اولین حسینیه رفسنجان محرم امسال احیا می شود

حسینیه نخل به صاحب اصلی اش بازگشت + سند

  • شناسه خبر: 48903
حسینیه نخل به صاحب اصلی اش بازگشت + سند

این مکان در قدیم به حسینیه پای نقل مشهور بوده که منظور از آن نخلی بوده که آن را نقل و انتقال می دادند و بعد از تصرف نیز این نخل(نقل) سال ها در وسط زمین قرار داشته است.

خانه » آخرین اخبار » حسینیه نخل به صاحب اصلی اش بازگشت + سند

 به گزارش خبرنگار “خانه خشتی“، محمد محمدی مسئول اجرایی هیئت کربلای رفسنجان با اشاره به قدمت ۷۰۰ ساله حسینیه نخل در شهرستان گفت: طبق سندی که از سوی خانم فاطمه محمدرضایی (متصدی موقوفات) در اختیار ما قرار گرفته است، این محل متعلق به موقوفات ربع رشیدی می باشد که در سطح کشور موقوفه های بسیاری دارد.

وی افزود: وقف نامه ۷۰۰ ساله ربع رشیدی با موقوفاتی در ۱۴ استان و ۳ کشور خارجی، افتخار بزرگی برای عالم اسلام است؛ حتی در خصوص این وقف نامه در کتب درسی نیز اشاراتی شده است.

محمدی ادامه داد: اظهارات مطرح شده از سوی واقف و فیلم های موجود از آن زمان نشان می دهد که در این مکان روضه خوانی برگزار می شده و هیئت هایی برای عزاداری شرکت می کرده اند؛ اظهارات مردم و حتی شهادت شیخ عباس پورمحمدی در دادگاه نیز دلیلی بر این ادعاست.

وی قدمت این حسینیه را با امیر چخماق یزد برابر دانست و گفت: از دیگر شواهد حاضر می توان به دو مسجد که در دو سمت این زمین وجود دارد اشاره کرد .

وی اظهار داشت: با توجه به آنچه در سند زمین آمده است، این مکان در قدیم به حسینیه پای نقل مشهور بوده که منظور از آن نخلی بوده که آن را نقل و انتقال می دادند و بعد از تصرف نیز این نخل(نقل) سال ها در وسط زمین قرار داشته است.

محمدی مساحت زمین حسینیه را ۷ هکتار عنوان کرد و گفت: بخشی از این زمین تخریب و تصرف شده و تنها قسمت اصلی آن باقی مانده است.

مسئول اجرایی هیئت کربلا گفت: در زمان شاه پهلوی، رییس آموزش و پرورش وقت که فردی بهایی بوده، حسینیه را تصرف و تمامی تجهیزات آن را از بین برده و تخریب می کند و مدرسه شهناز را در این محل تأسیس می نماید که  پس از انقلاب به مدرسه رسالت تغییر نام می دهد.

وی ادامه داد: عاشورای سال گذشته مشکل نداشتن زمین برای هیئت از سوی آقای رمضانی مطرح شد که در همان جلسه خانم محمدرضایی بدون هیچ چشمداشتی داوطلب شد زمین خود را در اختیار هیئت قرار دهد و پس از آن نیز عملیات احیای حسینیه آغاز شد.

محمدی از رضایت آموزش و پرورش در خصوص رأی دادگاه خبر داد و گفت: اکنون با ارائه مستندات این حسینیه به صاحب اصلی خود یعنی امام حسین (ع) بازگشته است.

وی در ادامه اساس تشکیل هیئت کربلا را بر اساس سلیقه عموم مردم عنوان کرد و گفت: تلاش کرده ایم در هیئت به دنبال قشر خاص جوان یا پیر نباشیم تا هیئت متعلق به تمام افراد باشد؛ به طوری که در عزاداری ها با توجه به اینکه خانم ها به روضه خوانی علاقه بیشتری نشان می دهند، بخشی از زمان به این امر اختصاص می یابد و متناسب با آن سینه زنی نیز صورت می گیرد.

مسئول اجرایی هیئت گفت: از اقدامات منحصر بفرد هیئت کربلا این است که برنامه ریزی آینده ما برای یک سال دیگر انجام شده و در اختیار خادمین قرار می گیرد تا طبق آن عمل کنیم.

محمدی افزود: مرجعیت هیئت کربلا مقام معظم رهبری هستند و در مسائل و مشکلات و شک و شبهه ها از ایشان استفتاء می شود.

لازم به ذکر است امسال بعد از سال ها مراسم عزاداری از شنبه ۳ آبان ماه به مدت ۱۰ شب در این حسینیه برگزار خواهد شد و از عموم مردم نسبت به شرکت در این مراسم دعوت می نماییم.

اسناد:

کتاب تاریخ ادبیات ایران(سال سوم متوسطه – رشته ادبیات فارسی)

کتاب تاریخ ادبیات در ایران

اساسنامه موقوفه ربع رشیدی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی در تاریخ ۸/۵/۱۳۸۱

 استعلام آموزش و پرورش از اداره ثبت در خصوص وضعیت سند زمین حسینیه در سال ۱۳۳۳

پاسخ اداره ثبت در خصوص وضعیت سند زمین حسینیه

 سند زمین حسینیه نخل

استفتائ امام خمینی (ره)

اساسنامه موقوفه ربع رشیدی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی در تاریخ 851381

اساسنامه موقوفه ربع رشیدی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی در تاریخ 851381 (3) اساسنامه موقوفه ربع رشیدی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی در تاریخ 851381 (2) تصویر 9  استفتائ امام خمینی (ره) تصویر 8  سند زمین حسینیه نخل تصویر 7  پاسخ اداره ثبت در خصوص وضعیت سند زمین حسینیه تصویر 6  استعلام آموزش و پرورش از اداره ثبت در خصوص وضعیت سند زمین حسینیه در سال 1333 تصویر 2 کتاب تاریخ ادبیات در ایران

برچسب ها:
اخبار رفسنجان حسینیه نخل خانه خشتی رفسنجان
تلگرام
دیدگاه‌ها
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

اخبار ویژه
اخبار رفسنجان