۲ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات پسته ایران

  • شناسه خبر: 192808
۲ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات پسته ایران

رئیس پژوهشکده پسته ایران یکی از عوامل توسعه کشت پسته در این کشور را از بیش از ۱۰۰ سال اخیر صادرات آن معرفی کرد و گفت: در حال حاضر ارز حاصل از صادرات محصول کشاورزی پسته بیش از ۲ میلیارد دلار است.

خانه » اسلاید شو » ۲ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات پسته ایران

به گزارش خانه خشتی،  علی اسماعیل زاده عصر یکشنبه در آئین اختتامیه جشنواره پسته در محل تالار خیام دانشگاه ولیعصر(عج) رفسنجان اظهار کرد: ایران د ردنیا صاحب نام پسته است، در مجموعه های ذخایر ژنتیکی ایران ۱۶۱ رقم پسته وجود دارد.

 

وی افزود: بیش از ۵۲۰ هزار هکتار از اراضی ۲۸ استان در کشور زیر کشت محصول پسته رفته است که از این لحاظ، ایران مقام اوّل را در دنیا دارد.

 

 

رئیس پژوهشکده پسته ایران گفت: از این ۵۲۰ هزار هکتار باغ، ۱۰۰ هزار هکتار به تدریج در حال رسیدن به سن باروری هستند.

 

اسماعیل زاده بیان کرد: متوسط عملکرد و تولید پسته در هر هکتار از باغات زیر کشت این محصول، ۸۳۲ کیلوگرم برداشت می شود البته تعدادی باغات هم هستند در شهرستان رفسنجان که در یک هکتار حدود ۱۰ تن محصول برداشت شده است.

 

۲ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات پسته ایران

 

وی یکی از عوامل توسعه کشت پسته را صادرات آن معرفی و تصریح کرد: در حال حاضر ارز حاصل از صادرات محصول کشاورزی پسته ۲ میلیارد دلار ااست که هر یک کیلوگرم از این محصول بین ۶ تا ۸ دلار به کشورهای خارج فروخته می شود.

رئیس پژوهشکده پسته ایران این محصول را در بین محصولات کشاورزی باغی دیگر ارزآورترین محصول معرفی کرد.

 

اسماعیل زاده تحمل درختان پسته به سرما و گرمای بالا، به کم آبی، شوری بالای ۱۲ هزار ای سی، شرایط خشکی آب و هوا و انبارداری این محصول را از عوامل دیگر توسعه کشت پسته در ایران عنوان کرد.

 

تحقیقات بر روی ۴ رقم جدید پسته در ایران

 

وی گفت: در پژوهشکده پسته ایران برای اّلین بار در ایران تحقیقات، شناسایی و معرفی بر روی ۴ رقم پسته را آغاز کردیم که دو رقم به نتیجه رسیده است و دو رقم بعدی در دست بررسی است.

 

اسماعیل زاده افزود: رقم نخست که به عنوان رقم بادامی امیر است و این رقم زودگل و زودرس و دارای میوه درشت است؛ رقم دوّم هم پوست پیازی است که به شکل بادام و زمان رسیدن و بهره برداری از آن هم در بهار به عنوان محصول نورس است که می تواند وارد بازار بشود.

 

دستاوردهای حوزه پسته

 

وی ادامه داد: برای جلوگیری از آفتاب سوختگی محصول در زمان تابستان که هوا بسیار گرم است و گاهی اوقات خسارت هنگفتی گریبانگیر باغداران می شود طرح سایبان سازی را در بخش هایی از باغات در دست تحقیق و مطالعه است تا بتوان با استفاده از این تکنیک جلوی گرمازدگی محصول پسته را بگیریم.

 

اسماعیل زاده همچنین استفاده از اسیدسولفوریک در باغات را یکی دیگر از تحقیقات در حوزه پسته بیان کرد و افزود: تحقیق آن پایان یافته و در باغاتی که سطح قلیایی خاک موجب خسارت به درختان می شود این اسیدسولفوریک در این زمینه موثر است.

 

۴ فرمول فرآوری از پسته

 

وی خاطرنشان کرد: طی تحقیقات چند ساله به ۴ فرمول فرآوری از محصول پسته دست پیدا کردیم که می توان با تولید انبوه این محصولات ارزش افزوده را کسب کرد.

 

اسماعیل زاده این فرمول ها را برای تولید کره پسته، شیر پسته، حلوای پسته و شکلات پسته معرفی کرد که در بازار مصرف داخل و خارج می تواند عرضه شود و از انجایی که این محصول ارزش غذایی بالایی دارد و کلسترول بدن را تنظیم می کند می تواند برای سالمندان و کودکان بسیار مفید باشد.

 

نتایج تحقیقات بر روی پسیل پسته

 

وی اظهار کرد: پسیل پسته یکی از آفات مهم برای این محصول است که در از بین بردن محثول و برگ درختان اثرگذار است لذا برای مبارزه با این آفت تحقیقات گسترده ای را انجام دادیم.

 

رئیس پژوهشکده پسته ایریان بیان کرد: استفاده از گوگرد و صابون در شستشوی برگ ها هنگام طغیان این آفت به صورت آفت کش موثر است.

 

وی افزود: ۷۸ پروژه تحقیقاتی در دست بررسی در این پژوهشکده وجود دارد و تا کنون ۱۵ کتاب در حوزه پسته به چاپ رسیده است.

 

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم در این آئین گفت: بیش از ۱۰۰ اثر در زمینه پسته به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده که ا داوری ها تعدادی مورد تجلیل قرار می گیرند.

 

حسن حسینی ادامه داد: در رابطه با پسته که یک قرن از عمر آن در ایران می گذرد مستند ” ره صد ساله ” با کمک اتاق بازرگانی در دست تولید است.

 

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از گردشگران علاقمند به دیدن رویداد مهم برداشت این محصول هستند که می توان این امر را به عنوان اثر ناملموس به ثبت رساند و از این ناحیه فرهنگ گردشگری را تقویت کرد.

 

رفسنجان دارای بیش از ۸۰ هزار هکتار باغ پسته است که حدود ۴۰ هزار خانوار در این شهرستان از این صنعت ارتزاق می کنند.

انتهای پیام/

برچسب ها:
نیازمندی رفسنجان
تلگرام
دیدگاه‌ها
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

اخبار ویژه
اخبار رفسنجان