مدیر کل بهزیستی استان کرمان مطرح کرد؛

سند جامع و راهبردی مسائل اجتماعی رفسنجان در دست تدوین است

  • شناسه خبر: 182271
سند جامع و راهبردی مسائل اجتماعی رفسنجان در دست تدوین است

مدیر کل بهزیستی استان کرمان گفت: سند جامع‌ و راهبردی مسائل اجتماعی رفسنجان با هدف ارائه راهکارهای بهتر زندگی کردن در دست تدوین است.

خانه » آخرین اخبار » سند جامع و راهبردی مسائل اجتماعی رفسنجان در دست تدوین است

به گزارش خانه خشتی؛ عباس صادق زاده صبح امروز  در جلسه شورای اجتماعی شهرستان در محل فرمانداری، بیان کرد: عدم برنامه در حوزه اجتماعی موجب شده آسیب های اجتماعی بروز کند؛ مسائل اجتماعی به شکل طبیعی رخ می دهند و رشد می کنند، در جایی مسائل اجتماعی‌ ساماندهی می شود که همه ارگان‌ ها احساس تکلیف کرده و با همت و همدلی برای‌ کاهش آسیب های اجتماعی تلاش کنند.

مدیر کل بهزیستی استان کرمان ادامه‌ داد: در استان کرمان با رشد مسائل اجتماعی از جمله کودک آزاری، سالمند آزاری، طلاق، خشونت و … مواجه هستیم که این موارد از دغدغه های رهبری هم هست؛ در کنار پرداختن به مسائل اقتصادی و سیاسی باید به مسائل اجتماعی هم اهمیت داد تا جامعه رو به رشد برود.

وی تصریح کرد: از ظرفیت های موجود باید نهایت بهره را گرفت در رفسنجان ظرفیت خیران وجود دارد که این افراد پایه اصلی حامی و مداخله کننده در مسائل اجتماعی هستند و در هر موضوعی که ببینند جامعه با مشکل روبرو‌ شده است ورود می کنند و به بهترین‌ نحو خیر رسانی و رفع مشکلات را انجام می دهند.

صادق زاده گفت: از سال ۵۷ که جنگ تحمیلی آغاز شد مردم به صحنه آمدند و برجسته ترین‌ نقش را ایفا کردند همینطور بعد از آن‌ در سازندگی کشور، کمک به آسیب دیدگان‌ بلایای طبیعی از جمله سیل و زلزله ورود کردند.

وی بیان کرد: سند جامع‌ و راهبردی مسائل اجتماعی رفسنجان را با هدف ارائه راهکارهای بهتر زندگی کردن را در دست تدوین داریم؛ از ظرفیت خیران هم باید کمک گرفت خیرین‌ رفسنجان‌ از دیرباز در حوزه های مختلف از جمله مدرسه سازی، ساخت مسجد و حسینیه، مسکن سازی و امنیت بسیار منشا خیر‌ بودند و هستند.

صادق زاده به برخی آمارها در حوزه آسیب های اجتماعی رفسنجان هم اشاره کرد و اظهار داشت: ۳ سال متوالی بیشترین کودک آزاری در رفسنجان ثبت شده، ریشه کودک آزاری را باید پیدا کرد و در این‌ زمینه چیزی که موجب کودک آزاری می شود بر می گردد به والدین؛ لذا بستر خانواده را‌ باید سالم‌ سازی کرد تا کودک در محیطی‌ آرامش‌ بخش زندگی کند و رشد یابد و فردی از نظر جسمی و روحی سالم‌ تحویل جامعه شود.

صادق زاده خاطرنشان کرد: ۸.۲ درصد از آمار سالمندان ِ استان کرمان، در رفسنجان زندگی می کنند درحالی که مرکز نگهداری سالمندان در این شهرستان وجود ندارد؛ همچنین ۷.۱ درصد از بیماران روانی استان کرمان، در رفسنجان هستند که مرکز نگهداری و حمایت از این بیماران هم در رفسنجان وجود ندارد، از کل کودکان بی سرپرست و بد سرپرست استان کرمان، ۱۲.۶ درصد در شهرستان رفسنجان زندگی می کنند که یک مرکز برای نگهداری آن ها در رفسنجان وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه از ۶۷۰ مهد کودک در استان کرمان، ۲.۴ درصد در رفسنجان دایر است، تصریح کرد: مهدهای کودک به عنوان مراکز آموزشی تلقی می شوند در آن ها می توان مهارت های آموزشی تأثیر گذار را برای کودکان ارائه داد؛ که باید این مهدهای کودک بیشتر مورد توجه قرار گیرند.

صادق زاده افزود: ۲۳ مرکز توانبخشی در استان کرمان خدمات ارائه می دهند که این نوع مرکز در رفسنجان وجود ندارد و مورد نیاز است، با توجه به رشد آسیب های اجتماعی در رفسنجان بهتر است مرکز اورژانس اجتماعی این شهر تقویت شود و در این راستا پی گیری های کشوری در حال انجام است.

وی گفت: رفسنجان‌ مستعد مرکز جامع پیشگیری‌ از طلاق، اعتیاد، خشونت و آسیب های اجتماعی با رویکرد علمی است؛ بسیاری از آسیب ها بر می گردد به عدم‌ مهارت‌ و دانش اجتماعی مردم؛ جامعه ما علیرغم پیشرفت ها در حوزه های مختلف، در سواد اجتماعی پیشرفتی نکرده است حتی خواص ما در مسائل اجتماعی دارای سواد کم یا اصلاً سواد ندارند، به طوری که این مسأله در جریان کووید ۱۹ برجسته و نمایان شد، زوجین با اینکه دارای تحصیلات هستند با همدیگر یا با بچه ها سازگاری ندارند و منجر به بروز آسیب های اجتماعی می شود.

صادق زاده تصریح کرد: هر شخصی وظایفی دارد؛ مهارتِ تربیت فرزند و مهارت همبازی بودن‌ با بچه ها برای داشتن زندگی آرام مهم و ضروری است.

وی خاطرنشان کرد: با تقویت مهارت آموزی در زمینه های مختلف می توان شرایط را به سمت مطلوب سوق داد، زمانی که مسئولیتی داریم باید در قبال مردم تلاش اثر گذار داشته باشیم، مرکز مهارت آموزی دائم در رفسنجان نیاز است و باید آن را ایجاد کرد؛ در مرکز استان کرمان چنین مرکزی وجود دارد و نقش تربیت مربی را هم در زمینه حل مسائل هم در زمینه مهارت های کودک پروری دنبال می کند.

انتهای پیام/

برچسب ها:
جلسه شورای اجتماعی رفسنجان مدیر کل بهزیستی استان کرمان
نیازمندی رفسنجان
تلگرام
دیدگاه‌ها
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

اخبار ویژه
اخبار رفسنجان