بیش از نیمی از اراضی کشاورزی استان کرمان سنددار شد

  • شناسه خبر: 214362
بیش از نیمی از اراضی کشاورزی استان کرمان سنددار شد

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان با اشاره به صدور اسناد مالکیت ۲۵۵ هزار هکتار از اراضی با کاربری زراعی، از هویت‌بخشی به بیش از نیمی از اراضی کشاورزی استان خبر داد.

خانه » اجتماعی » بیش از نیمی از اراضی کشاورزی استان کرمان سنددار شد

به گزارش خانه خشتی؛ صبح امروز سیدمهدی هاشمی با حضور در برنامه زنده رادیویی میکروفون صبح گفت: در راستای تحقق شعار سال، حدنگاری اراضی کشاورزی که نقش ویژه‌ای در رشد تولیدات کشاورزی و ارتقاء امنیت غذایی ایفا می‌کند در دستور کار جدی قرار گرفته است.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان افزود: در پرتو تلاش شبانه‌روزی کارکنان ثبت استان، از مجموع ۵۰۳ هزار هکتار اراضی کشاورزی واقع در محدوده مستثنیات قانونی، برای ۲۵۵ هزار هکتار سند مالکیت تک‌برگ صادر شده است که بیانگر تحقق ۵۱ درصدی حدنگاری زراعی استان کرمان است.

عضو شورای قضایی استان کرمان با اشاره به تصویب نهایی قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول اظهار داشت: در این قانون، یک‌سال پس از راه اندازی سامانه ساماندهی اسناد عادی، هرگونه نقل و انتقال اموال غیر منقول اعم از عین و منفعت بیش از دو سال، بایستی به ثبت برسد.

او ادامه داد: اشخاص دو سال فرصت خواهند داشت مستندات یا ادعاهای خود را نسبت به اموال غیر منقول در سامانه مزبور بارگذاری نمایند و در غیر این صورت اسناد عادی تنظیمی در مقابل اشخاص ثالث دارنده سند رسمی، غیر قابل استناد است.

هاشمی اضافه کرد: این قانون، موانع حدنگاری را مرتفع کرده است و علاوه بر الزام مالکین اراضی و املاک به اخذ سند مالکیت، با خارج کردن صدور اسناد مالکیت اولیه از شمول حدنصاب‌های موضوع ماده ۲ قانون جلوگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی، امکان صدور اسناد مالکیت مفروزی برای کلیه اراضی کشاورزی با هر میزان مساحت را فراهم و رعایت حدنصاب را محدود به افراز و تفکیک اسناد کشاورزی نموده است.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان همچنین تصریح کرد: ارائه خدمات به اسناد مالکیت دفترچه‌ای منوط به تعویض به اسناد تک‌برگ است و با توجه به اینکه در استان کرمان قریب به ۱۸۰ هزار جلد سند دفترچه‌ای باقی مانده است، ضرورت دارد دارندگان این اسناد در اسرع وقت جهت تعویض اسناد اقدام کنند تا بتوانند از خدمات بانک‌ها، ادارات دولتی و نهادهای عمومی بهره‌مند شوند.

وی در پایان افزود: با اختصاص اعتبارات، تا کنون برای منازل مسکونی ۲۹۰ روستا و ۴۰ شهر استان کرمان تهیه نقشه صورت گرفته و در بانک اطلاعاتی ادارات ثبت اسناد و املاک موجود است که تبدیل اسناد دفترچه‌ای را سرعت بخشیده و در مواردی که نقشه در بانک موجود باشد، این فرآیند ظرف یک روز کاری صورت می‌گیرد.

انتهای پیام/

برچسب ها:
تلگرام
دیدگاه‌ها
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

اخبار ویژه
اخبار رفسنجان