رییس جمهوری در جلسه هیات وزیران:

تا دستگیری عاملان اسیدپاشی لحظه ای آرام نخواهیم ماند

  • شناسه خبر: 49094
تا دستگیری عاملان اسیدپاشی لحظه ای آرام نخواهیم ماند

رییس جمهوری با اشاره به اینکه ماجرای اسیدپاشی در اصفهان، مردم ما را بسیار متأثر و نگران کرده است، اظهار داشت: این مسأله یک حادثه غیرانسانی بود که با هیچ اصولی سازگاری ندارد و زشت‌ترین کاری است که یک فرد پلید می تواند در جامعه انجام دهد.

خانه » آخرین اخبار » تا دستگیری عاملان اسیدپاشی لحظه ای آرام نخواهیم ماند

به گزارش خانه خشتی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز یکشنبه درجلسه هیات دولت گفت: دولت از هفته گذشته پیگیر ماجرا بوده و سه وزارتخانه را مأمور رسیدگی به این موضوع کرد، البته سایر دستگاه‌های امنیتی و قضایی از ابتدای این حادثه، بررسی موضوع را آغاز کردند، اما در هفته گذشته در دولت تصمیم گرفته شد که وزرای مربوطه با جدیت تمام این مسأله را مورد رسیدگی قرار دهند و امروز این سه وزیر گزارشی را از حادثه مذکور ارایه دادند.

رییس جمهوری تصریح کرد: تلاش پیگیری در حال انجام است و مردم عزیز هیچ تردیدی نداشته باشند که گذشتی در کار نخواهد بود و دولت با همه توان این مسأله را پیگیری کرده و عامل یا عاملین این جنایت به دست عدالت سپرده شده و اشد مجازات برای کسانی که این جنایت را مرتکب شده‌اند، اعمال خواهد شد.

روحانی خاطر نشان کرد: دولت به همراه قوه قضائیه مصمم است لایحه‌ای را در خصوص اینگونه مسایل تنظیم کند تا کسانی که مرتکب این جنایت‌ها می‌شوند، اشد مجازات برایشان در نظر گرفته شود.

رییس جمهوری افزود: اینگونه مسایل جزو افساد فی‌الارض و ارعاب عمومی و زیر سوال بردن امنیت کشور است و دولت از همه توان خود برای ایجاد امنیت در جامعه استفاده خواهد کرد.

روحانی گفت: تردید ندارم بخش‌های انتظامی، قضایی، ‌امنیتی و سپاه و بسیج و سایر بخش‌ها و دستگاه‌ها تلاش خواهند کرد که این مسأله به نتیجه نهایی برسد.

رییس جمهوری تأکید کرد: لحظه‌ای آرام نخواهیم ماند تا افرادی که مسبب این حادثه بودند دستگیر شده و واقعیت برای مردم روشن شود. نه تنها در این مسأله بلکه در مسأله و جنایتی که امنیت جامعه را خدشه‌دار کند آن را به مردم گزارش خواهیم داد و مردم هم مطمئن باشند، همه توان خود را برای رسیدگی و برخورد با این مسأله بکار خواهیم گرفت.

روحانی تصریح کرد: نباید به سخنان و صداهای مشکوک و نادرست و کسانی که اذهان عمومی را تشویش می‌کنند و بی‌جهت به فرد و گروهی نسبت نادرست می‌دهد، توجه کرد.

رییس جمهوری گفت: تا زمانی که عامل یا عاملین این حادثه دستگیر نشدند، شایسته نیست که کسی، فردی یا گروهی را به نادرست متهم کند چرا که اتهام بی‌اساس و بی‌پایه از گناهان کبیره است.

 روحانی با تأکید بر اینکه باید فضای امن در جامعه وجود داشته باشد، گفت: هر فرد یا گروهی به طور سازمان‌یافته یا غیرسازمان‌یافته، این عمل را مرتکب شده باشد بدانند که گذشت در کار نخواهد بود.

روحانی اظهار داشت: کشور ما از امنیت برخوردار است و نمی‌توان با یک حادثه کل امنیت را زیر سوال برد، البته این حرف بدان معنا نیست که حادثه اسیدپاشی مهم نیست، بلکه بسیار حادثه دلخراشی است و حتماً باید عوامل آن شناسایی و با اقدامات بازدارنده کاری کنیم که اینگونه حوادث تکرار نشده و امنیت جامعه بهم نریزد چرا که امنیت اساس رشد و توسعه کشور است.

رییس جمهوری همچنین بر درمان مصدومان حادثه اسیدپاشی تأکید کرد و گفت: در هر حدی که توان داریم، نسبت به بازگشت سلامتی مصدومان این حادثه دلخراش اقدام خواهیم کرد.

* باید در مقابل فساد با جدیت ایستادگی کنیم
روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با قدردانی از وزارت علوم در خصوص بررسی مسأله بورسیه‌ها اظهار داشت: در موضوع بورسیه‌ها، وزارت علوم را مکلف کرده بودیم که آن را مورد رسیدگی قرار دهد و این وزارتخانه بررسی‌های خود را به پایان رسانده و اعلامیه‌ای در این خصوص منتشر کرده و کار ارزشمندی در این زمینه انجام شده است.

رییس جمهوری تصریح کرد: باید با متخلفین این مسأله در هر سطحی که بوده برخورد شود و باید در مقابل فساد در هر بخشی که وجود داشته باشد، با جدیت ایستادگی کنیم و جامعه‌مان را از فساد منزه سازیم.
دکتر روحانی خاطرنشان کرد: مسأله بورسیه‌ها یک مورد از موارد فساد در بخش علوم و آموزش و در سطحی بود که فردی می‌خواهد در جامعه استاد و معلم شود و معلوم است که اگر آنجا فساد باشد، بخش‌های دیگر چگونه خواهد بود.

وی گفت: امیدوارم راه مبارزه با فساد، با هماهنگی و همکاری همه قوا و دستگاه‌ها، ادامه یابد تا جامعه منزه و پاک و در شأن این ملت بزرگ و در چارچوب سیره پیامبر اکرم(ص) و ائمه هدی(ع) داشته باشیم.

عاشورا یک مکتب کامل است

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود ضرورت حفظ و تقویت فرهنگ متعالی را که امام حسین(ع) و یارانش بوجود آوردند، مورد تأکید قرار داد و گفت: فرهنگی که امام حسین(ع) و یارانشان پایه گذاری کردند از سال ۶۱ هجری قمری تا امروز، راهنمای مردم برای ایستادگی، مقاومت، دشمن‌ستیزی، دفاع از کشور، امر به معروف و نهی از منکر و دعوت مردم به مسیر حق بوده است.

رییس‌ جمهوری با اشاره به اینکه ملت ایران درس‌های فراوانی از مکتب امام حسین(ع) آموخته‌اند، گفت: تمام مسیر کاروان امام حسین(ع) از زمانی که حرکتشان را آغاز کردند، سرشار از صدها درس اخلاقی، سیاسی و اجتماعی است.
روحانی گفت: امام حسین(ع) به گونه‌ای با دشمنان و خصم خود برخورد کردند که امروز هم بعد از گذشت قرن ها از این رویداد بزرگ، هر صاحب‌نظر و متفکری که تاریخ را مطالعه می‌کند، نسبت به آن نکات برجسته به تأمل فرو می‌رود.
وی به برخورد امام حسین(ع) با «حر بن ریاحی» اشاره کرد و گفت: زمانی که “حر” برای اولین بار با امام حسین(ع) برخورد کرد، حضرت به ایشان فرمود ما بر مبنای دعوت و خواست مردم آمده‌ایم و اگر نگذارید ما برمی‌گردیم و «حر» در مقابل با اظهار بی‌اطلاعی از دعوتنامه‌های مردم کوفه خطاب به امام حسین(ع) می‌گوید من مأمورم شما را به کوفه ببرم، امام حسین(ع) هم می‌فرمایند مرگ برای تو آسان‌تر است تا اینکه هدفت را به انجام برسانی و صراحتا به حر می فهمانند که فکر نکن در مقابل کار ظالمانه و تحقیرآمیز تو سر فرود می‌آوریم.

روحانی اضافه کرد: در این موقع برخی از اصحاب امام حسین(ع) با توجه به کم‌تعداد بودن سربازان «حر» پیشنهاد می‌کنند که از همین‌جا جنگ را شروع کنند که حضرت در مقابل فرمودند که من شروع‌کننده جنگ نخواهم بود و این از جمله درس‌های امام حسین(ع) به همه مردم و مسلمانان عالم است با این سخن صراحتاً مشخص می‌کنند که ایشان امام صلح و آرامش هستند و امام جنگ و درگیری نیستند.

رییس‌ جمهوری گفت: در روز هشتم ماه محرم ، همانگونه که شیخ مفید در ارشاد ذکر کرده است، امام حسین(ع) به عمر سعد پیغام می‌دهند که با هم گفتگو کنند و برای این منظور خیمه‌ای تشکیل می‌شود و امام حسین(ع) و عمر سعد در داخل خیمه برای مدت طولانی به صورت غیرعلنی با هم گفتگو می‌کنند و پس از اینکه این گفتگو تمام می‌شود، ظاهرا عمر سعد نامه‌ای به عبیدالله بن زیاد می‌نویسد که امام حسین(ع) فرمود حاضرم به مبدأ و یا جای ثالثی بازگردم و مسأله حل شده و به جایی رسیدیم که امروز می‌تواند صلح وجود داشته باشد.

روحانی افزود: حتی در روز عاشورا هم امام حسین(ع) چندین بار با کسانی که در مقابلش صف‌آرایی کرده بودند سخن گفتند و با آنان اتمام حجت کردند و تا آخرین لحظه عمر شریفشان هم به این عمل خود پافشاری کردند. باید توجه داشت امام حسین (ع)با کسانی صحبت می‌کرد که هیچ منطقی را متوجه نبوده و از هیچ جنایتی دریغ نکرده و جزو اشرار تاریخ و جهان بودند ولی حضرت خطاب به آنان می‌فرمود که اگر دین را قبول ندارید، لااقل آزاده و آزادمرد باشید.

رییس‌ جمهوری تصریح کرد: اخلاق، شیوه، منطق، شهامت و ایستادگی امام حسین(ع) و اینکه حاضر شدند در راه هدف مقدس خویش هر آنچه دارند را فدا کنند، درس بزرگی برای ما است.

روحانی خاطر نشان کرد: در هر کجا که نهضت‌های اسلامی، آزادیخواهی و عدالت‌طلبی وجود داشته، از پرچم و راه امام حسین(ع) استفاده شده است و همواره عاشورا و تاسوعا روزهای اوج نهضت‌های اسلامی بوده است، همچنان که در دوران انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و در امروز ایرانی اسلامی نیز اینگونه است.

رییس‌ جمهوری تصریح کرد: ملت ایران امروز درس های اصلی اقتدار و انگیزه ای را که برای مقاومت و ایستادگی دارند، از مکتب پیامبر عزیز اسلام (ص)و ائمه هدی و بویژه از امام حسین(ع) و عاشورا آموخته‌اند.

وی با بیان اینکه عاشورا یک مکتب کامل است و تمام احکام سیاسی، اخلاقی و عبادی در این رویداد بزرگ تبلور و تجسم پیدا کرده است، گفت: عاشورا، اسلام ناطق و مسیر هدایت برای همه است.
رییس‌ جمهوری افزود: حرکتی که هر سال در ماه محرم در سراسر کشورمان شاهد هستیم و امیدوارم امسال با شکوه تر از سالهای قبل باشد، بسیاری از مسایلی که دشمن در طول سال بوجود آورده را شستشو می‌دهد و باران زلالی است که قلب‌ها و ذهن‌ها را پاک می‌کند.

روحانی تصریح کرد: عاشورا می تواند نه تنها در داخل کشور بلکه در سراسر جهان مایه اتحاد و همدلی باشد و این هم از نشانه های عظمت عاشورا و کربلا است.

انتهای پیام/ن

برچسب ها:
اخبار رفسنجان اسیدپاشی خانه خشتی رفسنجان
تلگرام
دیدگاه‌ها
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

اخبار ویژه
اخبار رفسنجان