اختصاصی خانه خشتی :

گفتگوی خواندنی شریعتی در رفسنجان / خط کش زندگی ما قرآن و معارف اهل بیت است

  • شناسه خبر: 42469
گفتگوی خواندنی شریعتی در رفسنجان / خط کش زندگی ما قرآن و معارف اهل بیت است

خط کش نجم الدین شریعتی همانی بود که او را به سمت خدا کشانده بود، و تأکید داشت اگر به آن عمل کنی و لذتش را به تو بچشانند، تو هر روز فکر می کنی کلی راه هست که باید طی کنی.

خانه » آخرین اخبار » گفتگوی خواندنی شریعتی در رفسنجان / خط کش زندگی ما قرآن و معارف اهل بیت است

به گزارش “خانه خشتی”، با همان چهره آرام و لبخند همیشگی اش نشسته بود.

همان نگاهی که ما را به سمت خدا می برد،

از پدر و مادرش برایمان گفت و از روح دینی که در خانه شان حاکم بود، از پدربزرگ مرحوم روحانی اش!

از محی الدین سه چهار ساله حتی!

از اینکه در دانشگاه کامپیوتر خوانده و تحصیلات حوزوی نیز داشته است

خط کش نجم الدین شریعتی همانی بود که او را به سمت خدا کشانده بود، و تأکید داشت اگر به آن عمل کنی و لذتش را به تو بچشانند، تو هر روز فکر می کنی کلی راه هست که باید طی کنی.

«سمت خدا» زیبایی های کلام اهل بیت را نشان می دهد

مجری محبوب برنامه «سمت خدا»، علت موفقیت برنامه را در تلاش آن برای نشان دادن زیبایی های کلام اهل بیت عنوان کرد و گفت: جنس مباحث و نحوه پرداخت «سمت خدا» متفاوت است؛ حضور کارشناسانی که صاحب نظر و اندیشه اند و دارای فکر نو و جدید هستند و همفکری هایی که بعضاً در اتاق فکر برنامه صورت می گیرد، نکته مهم و مؤثر برنامه ماست.

«سمت خدا» توانسته است در طول عمر رسانه ای خود طیف وسیع مخاطبینی را از پیر و جوان، ایرانی و غیر ایرانی، داخلی و خارجی پیدا کند؛ که در میان آن ها افغانی، پاکستانی، تاجیک، اقلیت های مذهبی، کلیمی، مسیحی نیز وجود دارند.

اولین مخاطب برنامه خودم هستم

این روزها نجم الدین شریعتی در عبادت، احترام به پدر مادر، کمک به همنوع و حتی زمانی که کاسه صبرش لبریز می شود، آنچه در «سمت خدا» رخ داده را مرورمی کند، وعده صابران در روایات، صحبت های آقای حسینی و … آرامش را برایش به ارمغان می آورد.

خودش می گوید: اولین مخاطب این برنامه منم، واقعاً نفس به نفس با کارشناسان نشستم و از محضر آن ها کسب علم و کسب فیض می کنم و نمی تواند بی تأثیر باشد، قطعاً تأثیر دارد.

با مخاطبان «سمت خدا» در تعامل هستیم

شریعتی میگوید: تاکنون هیچ سیگنالی مبنی بر تکراری بودن یا نداشتن ساختار، از مخاطب دریافت نکرده ایم و تلاش می کنیم در انتخاب موضوعات و چینش کارشناسان برنامه تنوعی ایجاد کنیم که مخاطب می پسندد؛ برخی تصور می کنند برنامه تلویزیونی در صورتی موفق می شود که آیتم های متنوعی داشته باشد، مجری و کارشناس تغییر کند، میان برنامه زیادی داشته باشد؛ اما در «سمت خدا» گاهی اینقدر مباحث کارشناسان ما باقی می ماند که ماراتن نفس گیری ایجاد می کند و حتی قرآنی که قرار روزانه ماست، با توجه به حجم برنامه تغییر می کند؛ تمام تلاش ما ایجاد تنوع و ریتم با توجه به استاندارد برنامه تلویزیونی در محتوا می باشد که الحمدالله فکر می کنم این اتفاق افتاده است.

خط کش زندگی ما قرآن و معارف اهل بیت است

یک نگاهی هست که من احساس می کنم باید ان را باور داشته باشیم، گاهی قرار است خط کوتاهی ترسیم کنیم که این برای ما سخت نیست و بدون انحراف نیز می توانیم آن را بکشیم، حتی عده ای ۱۰ تا ۲۰ سانت از خط را نیز می کشند، اما اگر قرار باشد خط مقداری طولانی تر شود، مستلزم خط کش است؛ بدون هیچ اعوجاج و انحرافی نمی توان خط صاف کشید؛ این خط کش قرآن و معارف اهل بیت است، ساده ترین نکته ای که من می توانم بگویم، این است که این خط کش را برای زندگی و سعادتمان نیاز داریم.

نجم الدین شریعتی در رفسنجان1

فرزندان ما همانی می شوند که ما هستیم

نجم الدین شریعتی هم چنین اشاره می کند: بخشی از آشفتگی ها و پریشانی هایی که در جوامع و جوانان به وجود آمده، به دلیل کمرنگ شدن باورهای دینی ماست؛ تعمیق باورهای دینی ما نسبت به گذشته رو به افول است و اگر بتوانیم باورهایمان را قوی و در زندگی کاربردی کنیم، خیر و برکت نیز به دنبال آن می آید.

من احساس می کنم والدین نقش مؤثری در تعمیق باورهای دینی فرزندانشان دارند؛ بسیاری از پدران و مادران دلشان می خواهد فرزندشان نمازخوان شده و یا از فرزندشان شهید مطهری و امام خمینی بیرون آید، این امر محقق نمی شود مگر اینکه ببینید برای فرزندتان چه کرده اید، بچه های ما همانی می شوند که ما هستیم؛ لذا والدین باید این باورها را در زندگی شان پیاده کنند تا بچه ها الگو بگیرند؛ بنابراین محیط خانواده به منظور کارساز شدن باورهای دینی و آموزه های قرآنی و تعالیم اهل بیت خیلی مؤثر است.

فعلاً کار دیگری را قبول نمی کنم و الزامی هم نمی بینم

وقتی از او در مورد پیشنهاد اجراهای دیگرش سوال می کنیم، می گوید: چه الان و چه زمانی که در زلال احکام اجرا داشتم، پیشنهادات زیادی به من شد؛ اما شخصاً باور دارم که وقتی مخاطب تو را با یک برنامه می شناسد، بگذار با همان بشناسد؛ لذا سعی نکردم پیشنهاد دیگری را بپذیرم. مخاطبی که امروز مرا در «سمت خدا» می بیند، این را می پسندد، مگر اینکه به هر دلیلی بخواهم از برنامه جدا شوم و کار دیگری مؤثر باشد و شرایط را بسنجم؛ لذا کار دیگری را فعلا قبول نمی کنم و الزامی هم نمی بینم.

مهم ترین عامل در تربیت فرزندان پدر و مادر هستند و جز این نیست

شریعتی معتقد است: مردم را با غیر حرف نمی توان دعوت کرد، باید با عمل و رفتار آن ها را دعوت نمود؛ اهل بیت هم اینگونه بودند، در همه کتب اصول کافی، فروع کافی و روضه کافی که بیش از ۱۰ تا ۱۲ جلد است، فقط یک نیم جلد به اخلاق اختصاص داده شده است و کم بودن روایات اخلاق به این دلیل بوده که حضرات معصومین در رفتارشان اخلاق را نشان می دادند و در سیره شان باید به دنبال اخلاق گشت.

برای دلم و دغدغه هایم مستند می سازم و تهیه کنندگی می کنم

بیشترین تمرکزم روی اجراست و واقعاً به مخاطبم احترام می گذارم و تمام وقت و انرژی ام را می گذارم. البته در کنار اجرا برای دلم و دغدغه هایی که دارم تهیه کنندگی می کنم و مستند هم می سازم؛ موضوعات مستندهایم بیشتر اجتماعی و جهان بینی آدم هاست.

برچسب ها:
رفسنجان سمت خدا قرآن گفتگوی خواندنی شریعتی در رفسنجان / خط کش زندگی ما قرآن و معارف اهل بیت است معارف اهل بیت نجم الدین شریعتی
نیازمندی رفسنجان
تلگرام
دیدگاه‌ها
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

اخبار ویژه
اخبار رفسنجان