بیانیه لوزان تا چه اندازه با فرمایشات رهبر انقلاب مطابقت دارد؟

 • شناسه خبر: 62328
بیانیه لوزان تا چه اندازه با فرمایشات رهبر انقلاب مطابقت دارد؟

رهبر انقلاب می فرمایند: « روابط آژانس بین المللی انرژی با ایران باید بصورت متعارف و غیر فوق العاده باشد» ولی آن چیزی که در بیانیه آمده این اجازه را به آژانس می دهد که از مدرن ترین فن آوری های نظارتی استفاده کند.

خانه » آخرین اخبار » بیانیه لوزان تا چه اندازه با فرمایشات رهبر انقلاب مطابقت دارد؟

به گزارش “خانه خشتی“، مستکبرین و صهیونیست ها به فرموده امام راحل که فرمودند: «ما چه بخواهیم و چه نخواهیم در تعقیبمان خواهند بود تا شرافت و حیثیت مکتبی‌مان را لکه‌دار کنند» از زمان پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون همواره با شیوه های مختلف به دنبال ضربه زدن و تلاش برای نابودی جمهوری اسلامی بوده اند، و سران آنها بارها و بارها به صراحت به عدوات و کینه توزی خود نسبت به جمهوری اسلامی اذعان کرده اند. یکی از مهم ترین شگردهای آنان در جهت تقابل با جمهوری اسلامی تحریم اقتصادی کشور به بهانه های مختلف از جمله موضوعات هسته ای، حقوق بشر، حمایت ایران از مقاومت و… بوده است. آنها در چند سال گذشته تمام توان خود را برای پیاده سازی این ترفند بکار بسته اند تا بقول خودشان ایران را از پا در بیاورند و موجبات ناراحتی مردم از نظام در عرصه داخلی کشور را فراهم کنند و نظام جمهوری اسلامی فلج شود. ملت ایران نیز تاکنون با مقاومت و پایداری و تلاش و مجاهدت های علمی و تقدیم چندین دانشمند هسته ای توانسته اند بخوبی در جهت خنثی سازی این نقشه قدم بردارند. آن چیزی که در این چندساله همواره در صدر تحولات کشور ما بوده است و در دولت یازدهم بعنوان راهبرد اصلی مد نظر قرار داده شد رفع این تحریم ها در قالب مذاکرات هسته ای بوده است. چندی پیش بیانیه ای در پایان مذاکرات هسته ای در شهر لوزان سوئیس توسط طرفین مذاکره منتشر شد که موجب ارائه تفاسیر مختلفی از این بیانیه سیاسی گردید. تلاش های تیم مذاکره کننده هسته ای بعنوان نمایندگان کشور در این زمینه قابل تقدیر است اما این بیانیه در مواردی همسو با فرموده های رهبر معظم انقلاب نمی باشد، ایشان فرموده اند: «هرگونه توافقی باید یک مرحله ای و روشن، واضح، غیرقابل تفسیر و تاویل باشد». چیزی که تاکنون از بیانیه بر می آید دو مرحله ای بودن آن می باشد چنانچه ابتدا کلیات موارد در قالب بیانیه مطرح گردیده است و پرداختن به جزئیات به بعدها موکول گردیده است، از طرفی چنان چه گفته شد این بیانیه شامل ابهامات فراوانی بوده است و روشن و واضح نیست چناچه متن بیانیه منتشر شده از مسئولین ایرانی با صحبت ها و متون مسئولان آمریکایی تا حدود زیادی همخوانی ندارد و از طرفی با وجود روشن بودن تعهدات ایران، تعهدات غربی ها مبهم و دارای زمان بندی مشخصی نیست. رهبر انقلاب در جای دیگری می فرمایند: «در یک توافق هسته ای، همه تحریم ها باید یکباره و یکپارچه لغو شوند» اما بحث برداشتن یک مرحله ای و یا تمام تحریم ها در این بیانیه به طور مشخص نیامده است و از طرفی، آمریکایی ها در بیانیه وزارت خارجه خود آورده اند که ما در بحث تحریم ها به ایران «تخفیف» می دهیم و تحریم های مربوط به مسائل حقوق بشر، موشک های بالستیک و دفاع از تروریسم شامل موارد رفع تحریم ها نمی گردد. چیزی که آمریکایی ها از آن یاد کرده اند توقف تحریم های هسته ای با امکان بازگشت سریع و تشدید تحریم ها در صورت تمرد ایران از تعهداتش می باشد. رئیس جمهور آمریکا نیز در صحبت هایی گفته است: «جامعه بین‌المللی پذیرفته مرحله به مرحله بخشهایی از تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند اما در همان حال تحریم‌های دیگر درباره موشکهای بالستیک و حقوق بشر ادامه خواهد یافت».

رهبر انقلاب در جای دیگر می فرمایند: « روابط آژانس بین المللی انرژی با ایران باید بصورت متعارف و غیر فوق العاده» باشد ولی آن چیزی که در بیانیه آمده این اجازه را به آژانس می دهد که از مدرن ترین فن آوری های نظارتی استفاده کند و امکان دسترسی های سرزده بیش تری را برای آژانس فراهم خواهد آورد.

مورد دیگری که رهبری از آن بعنوان خط قرمز یاد نموده است؛ حفظ تشکیلاتی مانند فردو که دشمن قادر به تخریب آن نیست و برایش غیرقابل دسترسی است. اما آنچه که در این توافق آمده است عملاً از غنی سازی تأسیسات فردو جلوگیری می کند و تعداد سانتریفیوژهای فردو را به یک سوم تقلیل می دهد و صرفاً تبدیل به یک مرکز تحقیقاتی آن هم تحت نظارت کامل آژانس می شود. گفتنی است که تنها به تأسیسات نطنز اجازه غنی سازی آن هم در حد ۳ و ۶۷صدم درصد داده خواهد شد، توجه به این نکته که تأسیسات فردو از لحاظ استراتژیکی و استحکام و امنیت بسیار بهتر از تأسیسات نطنز می باشد، قابل توجه است و یکی از نکات اصلی در توقف غنی سازی تأسیسات فردو همین نکته می باشد.

از دیگر مواردی که رهبری نسبت به آنها هشدار داده بودند حفظ دستاوردهای هسته ای می باشد ایشان فرموده اند:« کسی حق معامله بر روی دستاوردهای هسته ای را ندارد و کسی هم این کار را انجام نخواهد داد.»، اما آنچه که از بیانیه لوزان بر می آید این است که دستاوردهایی نظیر رآکتور تحقیقاتی آب سنگین اراک باز طراحی می شود، تأسیسات فردو به طور کامل تغییر کاربری می دهد، توانایی غنی سازی اورانیوم توسط کشور ما از ۲۰ درصد به زیر ۴ درصد کاهش می یابد. تعداد سانتریفیوژهای ایران از ۱۹۰۰۰ کنونی به ۶۱۰۴ عدد خواهد رسید حال آنکه به گفته وزارت خارجه آمریکا تنها ۵۰۶۰ عدد آنها توانایی غنی سازی خواهند داشت آنهم نه از نوع پیشرفته آن. ذخایر اورانیوم غنی‌شده کشور ما از مقدار ۱۰۰۰۰ کیلوگرم کنونی، به ۳۰۰ کیلوگرم کاهش می یابد. اینها همه حکایت از، از دست رفتن دستاوردهایی است که طی چندین سال تلاش بی وقفه دانشمندان به دست آمده است. جلوگیری از پیشرفت برنامه ی هسته ای ایران و عقبگرد آن طی بازه های ده و پانزده ساله از دیگر مواردی است که در تناقض با صحبت رهبر انقلاب مبنی بر اینکه «حرکت علمی هسته ای به هیچ وجه نباید متوقف یا حتی کند شود» از طرفی می فرمایند: «مذاکره کنندگان ایران باید بر ادامه ی تحقیق و توسعه و پیشرفت هسته ای پافشاری کنند.» اما بیش تر موارد نه تنها شامل پیشرفتی نیست بلکه شامل عقبگرد برنامه هسته ای کشور می باشد.

آنچه که یاد شده برخی از موارد و ابهامات موجود در مذاکرات با توجه به متون بیانیه منتشر شده توسط وزارت خارجه کشورمان و وزارت خارجه آمریکا می باشد. لذا از تیم مذاکره کننده کشور و وزارت محترم خارجه این انتظار می رود که در جهت شفاف سازی هرچه بیش تر مذاکرات و از بین بردن ابهامات گام بردارند و توافقی کاملاً منطبق بر فرمایشات رهبر عزیز انقلاب اسلامی را امضا نمایند. توجه به این نکته که اتکای به ظرفیت های درونی کشور و اعتماد به استعداد جوانان ایرانی بهتر از هر توافقی می تواند حربه تحریم ها را از دست دشمن خارج کند، امید داشتن به آمریکا که خود در مشکلات اقتصادی غوطه ور است نمی تواند مشکلی از اقتصاد کشور را حل کند و تأثیر خیلی کمی بر اوضاع اقتصادی کشور ما دارد. هم چنین از مجلس شورای اسلامی انتظار می رود که به طور کامل جزئیات مذاکرات و این بیانیه را مورد بررسی قرار دهد و از زیاده خواهی های غربی ها جلوگیری کند.

محمدحسین آزادی – مسئول جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه ولی عصر(عج)

برچسب ها:
اخبار رفسنجان خانه خشتی محمدحسین آزادی * مسئول جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه ولی عصر(عج) *
تلگرام
دیدگاه‌ها
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

 • احمد

  اگه با گفتن حرف منطق پیشرفت رفسنجان به تاخیر می افته پس با کنسرت و تهمت پیشرفتش توسعه می یابد

  علی

  خوب عزیزدل برادروقتی دریای خزررادودستی دادن روسیه شمای دلواپس کجابودی،اصلاتوسرپیازی یاته پیازمملکت صاحب داره بزرگترداره(به توچه

  احمدرضا

  اگه اینجوریه یه زمانی بحرینو دادن یه زمانی ترکمانچایو دادن الان پس بی خیال بشیم که یه طرف دیگشو هم بدن برن ... اون موقع که خزرو دادن (البته به زعم شما) یه آدم ۱۰ ساله باس داواپس چی میشد...شما چرا جلوشو نگرفتید توهم مث من بچه بودی ؟؟....الان دیگه چرا نگران نیستی...نکنه باز...

  احمدرضا

  حرف هایی که زده شده حرفای منطقی ای به نظر میاد حال اگه با گقتن حرف منطقی رفسنجان حال پیشرفتش بد میشه پس با تهمت زدن و کنسرت هم لابد حال پیشرفتش کوک میشه....راستی تو شادی بعد مذاکرات لوزان چن نفر از صحنه گردانان اصلی ......هرکی که اهل رفسنجون باشه محاله اونا رو نشناسه.

  رضا

  چه ربطی داشت؟ این یادداشت راجب بیانیه هسته ای هست و عدم مطابقتش با سخنان رهبری نه راجب اتحاد تو شهر رفسنجان

  علی

  شهر رفسنجان از دیرباز محل نزاع دو جریان عمده سیاسی بوده و خیلی از بزرگان هم عدم پیشرفت شهر رو ناشی از همین فضا میدونن. خوشبختانه چندسالی بود که این سیاست بازی ها به شدت کم شده یودند و شهر در مسیر پیشرفت قرار گرفته بود. لطفا انجمن های مختلف، کانون های خبری و ... دوباره بر طبل تفرقه نکوبید و اجازه بدینن راه درستی رو که همون اتحاد و همبستگی مسوولین برای گرفتن حق شهرمون بوده ادامه پیدا کنه
اخبار ویژه
اخبار رفسنجان