لقمه ی تلخی که فرماندار غیر بومی برای مردم رفسنجان گرفت / آلودگی مس یک ادعاست؟!

 • شناسه خبر: 137625
لقمه ی تلخی که فرماندار غیر بومی برای مردم رفسنجان گرفت / آلودگی مس یک ادعاست؟!

اظهارات دو روز گذشته سرپرست فرمانداری رفسنجان که در طی بازدید وی از مجتمع مس سرچشمه صورت گرفته بود چنان بهت آور بود که تقریبا تمامی گروهای سیاسی و اقشار مردم را به واکنش وا داشت .

خانه » اجتماعی » لقمه ی تلخی که فرماندار غیر بومی برای مردم رفسنجان گرفت / آلودگی مس یک ادعاست؟!

به گزارش خانه خشتی ، اظهارات دو روز گذشته علیار اسکندری سرپرست فرمانداری رفسنجان که در طی بازدید وی از مجتمع مس سرچشمه صورت گرفته بود چنان بهت آور بود که تقریبا تمامی گروهای سیاسی و اقشار مردم را به واکنش وا داشت .
اسکندری در خلال این بازدید با اعتماد به نفسی قابل توجه و برخلاف نظرات کلیه کارشناسان آشنا با مباحث آلودگی و مسئولین مربوطه زیست محیطی در اظهاراتی آلودگی کوره فلش را صرفا ادعا دانسته است .
قصه پر غصه صنعت مس که منافع آن برای دیگران است و آلودگی و بیکاری آن برای مرم شهر ما داستان امروز و دیروز نیست و ما هم قصد گشودن بابی از این مثنوی هزار من را در این یادداشت کوتاه نداریم .
اما درد بزرگ این است که بالاترین مقام اجرایی شهرستان رفسنجان که قاعدتا باید مدافع منافع حوزه شهرستان محل ماموریت خود باشد به یک باره آغوش باز کرده و بزرگترین ناقض حقوق مردم رفسنجان را در آغوش گرفته و بدون کوچکترین تردیدی الودگی کوره فلش را تنها ادعا میدانند .
جنبه آلودگی زیست محیطی عظیم کوره فلش چنان آشکار مبرهن است که نیاز به ارایه استناد به هیچ امار و سندی ندارد . کافی است زمان فعالیت کوره فلش در چندین کیلومتری مجتمع مس باشید که دود غلیظ متصاعد شده از آن را به وضوح مشاهده کنید . دود غلیظی که به گفته مدیران زیست محیطی استان ذرات معلق سمی موجود در آن چندین برابر حد مجاز است .
سوال مهم قابل طرح آن است که چرا سرپرست فرمانداری شهر ما بجای به چالش کشیدن مدیران مس منطقه کرمان و ایستادگی در برابر تضییع حق حیات مردم رفسنجان اینگونه در برابر مجتمع مس کرنش میکند ؟
آیا اگر خانواده جناب آقای اسکندری نیز به مانند ما در رفسنجان ساکن بودند از آب آن که بنا به گفته نماینده سابق رفسنجان که خود پزشکی متخصص بود حاوی ۷۰ برابر حد مجاز آرسنیک است می نوشیدن و از هوای آن که اشباع از گازهای سمی چون دی اکسید گوگرد است ، استنشاق میکردنند و آب های زیزمینی سرزمینشان به یغمای صنعتی میرفت که اشتغالش متعلق به دیگری بود و ثروتش در جیب دیگران باز هم این چنین اظهار نظر میکرد ؟
مسلما مدیری که هیچ تعلق خاطری به محدوده مدیریتی خود ندارد بدنبال جنگیدن با مجموعه ای ثروتمند چون مس نیست که در این میدان منافع همراهی مطمئنا از تقابل بیشتر است اما در این میان تکلیف مردم سینه سوخته شهر ما چه میشود ؟
داد آن مرد کشاورز که درختان پسته اش با کوچکترین بارندگی تا ریشه خشک میشود یا آن بازنشسته مو سپید صنعت مس که حتی یک فرزندش در مجمتع مس بکار گرفته نشده و آن مدیر لایق رفسنجانی مجموعه مس که به گناه بومی بودن همیشه در ته صف مدیریتی است را چه کسی خواهد ستاند؟
بدون شک اگر مسئولین ارشد شهرما از میان مدیران توانای بومی برگزیده میشدند امروز شرایط برای مردم رفسنجان به گونه ای دیگر بود .
ما نه بیگانه ستیز و نه خود شیفته اما به چشم خود میبینیم که ثروتمندترین شهر استان کرمان را چنان دوشیده اند که رمقی برای ایجاد اشتغال برای فرزندان خود ندارد چرا دولتی که همیشه دست طلبش بسوی رفسنجان دراز است سهمی از حق مردم را به آن نمیدهد؟ و چرا باید مسئولینی امور مارا مدیریت کنند که کوچکترین دلبستگی به این آب و خاک ندارند ؟
و این یادداشت تنها شعله ای است از آتش مهیب درون سینه هامان
والسلام
سید علی حقگو

برچسب ها:
آلودگی مس سرچشمه ادعا علیار اسکندری نسب فرماندار رفسنجان فرماندار غیر بومی کوره فلش
نیازمندی رفسنجان
تلگرام
دیدگاه‌ها
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

 • جوان بیکار و در اینده نه چندان دور بیمار

  از این غیر بومی ها بیشتراز این برنمیاد، وقتی میری سرچشمه برای کار و ب دلیل بومی بودن ردت میکنن که بعدا ادعایی نداشته باشب،دیگه چی میشه گفت.... چرا باید الودگی و بیماریهاش برای ما باشه و کارش برای غیربومیها.... چرا کسی رسیدگی نمیکنه؟؟؟؟

  رفسنجان بی کس

  ... تبریک میگم به خانواده هاشمی و پور محمدی این دسته گلیست که به لطف اختلاف شما به رفسنجان آوردند کلاهتونو بذارید بالاتر

  امین

  با عرض سلام.یه روز داخل کارواش یکی از هم میهنان عزیز که اصالتا تبریزی بودند و برای تکمیل یک پروژه در مس به کار گرفته شده بودند رو ملاقات کردم.با هم صحبت شدن با ایشان به بنده میگفت زمانی که هنوز به رفسنجان نرسیده بودیم در فکر خود شهری همانند اصفهان در نظرم بود با این همه پسته و معدن مس و کارخانه های کاشی ولی با ورود به رفسنجان خشکمان زد این شهر با این همه ثروت اینچنین باید باشد.و حالا به فکر شهرمان و مردم مهربان رفسنجان نیستید لاقل این همه جوان بیکار ایا حق دیگران است که در رفسنجان اشتغال داشته باشند که حتی حاضر نیستن خانواده خود را به این شهر بیاورند و جوان رفسنجان بیکار

  مجید

  هر شهر یا استان دیگری جز رفسنجان بود که چنین سرمایه ای چون مس سرچشمه در خود نهفته است قطعاً خیلی بهتر از الان بودیم. متاسفانه چندین دهه که من یاد میدهم همش از سرخوردگیه شهر به علت دو قطبی بودنش را دارا بوده است. حالا دیگه مردم خسته شدند از این بی روح بودن شهر. از این آب وحشتناک. از این اوضاع بیکاری. از این هوای خسته از سرچشمه ای که ثروتش دیکرادیگران و آه و دردش سهم ما... دیگه بسه. ما از سیاسی بازی و منافع شخصی مدیر و مسولان خسته ایم. این شهر هیچ وقت خوب نمیشه. اینقدر حقیر شدیم که دلمون را به چهارتا سطل زباله و نورپردازی در میادین خوش میکنیم و ذوق میزنیم. سرمایه داران ما که نیمه های سال از کشور و شهرهای دیگه به اینجا میان و گونی گونی سرمایه را به شهر یا کشورهای دیگه میبرند و سرمایه گذاری میکنند ولی غصه کم شدن آب های زیرزمینی را ما باید بخوریم.اینقدر اوضاع آب را با برداشت های بی رویه خراب کردند که در مهمترین کنفرانس های کشور با مجرب ترین اشخاص در موضوع بحران آب اسم رفسنجان همچون پسته اش میدرخشد.ولی کی از دل ما خبر دارد .کدام مدیری بین منافع شخصی و آینده کشور طرف مردم را میگیره که ما از این شهر بربادرفته انتظار داشته باشیم .

  متین

  این آقا خودشون حاضر هستن خانوادشون رو ببرن شهرک سرچشمه برای زندگی؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  محسن

  احسنت.... اگر به زعم ایشان آلودگی ادعای بیش نیست روزای که کوره فلش رو استارت و شارژ می کنند ایشان بدون هیچ ماسکی بیاییند در محوطه مجتمع مس سرچشمه.....
اخبار ویژه
اخبار رفسنجان