هشدار مدیرکل محیط زیست کرمان؛

آلودگی کارخانه مس سرچشمه رفسنجان چند برابر حد مجاز

  • شناسه خبر: 136811
آلودگی کارخانه مس سرچشمه رفسنجان چند برابر حد مجاز

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان از آلودگی‌های کارخانه مس سرچشمه در رفسنجان انتقاد کرد.

خانه » اجتماعی » آلودگی کارخانه مس سرچشمه رفسنجان چند برابر حد مجاز

به گزارش خانه خشتی ، رضا جزینی‌زاده  روز گذشته در نشست خبری اظهار داشت: اگر انتقاد نباشد دستگاه‌های دولتی رو به فساد رفته و کند پیش می‌روند و برای پویا ساختن دولت و مجموعه دولتی رسانه لازم و ضروری بوده و نقش آن‌‌ها را پاس می‌داریم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان با انتقاد از آلودگی‌های کارخانه مس سرچشمه در رفسنجان گفت: روزی تالاب هور‌العظیم را برای ایجاد اشتغال و حل مسائل اقتصادی خشک کردند که سال‌ها بعد با گرد و غبار ریه‌های مردم از کار افتاد.

جزینی‌زاده ادامه داد: اثرات زیست محیطی در کوتاه مدت نبوده و اتفاقات آن را در بلند مدت خواهیم داشت و در زمان‌های طولانی است که جامعه را به چالش برده و خطرات آن متوجه مردم می‌شود.

وی از خطرات آلودگی‌های کنونی مس سرچشمه برای آیندگان گفت و ابراز داشت: این مجموعه گوگرد خالص و گاز SO2 را در محیط منتشر می‌کند، این آلودگی‌ها همیشه وجود داشته اما امروز به دلیل سردی هوا، عدم جابه‌جایی باد و سکون هوا بسیار بیشتر شده است.

جزینی‌زاده افزود: کوره فلش این کارخانه گاز SO2 با خروجی ۳۸ میلی‌گرم‌ نرمال بر متر مکعب را دارد و کوره کناری آن نیز با خروجی ۵۸ هزار میلی‌گرم‌ نرمال بر متر مکعب بوده که ۳۳ برابر حد مجاز است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان با اشاره به آلودگی ذرات این کارخانه تصریح کرد: کارخانه مس سرچشمه رفسنجان باید ۱۵۰ میلی‌گرم بر نرمال متر مکعب آلودگی داشته باشد که اکنون حدود ۲ برابر بیشتر آزاد می‌کند، این آلودگی‌ها مستقیما وارد ریه افراد می‌شود که بسیار هم خطرناک است.

وی از پیشنهادات خود برای کنترل آلودگی‌های این کارخانه گفت و ابراز داشت: پیشنهاد سازمان محیط زیست این است که گاز SO2 را به H2SO4 «اسید سولفوریک» تبدیل کنیم که این برای دراز مدت است و برای کوتاه‌مدت باید ظرفیت‌های تولید را پایین بیاوریم که مورد قبول صاحبان کارخانه مس سرچشمه رفسنجان نیست.

جزینی‌زاده با بیان اینکه رقیق کردن گاز، پیشنهاد کارخانه مس سرچشمه است، گفت: این مشکلات را رفع نمی‌کند و آلودگی‌ها را به لایه‌های بالاتری می‌بردکه با یک بارندگی، آلودگی‌ها مجدد به زمین برمی‌گردند و آلودگی‌های ثانویه از جمله باران اسیدی را در پی خواهد داشت.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان عنوان داشت: سازمان محیط زیست برای گرفتن حق مردم به‌ویژه آیندگان به دستگاه قضایی استان مراجعه کرده اما این نهاد این آلودگی‌های محرز را نادیده گرفته و به سود کارخانه مس سرچشمه رای داده است.

وی با بیان اینکه شهروند خبرنگار آلودگی‌های این مجموعه را دیده است و آن را بیان کرده، اما دستگاه قضایی استان آن را نادیده گرفته است، گفت: نهاد قضایی استان باید نظرات کارشناسی ما را می‌گرفت، ما بر اساس آمار و ارقام شکایت کردیم.

برچسب ها:
آلودگی کارخانه مس سرچشمه
نیازمندی رفسنجان
تلگرام
دیدگاه‌ها
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

اخبار ویژه
اخبار رفسنجان