نگاه رئیس جمهور جدید مصر به ایران، آمریکا و اسرائیل

  • شناسه خبر: 7390
نگاه رئیس جمهور جدید مصر به ایران، آمریکا و اسرائیل

خانه خشتی: محمد مرسی، اولین رییس جمهور اسلامگرای مصر است که با روی کار آمدن وی در مصر بی‌تردید باید شاهد چرخش‌ در سیاست‌های مصر به خصوص در عرصه سیاست‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای پس از دیکتاتوری مبارک باشیم. خانه خشتی به نقل از فارس، “محمد مرسی” را باید اولین رئیس‌جمهوری اسلامگرای مصر برشمرد که بی‌تردید […]

خانه » آخرین اخبار » نگاه رئیس جمهور جدید مصر به ایران، آمریکا و اسرائیل

خانه خشتی: محمد مرسی، اولین رییس جمهور اسلامگرای مصر است که با روی کار آمدن وی در مصر بی‌تردید باید شاهد چرخش‌ در سیاست‌های مصر به خصوص در عرصه سیاست‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای پس از دیکتاتوری مبارک باشیم.

خانه خشتی به نقل از فارس، “محمد مرسی” را باید اولین رئیس‌جمهوری اسلامگرای مصر برشمرد که بی‌تردید دیدگاه‌ها و مواضع وی چه در عرصه داخلی و خارجی نه تنها در مصر که در عرصه منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای تاثیرگذار است.
آنچه در زیر می‌آید، نگاهی به دیدگاه‌ها و مواضع محمد مرسی در عرصه سیاست خارجی است:

رابطه با ایران
“محمد مرسی” در خصوص سیاست خارجی این کشور و رابطه با ایران می گوید که این سیاست بر برقراری رابطه با تمام کشورها از جمله کشورهای منطقه و به خصوص جمهوری اسلامی ایران استوار است.
وی تاکید می‌کند که روابط ایران و مصر در دوران حاکمیت سه دهه‌ای حسنی مبارک، رئیس مخلوع مصر دچار بحران و مشکل شد اما به اعتقاد من این روابط و به ویژه روابط دیپلماتیک و استراتژیک با ایران و تمام کشورهای اسلامی در سراسر جهان باید دوباره از سرگرفته شود.
به اعتقاد مرسی، سیاست خارجی مصر دوران مبارک سیاست خارجی بیمارگونه‌ای بوده است که برپایه تامین منافع اسرائیل و آمریکا متمرکز بوده است، به همین منظور تاکید دارد که باید در روابط خارجی و سیاست خارجی مصر پس از انقلاب به طورکلی تجدید نظر کرد.
وی احتمال اجرا گذاشته شدن سناریوی حمله نظامی به ایران و سوریه توسط آمریکا و انگلیس و اسرائیل را با توجه به شرایط حساسی که منطقه با آن مواجه است را بعید دانسته و تاکید می‌کند که ایران کشور قدرتمندی است که در برابر این اقدامات دست بسته نخواهد بود و همین موجب می‌شود تا غرب در عملی کردن این سناریو تامل بسیار داشته باشد.
مرسی با بیان اینکه خواهان روابط گسترده و متمایزی با ایران است، می‌گوید: در این راه تلاش می‌کنیم، روابط خوبی با ایران و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس نیز داشته باشیم.

قضیه فلسطین
“محمد مرسی ” رئیس جمهور منتخب مصر با اشاره به اینکه قضیه فلسطین، قضیه‌‌ای محوری برای رئیس جمهور آینده مصر خواهد بود، ‌تاکید کرد که در هیچ شرایطی نه به اسرائیل سفر می‌کند و نه از مقام اسرائیلی در مصر استقبال می‌کند.
نگاهی به برنامه‌های اعلام شده توسط “محمد مرسی” که پس از رد صلاحیت “خیرت الشاطر” به عنوان نامزد جماعت اخوان المسلمون در انتخابات ریاست جمهوری مصر معرفی شد، تاکید می‌کند که از دید وی قضیه فلسطین یکی از مهمترین قضایایی است که رئیس جمهوری آینده مصر باید بر آن تمرکز کند.

پیمان کمپ دیوید
وی در تشریح دیدگاه خود درباره معاهده کمپ‌دیوید معتقد است که هیچ‌گاه دست اسرائیل را در زیر پاگذاشتن بندها و مواد این توافقنامه باز نخواهد گذاشت.
مرسی تاکید می‌کند که پس از تبدیل شدن این توافقنامه به پیمان تسلیم مصر و خفت و خواری مردم این کشور، وی در اجرای بندهای آن به گونه‌ای تجدید نظر خواهد کرد که بندهای دقیق و آنگونه که در این پیمان ذکر شده به اجرا درآیند.

رابطه با اسرائیل
وی همچنین سفر به سرزمین‌های اشغالی در هر شرایطی در آینده چه رئیس جمهور باشد چه نباشد، را رد و در همین راستا تاکید می‌کند که با دعوت از هر مقام مسئول اسرائیلی به مصر به شدت مخالف است.
محمد مرسی اقدامات کنونی اسرائیل در تهدید مرزها و کشتن نظامیان مصری و تهدید مداوم مصر به جنگ را رد و تاکید کرد که ما اصلا نمی‌توانیم بپذیریم ملتی ۵ میلیون نفری ملتی ۹۵ میلیونی را تهدید کند.
وی با تاکید بر اینکه سینا خط قرمز ما در برابر هر غیر مصری است، درباره گذرگاه رفح گفت که این گذرگاه در همه وقت در برابر فلسطینیان باز خواهد بود .

رابطه با آمریکا
نامزد جماعت اخوان المسلمون در انتخابات مصر در عرصه سیاست خارجی تاکید می‌کند که منافع ملت مصر را در نظر بگیرد و هیچ‌گاه از سیاست‌هایی تبعیت نکند که وابستگی و دنباله‌روی مصر از کشورهای بیگانه را به دنبال داشته باشد و این موضوع را به شکلی ویژه در روابط آینده مصر با آمریکا مد نظر قرار خواهد داد.

برچسب ها:
نیازمندی رفسنجان
تلگرام
دیدگاه‌ها
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

اخبار ویژه
اخبار رفسنجان