تحریم نفت ایران اوباما را در انتخابات ریاست جمهوری تهدید می‌کند

  • شناسه خبر: 503
تحریم نفت ایران اوباما را در انتخابات ریاست جمهوری تهدید می‌کند

به گزارش «خانه خشتی»به نقل از خبرگزاری فارس: روزنامه کانزاس سیتی آمریکا با اشاره به افزایش قیمت بنزین در این کشور که افزایش قمیت نفت و تحریم نفت ایران عامل آن بوده نوشت این مسئله انتخاب مجدد اوباما به ریاست جمهوری آمریکا را با تهدید جدی مواجه ساخته است. گروه اقتصاد بین الملل فارس روزنامه کانزاس […]

خانه » اقتصادی » تحریم نفت ایران اوباما را در انتخابات ریاست جمهوری تهدید می‌کند

به گزارش «خانه خشتی»به نقل از خبرگزاری فارس: روزنامه کانزاس سیتی آمریکا با اشاره به افزایش قیمت بنزین در این کشور که افزایش قمیت نفت و تحریم نفت ایران عامل آن بوده نوشت این مسئله انتخاب مجدد اوباما به ریاست جمهوری آمریکا را با تهدید جدی مواجه ساخته است.

گروه اقتصاد بین الملل فارس روزنامه کانزاس سیتی آمریکا طی تحلیلی نوشت کارشناسان معتقدند اخبار خوش اقتصادی برای کاخ سفید که در زمستان شاهد بودیم ممکن است با کابوس افزایش بهای بنزین به پایان برسد و ترمیم اقتصاد آمریکا و احتمالا انتخاب مجدد باراک اوباما به ریاست جمهوری آمریکا را با تهدید جدی مواجه سازد.

از زمان تصویب طرح تحریم بنزین ایران در اتحادیه اروپا که طی ۲۳ ژانویه و تحت فشار آمریکا انجام گرفت قیمت نفت خام ۱۵ دلار افزایش یافته و در نتیجه آن قیمت بنزین نیز در آمریکا رو به افزایش گذاشته است. از این رو سیاست تحریم نفت ایران می تواند به عنوان مانعی در برابر انتخاب مجدد اوباما عمل کند.

بر اساس این گزارش برخی تحلیلگران معتقدند، در فصل تابستان شهروندان آمریکایی مجبور خواهند بود برای هر گالن بنزین ۴ دلار بپردازند که تقریبا برابر با بالاترین بهای ثبت شده بنزین در تابستان سال ۲۰۰۸ است. قیمت سرسام آوری که می تواند روند شکننده ترمیم اقتصاد آمریکا را متوقف سازد و میلیون ها امریکایی را به این نتیجه برساند که رقم حاصل از کاهش میزان مالیات خود را به جای خرید تلویزیون و کالاهای تولیدی، صرف خرید بنزین نمایند.

کریس کوهل، کارشناس مسائل اقتصادی در این باره گفت: «ما همواره نسبت به قیمت بنزین بیش از حد حساس هستیم.» وی افزود: «افزایش بهای بنزین، مصرف کنندگان را به عدم خرید تحریک خواهد کرد… این موضوع فقط ناشی از عوامل روانی است.»

بهای متوسط یک گالن بنزین معمولی هفته گذشته در میدوست ۳ دلار و ۴۱ سنت بوده که نسبت به سال گذشته ۳۲ سنت افزایش را نشان می دهد و یک دلار و ۵۱ سنت نیز از روزی که اوباما به ریاست جمهوری آمریکا رسید، گرانتر است. بهای نفت خام آمریکا روز دوشنبه در برخی از بازارها به ۱۰۵ دلار در هر بشکه رسید که بالاترین قیمت در طی ۹ ماه گذشته به شمار می رود. این افزایش قیمت عمدتا به دلیل تصمیم ایران به توقف فروش نفت خود به برخی کشورهای اروپایی در پاسخ به تحریم های اعمال شده علیه این کشور است.

در لس آنجلس، بهای بنزین معمولی به ۴دلار و ۹۳ سنت در هر گالن رسیده و بهای بنزین سوپر نیز در برخی جایگاه های عرضه سوخت به ۵ دلار و ۹ سنت رسیده است. این افزایش بهای سوخت، در حال تاثیر گذاری بر همه کالاها از خوار و بار گرفته تا نرخ حمل و نقل هوایی است.

در حالی که اقتصاد دانان، تحلیلگران بازار انرژی و مصرف کنندگان به دقت افزایش بهای سوخت را تحت نظر دارند، سیاستمداران این روزها بیش از سایرین این تحولات را رصد می کنند.

میزان محبوبیت اوباما پس از سقوط سقف بدهی ها در سال گذشته، در حال افزایش است و بر اساس نظر سنجی موسسه گالوپ در هفته گذشته به ۴۷ درصد رسیده که بیشترین میزان محبوبیت رئیس جمهور آمریکا از ژوئن ۲۰۱۱ به این سو به شمار می رود.

اما بسیاری از جمهوری خواهان معتقدند، افزایش بهای بنزین ممکن است این روند را تغییر دهد. جان بوهنر، نماینده جمهوری خواه کنگره آمریکا بارها از اعضای جمهوری خواه کنگره خواسته تا موضوع بهای بنزین را در رقابت های انتخاباتی به صورت پر رنگ مطرح کنند.

ریک سنتورم، کاندیدای حزب جمهوری خواه برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، به همراه میت رامنی و نیوت گینگریچ، دیگر نامزدهای مطرح این دوره، بهای بنزین را به عنوان موضوعی مهم در سخنرانی های انتخاباتی شان مورد توجه قرار داده اند.

رابرت دویرست، استاد علوم سیاسی دانشگاه ایالت میسوری گفت، حملات قابل پیش بینی هستند. قیمت بنزین در میان مهمترین موضوعات هر کاندیدای انتخاباتی قرار دارد. وی افزود: «این مسئله ای است که هر کس وقتی به جایگاه های عرضه سوخت مراجعه می کند، آن را درک می کند.»

کوین یودر، نماینده جمهوری خواه کانزاس گفت: «قیمت بالای بنزین ضربه ای مستقیم به هر خانواده آمریکایی وارد می کند و موجب کند شدن روند ترمیم اقتصادی امریکا می گردد.»

برچسب ها:
تحریم نفت ایران ، اوباما
تلگرام
دیدگاه‌ها
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

اخبار ویژه
اخبار رفسنجان