سردار سرلشکر جعفری در نشست خبری:

در صورت حفظ ارزش‌ها هیچ تعارضی بین سپاه و دولت‌ها نیست/ به ناچار مرز جنوب شرق را تحویل گرفتیم/ در عرصه سازندگی ورود کردیم نه اقتصادی/ با افتخار از سوریه حمایت می‌کنیم

  • شناسه خبر: 37356
در صورت حفظ ارزش‌ها هیچ تعارضی بین سپاه و دولت‌ها نیست/ به ناچار مرز جنوب شرق را تحویل گرفتیم/ در عرصه سازندگی ورود کردیم نه اقتصادی/ با افتخار از سوریه حمایت می‌کنیم

فرمانده کل سپاه گفت: اگر به حفظ ارزش‌های انقلاب توجه شود، هیچگونه تعارضی بین سپاه و دولت‌ها وجود ندارد. به گزارش “خانه خشتی” به نقل از فارس، سردار سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در نشست خبری که  به مناسبت دوم اردیبهشت سالروز تصویب اساسنامه سپاه برگزار شد، گفت: ‌فلسفه وجودی سپاه این […]

خانه » آخرین اخبار » در صورت حفظ ارزش‌ها هیچ تعارضی بین سپاه و دولت‌ها نیست/ به ناچار مرز جنوب شرق را تحویل گرفتیم/ در عرصه سازندگی ورود کردیم نه اقتصادی/ با افتخار از سوریه حمایت می‌کنیم

فرمانده کل سپاه گفت: اگر به حفظ ارزش‌های انقلاب توجه شود، هیچگونه تعارضی بین سپاه و دولت‌ها وجود ندارد.

به گزارش “خانه خشتی” به نقل از فارس، سردار سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در نشست خبری که  به مناسبت دوم اردیبهشت سالروز تصویب اساسنامه سپاه برگزار شد، گفت: ‌فلسفه وجودی سپاه این است که انقلاب اسلامی حفظ شود.

فلسفه وجودی سپاه حفظ انقلاب و حمایت از مردم است

وی با بیان اینکه معمولا انقلاب ها در دنیا عمر زیادی ندارند، اظهار داشت: انقلاب‌ها در نقاط مختلف دنیا یا استحاله می شوند یا از بین می‌روند اما انقلاب اسلامی بعد از ۳۵ سال، هنوز پویا و هدفمند به راهش ادامه می دهد.

فرمانده سپاه افزود: به منظور حفظ و همچنین پیش‌برندگی انقلاب اسلامی و نظام اسلامی بود که تصمیم گرفته شد نهادی انقلابی به نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شکل بگیرد که وظیفه و ماموریت آن حفاظت از انقلاب و پاسداری از انقلاب و نظام جمهوری اسلامی در همه عرصه‌هاست.

سرلشکر جعفری همچنین با اشاره به برداشت‌های غلط از فلسفه وجودی سپاه پاسداران و برخی تردیدافکنی‌ها مبنی بر اینکه پس از استقرار کامل نظام جمهوری اسلامی، چه نیازی به وجود سپاه است، گفت: دیدیدم که در سال ۱۳۷۸ رهبر معظم انقلاب به شدت علیه این تردیدافکنی‌ها موضع‌گیری کرده و بر لزوم وجود سپاه پاسداران برای تداوم و پیش‌برندگی نظام جمهوری اسلامی در همه زمان‌ها تاکید کردند.

وی افزود: به دلیل عملکرد سپاه در حفاظت از دستاوردهای انقلاب است که امروز با هجمه‌ها و مخالفت‌های شدیدی از سوی دشمنان انقلاب و نظام روبرو می‌شود.

فرمانده کل سپاه پاسداران در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه رابطه سپاه با مردم چگونه است و چرا دشمنان و بدخواهان انقلاب اسلامی در تلاشند سپاه را مقابل مردم قرار دهند، گفت: فلسفه وجودی سپاه حمایت از مردم و همراه بودن با مردم است و اگر ۲،۳ ویژگی و مشخصه بارز و برجسته برای سپاه بشماریم، قطعا یکی از آنها مردمی بودن خواهد بود که در کنار انقلابی بودن و مذهبی بودن، ویژگی‌های ۳ گانه سپاه را تشکیل می‌دهند.

سردار جعفری افزود: مردمی بودن سپاه فلسفه‌اش آن است که خود انقلاب اسلامی بدون مردم و خواست، حمایت، اعتقاد و باور مردم اصلا معنایی ندارد لذا وقتی انقلاب اسلامی اینقدر وابسته به مردم و حمایت و پشتیبانی ملت است، چگونه می‌شود سپاه بتواند مقابل مردم باشد؛ این یک مسئله تناقض‌آمیز است که سپاه را بتوانند غیرمردمی جلوه دهند. همه عرصه‌های ماموریتی سپاه مرتبط با مردم است و سپاه بدون مردم نمی‌تواند نقش‌آفرینی کند.

وی با بیان اینکه در حوزه‌های دفاعی و سایر حوزه‌ها، اعتقاد سپاه همواره به‌کارگیری نیروهای مردمی بوده است، گفت: در جنگ تحمیلی نیز برخلاف نظریه بنی‌صدر و مخالفت شدیدی که وی با حضور مردم در جبهه‌های نبرد داشت، امام راحل بر این امر یعنی مردمی کردن امور تاکید داشت که بعداً در قالب بسیج نیروهای مردمی با سازماندهی سپاه عازم جبهه‌های نبرد شدند.

فتنه ۸۸ بدون حضور مردم پایان نمی یافت

وی با اشاره به فتنه سال ۸۸ اظهار داشت:فتنه آن سال بزرگترین فتنه سیاسی، امنیتی علیه ایران بود که بدون نقش تعیین کننده مردم که همان بسیجی ها هستند، پایان نمی‌یافت.

فرمانده کل سپاه در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه آیا با توجه به بحث اقتصاد مقاومتی و اعلام آمادگی سپاه و بسیج برای همکاری با دولت در این عرصه، آیا دولت رغبتی برای استفاده از ظرفیت‌های سپاه دارد گفت: همکاری سپاه با دولت‌ها با هدف ایفای نقش سپاه در راستای برقراری امنیت، رفاه، آسایش و معیشت مردم است.

دلیلی برای عدم همکاری سپاه با دولت ها وجود ندارد

سردار جعفری با بیان اینکه وظیفه دولت‌ها نیز همین است افزود: سپاه نمی‌تواند با دولت‌ها همکاری نداشته باشد و با توجه به گستردگی سپاه، بسیج و توان عظیم آنها این همکاری می‌تواند و باید در خدمت مردم باشد.

فرمانده سپاه پاسداران هدف دولت‌ها را خدمت به مردم برشمرد و خاطرنشان کرد: دلیلی برای عدم همکاری سپاه با دولت‌ها ندارد اما دولت‌ها دیدگاهشان متفاوت است و ممکن است در جاهایی در برخی دولت‌ها تقابلی بین مسائل سیاسی و یا توجه به جلب آرای مردم و موضوع خدمتگزاری، فرهنگ و ارزش‌های مردم دیده شود؛ برخورد دولت‌ها ممکن است اینها را در تعارض و فقط صرفا اهداف سیاسی را ببیند و تا جایی در مسیر انقلاب اسلامی و اسلامی بودن جمهوری اسلامی نباشد.

ممکن است سپاه برای حفظ انقلاب تذکراتی به دولت ها بدهد

وی بر همین اساس تاکید کرد: تا اینجا ممکن است سپاه تذکراتی بدهد تا نقش خود در حفظ انقلاب اسلامی را ایفا کند، وقتی سپاه می‌خواهد نقش خود را در حفظ انقلاب انجام دهد ممکن است به نظر بیاید که می‌خواهد با برخی دولت‌ها مخالفت کند در حالی که اینطور نیست.

سردار جعفری با بیان اینکه اگر به حفظ ارزش‌های انقلاب توجه شود هیچگونه تعارضی بین سپاه و دولت‌ها وجود ندارد به گلایه اخیرش از دولت‌ها اشاره کرد و افزود: گلایه‌ای که داشتیم این بود که با توجه به فشار اقتصادی دشمنان علیه کشورمان زیاد شده و تاکید رهبر معظم انقلاب نیز این است که دولت‌ها نگاهشان به توانمندی‌های درونی باشد، بسیاری از مشکلات مردم با تمرکز و توان داخلی قابل حل است و این همان اقتصاد مقاومتی است.

فرمانده سپاه پاسداران خاطرنشان کرد: حال با توجه به در اختیار بودن سازمان گسترده بسیج توسط سپاه، توانمندی زیادی در اختیار سپاه قرار دارد و بسیج بیش از ۲۰ میلیون عضو دارد که با سپاه در ارتباط هستند.

ورود سپاه به اقتصاد مقاومتی منوط به مطالبه دولت است

وی با تاکید بر اینکه سپاه می‌تواند از این توان در خدمت اقتصاد مقاومتی استفاده کند تصریح کرد: البته این منوط به مطالبه و حمایت و خواست دولت است.

سردار جعفری ادامه داد: در این زمینه استقبال هم شده بود اما شاید به خاطر تمرکز در اجرای دور دوم هدفمندی یارانه‌ها نتوانسته‌اند وارد این موضوع شوند.

جعفری ادامه داد: تهدیدات فرهنگی در حال حاضر مهم‌ترین تهدید علیه انقلاب است که این تهدیدات هدف‌شان باورها و ایمان مردم است.

* در عرصه سازندگی ورود کردیم نه اقتصادی

وی با بیان اینکه در بحث اقتصادی به قدری رسانه‌های دشمن مانور دادند که خودمان هم باورمان شد که سپاه در عرصه اقتصادی وارد شده، اظهار داشت: سپاه فقط در عرصه سازندگی ورود پیدا کرده که باعرصه اقتصادی متفاوت است.

فرمانده کل سپاه ادامه داد: سپاه با نگاه ماموریتی که دارد در این عرصه ورود پیدا کرده که هدف آن ساختن کشور بود. زیرا بعد از جنگ زیرساخت‌های کشور عقب افتاد و باید به سرعت جبران می‌شد.

سردار جعفری به حضور مردم در بحث اقتصاد مقاومتی اشاره و تاکید کرد: مردم می‌توانند در بحث اقتصاد مقاومتی در مقولاتی مانند صرفه‌‌جویی و تولید ملی مشارکت کنند و سپاه در این خصوص برنامه‌هایی دارد که به دولت منتقل شده و امیدواریم استفاده شود.

* سپاه بر اساس نگاه ماموریتی وارد عرصه سازندگی شد

سردار جعفری با اشاره به اقدامات سپاه در زمینه سازندگی اظهار داشت: سپاه بر اساس نگاه ماموریتی وارد عرصه سازندگی شد و برای رقابت با بخش خارجی و رفاقت با بخش خصوصی تا در این حوزه تشویق شوند.

سپاه مدافع انقلاب در داخل و خارج مرزها است

وی با بیان اینکه در صورتی که دشمن اعتقادات و فرهنگ مردم را تغییر دهد مسئله انقلاب اسلامی از بین می‌رود گفت: سپاه مدافع انقلاب اسلامی هم در داخل و هم بیرون مرزهای کشور است.

فرمانده کل سپاه با اظهار این مطلب که هر کشوری که طرفدار شعار و راه انقلاب اسلامی شدند و می‌خواهند آن را ادامه دهند به صورت طبیعی مورد ظلم و مخالفت‌های نظام سلطه واقع می‌شوند به لبنان، سوریه، مصر و بسیاری از کشورهای اسلامی که در بیداری اسلامی حرکتی کردند اشاره کرد و گفت: سپاه حمایت‌های نرم‌افزاری، فکری، دانشی و تجربه‌ای خود را به ارائه خواهد داد و از مردمی که در یک کشور اراده کردند که مقابل نظام سلطه ایستادگی کنند، حمایت می‌کند.

آمریکا دشمن آشکار جمهوری اسلامی است/ سوریه به دلیل بودن در خط مقاومت مورد غضب آمریکاست

فرمانده کل سپاه خاطر نشان کرد: دشمن آشکار و شفاف جمهوری اسلامی و جبهه مقاومت آمریکا و رژیم صهیونیستی است که این جبهه در هر مقطع و زمانی مشاهده می‌شود.

جعفری با اشاره به اتفاقات کشور سوریه اظهار داشت: سوریه به دلیل اینکه در جبهه مقاومت اسلامی قرار داشته و خط مقدم آن جبهه است مورد غضب آمریکا واقع شده و ایالات متحده آمریکا از تروریست‌ها برای ستم به مردم سوریه استفاده‌ می‌کند و در مقابل  وظیفه هر مسلمانی است که از آنها حمایت کند.

نیازی به دخالت نظامی در سوریه نیست/ تجربه خود را در اختیار سوری ها قرار دادیم

وی با بیان اینکه سپاه با افتخار از حرکت مقاومت سوریه و مردم آن حمایت می‌کند، اظهار داشت: با توجه به نیروی انسانی و حضور خود مردم آن کشور نیاز به دخالت نظامی مجموعه‌های دیگر نیست و ما فقط آموزش تجربی و نرم‌افزاری را در اختیار آنان قرار می‌دهیم و اثرش را بعد از این چند سال درگیری می‌بینیم.

فرمانده کل سپاه با بیان اینکه انقلاب اسلامی محدود به مرزهای ایران نیست، گفت: انقلاب مخالف نظام سلطه و نظم نوین جهانی بوده و همه شعارها و مواضع در سیاست خارجی با این محور است؛ مانند دفاع از مردم فلسطین و سوریه که امروز هدف دشمن هستند.

وی افزود: سپاه باید نگهبان انقلاب در داخل و خارج مرزها باشد.

* ویژگی های مدیریت جهادی از منظر فرمانده سپاه

سردار جعفری همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص ویژگی‌های مدیریت جهادی نیز گفت: یکی از ویژگی‌های مدیریت جهادی این است که باید در کار مدیریت، هدایت و تصمیم‌گیری، اخلاص برای رضای خدا وجود داشته باشد و کارها برای جلب رضایت دیگران انجام نشود.

وی تلاش و سخت‌کوشی و همچنین حضور میدانی و در صحنه را از دیگر ویژگی‌های مدیریت جهادی خواند و گفت: مدیریت جهادی برتر از مدیریت بحران است و در این زمینه سپاه تجربه‌های زیادی در دوران دفاع مقدس و پس از آن دارد.

فرمانده کل سپاه تحول‌آفرینی و مدیریت انقلابی را یکی دیگر از ویژگی‌های مدیریت جهادی خواند و گفت: متاسفانه دیده می‌شود در بسیاری از سازمان‌ها، مدیران به همان روش‌های سنتی که مربوط به سال‌های قبل است، اقدام کرده و از مدیریت پویا و تحولی غفلت می‌کنند در حالی که در همه عرصه‌ها و فعالیت‌ها باید از فناوری‌های نوین و روش‌های جدید استفاده کرد و نباید روش‌های قدیمی موجود در سازمان، مدیران را تحت‌الشعاع قرار دهد.

سردار جعفری تاکید کرد: تحقق شعار سال منوط به تحقق مدیریت جهادی در عرصه‌های مختلف است.

* ناچارا مرز جنوب شرق را از ناجا تحویل گرفتیم/ مشغول اقدامات مهندسی هستیم

فرمانده کل سپاه در پاسخ به سوال دیگری راجع به مسئله امنیت در شمال غرب و جنوب شرق کشور، گفت: در این ۲ منطقه به دلیل جغرافیای خاص، وضعیت امنیتی خاصی وجود دارد که دشمنان با سرمایه‌گذاری روی آن و بستر اولیه‌ای که به خاطر جغرافیای طبیعی خاص آن وجود دارد، توجه ویژه‌ای برای ناامن کردن این مناطق دارد اما نیروی زمینی سپاه در این ۲ منطقه تمرکز خاصی داشته و ایفای نقش می‌کند.

وی تصریح کرد: البته سیاست و راهبرد سپاه برای حفظ امنیت در این منطقه استفاده از نیروهای بومی و مردمی خود آن مناطق است.

سردار جعفری با اشاره به شرکت سران قبایل و گروه‌ها در جنوب شرق کشور برای تامین امنیت این منطقه تصریح کرد: گروه‌های مردمی در این مناطق سازماندهی شده‌اند که وظیفه تامین امنیت را برعهده دارند و از وقتی خود همین مردم و گروه‌ها در امر تامین امنیت فعال شده‌اند، شاهد ناامنی در عمق کشور نبودیم و اتفاقات چند ماه اخیر در نقطه صفر مرزی بوده است که این امر نیز با توجه به برخی ضعف‌ها در این بخش و نیاز به مهندسی عملیاتی در این مناطق بوده است.

وی اضافه کرد: با توجه به این نیازها، ناچارا بخشی از این مرزها را از برادران ناجا تحویل گرفتیم و مشغول کارهای مهندسی هستیم تا شاهد تکرار حوادث تلخ و ناگوار در این بخش‌ها نباشیم.

* اخذ مجوز برای نگه داشتن باتجربه‌ها در سپاه

وی با اشاره به لزوم جوانگرایی در سپاه گفت: در راستای جوانگرایی در سپاه و استفاده از نیروهای باتجربه چند سال پیش مجوزی اخذ کردیم تا نیروهای باتجربه‌ای که عمر خدمتی‌شان تمام شده نگه داریم تا تجربیات خود را به نیروهای جوان انتقال دهند.

سردار جعفری با تاکید بر این مطلب که آینده سپاه برای ما بسیار مهم است، تصریح کرد: جوان‌ها روحیه انقلابی بیشتری دارند و ما تلاش می‌کنیم از این شور انقلابی استفاده کنیم.

برچسب ها:
در صورت حفظ ارزش‌ها هیچ تعارضی بین سپاه و دولت‌ها نیست/ به ناچار مرز جنوب شرق را تحویل گرفتیم/ در عرصه سازندگی ورود کردیم نه اقتصادی/ با افتخار از سوریه حمایت می‌کنیم فرمانده سپاه
نیازمندی رفسنجان
تلگرام
دیدگاه‌ها
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

اخبار ویژه
اخبار رفسنجان