بودیم4-مشکل حزبی وجناحی باعث عدم حاکمیت قانون وبه دنبال ان مشکلات کشور نیست بلکه مصلحت اندیشی ،ونبود ازادی بیان وفضای انتقادی سازنده باعث شده که همه کسانی که از قدرت سو استفاده میکنند در حاشیه امنی قرار گیرند واین توجیح را داشته باشند که اگر فلان مبحث رسانه ای شود ابروی ...میرود در صورتی که ابروی همه ارزشهای ما به دلیل ان است که اسلام واقعی را رعایت کردند نه چیزی به اسم مصلحت و......

  علی

  جانا سخن از زبان ما می گویی
اخبار ویژه
اخبار رفسنجان