یادداشت/گفتار2

به حاشیه رانده شدن نخبگان متعهد و کوچ سرمایه ها از شهر ثمره جناح بازی در رفسنجان

 • شناسه خبر: 48397
به حاشیه رانده شدن نخبگان متعهد و کوچ سرمایه ها از شهر ثمره جناح بازی در رفسنجان

در طی همین سالها بود که بسیاری از نخبگان متعهد و متخصص شهر به حاشیه رانده شدند و بسیاری چون عرصه‌ای برای فعالیت خود ندیدند خانه‌نشین شدند و این گونه بود که سرمایه‌ها از شهر کوچ کردند و سر از هر جایی جز رفسنجان درآورند.

خانه » آخرین اخبار » به حاشیه رانده شدن نخبگان متعهد و کوچ سرمایه ها از شهر ثمره جناح بازی در رفسنجان

خانه خشتی: نظام جمهوری اسلامی ایران همان طور که از نامش پیداست از دو رکن اساسی ۱- احکام اسلام و ۲- اتکاء به آرای عمومی تشکیل گردیده است؛ این نظام نیز مانند هر سیستم اجتماعی و سیاسی از دو رکن ساختار و کارگزار تشکیل شده که ساختار تشکیل‌دهنده آن احکام اسلام است و کارگزاران آن نیز از طریق آرای عمومی برگزیده میشوند؛ به‌واقع جمهوری اسلامی ایران یک واحد سیاسی منحصربه‌فرد است از آن جهت که دموکراسی را در چهارچوب احکام دینی به تعریف درآورده در حالی که تا قبل از آن جمهوریها غالبا سکولار بودند و نظامهایی که تکیه بر مشروعیتی غیر آرای مردم داشتند از دین برای توجیه حاکمیت دیکتاتوری خود بهره میبردند.

با نگاه به جوامع لیبرال دموکراسی درمیابیم کارگزاران حکومتی از طریق احزاب و با توجه به تحصیلات، تجربیات و تواناییهای فردی، گزینش میشوند و برای تصدی امور حکومتی در معرض آرای عمومی قرار میگیرند.

در نظام مردم‌سالار دینی نیز علاوه بر ضوابط فوق نخبگان حاکم باید متعهد و معتقد به ساختار دینیِ نظام باشند.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی گروههای سیاسی بسیاری به صحنه سیاسی کشور وارد شدند که پس از تحولات سالهای اولیه انقلاب، بسیاری از آنها یا میدان سیاست را ترک کردند یا به معاندین نظام پیوستند و آنهایی هم که با امام و انقلاب همراه بودند ترجیح دادند که کار تشکیلاتی سیاسی را رها کنند و در قالب مسئولیتهای خود به حیات سیاسی ادامه دهند.

نتیجه آن شد که در سپهر سیاست ایران، ساختاری بر خلاف نظامهای سیاسی معمول که احزاب، پایه و اساس فعالیت سیاسی هستند شکل گرفت و گروهها حول محور شخصیتهای ممتاز انقلاب گرد آمدند و جریانهایی را شکل دادند و در واقع اشخاص، عهده‌دار نقش احزاب شدند.

تحولات فوق منجر به ورود عامل سومی به محیط سیاسی ایران گردید که در برخی موارد توانست از دو رکن تشکیل‌دهنده جمهوری اسلامی در تاثیر بر تحولات، نقش پررنگ­تری ایفا کند و آن چیزی جز وابستگیِ گروهی و جناحی نبود.

به تبع آن در رفسنجان ما نیز به مرور زمان، حول دو شخصیت انقلابی شهر دو قطب سیاسی تشکیل شد.

دسته‌بندی سیاسی­ی که با گذر زمان به سمت دوقطبی غیرمنعطف، میل کرد و این سرآغاز جناح‌بازی در شهر بود.

دوقطبی‌ که بعدها یکی بر مقام حاکم و دیگری بر کرسی منتقد تکیه زدند و این روند تا تیر ۸۴ که جای دو جناح به‌تدریج عوض شد ادامه داشت و بعد از آن به شکلی دیگری اما با همان سبک و سیاق ادامه یافت.

آرایش سیاسی مزبور منجر به آن شد که پس از مدتی فضای جناح‌گرایی و قوم‌گرایی در شهر چنان پررنگ شود که طرفین در زمان تکیه بر کرسی قدرت به دنبال آن باشند که حداکثر پستهای موجود را در تصاحب جناح خود حفظ نمایند و از هر گونه دستیابیِ نه تنها رقیب بلکه شخصیتهای مستقل نیز با تمام توان، جلوگیری به عمل آورند و به شکلی بر این موضع، پا فشردند که حتی در برهه‌ای در مقابل رای اکثریت مردم ایستادگی کردند.

و این گونه بود که نگرش جناحی و قومی، کار را به جایی رساند که در زمان حاکمیتِ هر کدام از جناحهای نامبرده، میشد در یک مهمانی خانوادگی تمامی مسئولان رده بالای شهر را یکجا در محل مهمانی مشاهده نمود.

در طی همین سالها بود که بسیاری از نخبگان متعهد و متخصص شهر به حاشیه رانده شدند و بسیاری چون عرصه‌ای برای فعالیت خود ندیدند خانه‌نشین شدند و این گونه بود که سرمایه‌ها از شهر کوچ کردند و سر از هر جایی جز رفسنجان درآورند.

و البته آسیب این پدیده شوم تنها به این جا ختم نشد و خود را در قالب جدیدی نمایان کرد؛

تازه‌به‌دوران‌رسیدگانی که نه سابقه‌ای در مبارزه و نه در کارنامه خود سابقه سیاسی و اجرایی درخوری داشتند توانستند به واسطه وابستگی جناحی و خانوادگی به برخی از مناصب مدیریتی دست یابند.

اینان چنان به کسب قدرت، چشم طمع داشتند که پس از جابه‌جایی یا عزل، چنان شهر را به اصطلاح شلوغ کردند که سرانجام در برابر کسانی که به واسطه آنها صاحب مکنتی شده بودند تمام‌قد ایستادند.

و این در حالی بود که شهر ما در زمینه نیروی انسانی متعهد و متخصص از برخودارترین شهرهای ایران است ولی متأسفانه جوانان مستعد، زمینه‌ای برای حضور و بروز استعدادهای خود در مدیریت شهری نمیابند.

و اینها تنها گوشه‌ای از آثار این پدیده شوم بر چهره شهرمان است.

امروز شهر بلندآوازه ما به هر چیزی شبیه است جز تصوری که مردم ایران از آن در ذهن دارند.

مردم ایران، شهر رفسنجان را شهری توسعه‌یافته و ثروتمند میدادند و این در حالی است که جوانان این شهر از بیکاری و مردمش از بی‌آبی در حال فرسودن هستند.

کلام آخر این که جامعه‌ای میتواند به پیشرفت و تعالی دست یابد که نخست از نظام سیاسی پیشرفته و پویا برخوردار باشد، که در آن گردش نخبگان، حقیقی و کسب مناصب، تنها بر اساس شایستگی باشد.

آنچه به نظر میآید آن است که بزرگانِ هر دو جناح شهر باید به بازنگری در دیدگاه سیاسی خود بپردازند و هر یک جناح خود را بر پایه عقلانیت و خرد و بهره‌مندی از نخبگان جوان شهر بازسازی کنند.

نخبگانِ جوانِ مستعدی که علاوه بر تخصص، معتقد به ارکان نظام اسلامی هستند و همچنین باید دانست وجود گروههای رقیب در چهارچوب نظام اسلامی نه تنها تهدید نیست بلکه رقابت سالم و عاقلانه آنها فرصتی بی‌نظیر برای توسعه و پیشرفت جامعه فراهم خواهد کرد و در انتها باید دانست که بهترین قاضی عملکرد ما مردم هستند.

سخن نویسنده

پس از یادداشت آفتی به نام جناح­ بازی در رفسنجان، بسیاری از عزیزان طی گفت و گو با اینجانب، بنده کمترین را مورد تفقد قرار دادند و البته بودند دوستانی که انتقاداتی را مطرح نمودند و خواستار آن بودند که در آینده و در صورت امکان به موضوع مذکور بیشتر پرداخته شود.

در ابتدا از همه عزیزانی که در چند روز اخیر، حقیر کمترین را مورد عنایت و توجه قرار دادند کمال تشکر و امتنان را دارم و عاجزانه از همه عزیزان درخواست میکنم نظریات ارزشمند خود را به یادداشتها و دیدگاه بنده چه از طریق سایت خانه خشتی و چه از طریق ارتباط مستقیم مطرح بفرمایید که بنده نیز انسانی هستم با دیدگاه و حوزه اطلاع محدود و محتاج راهنمایی همه عزیزان و بزگواران.

سیدمرتضی سیدحسینی

برچسب ها:
اخبار رفسنجان جناح بازی در رفسنجان خانه خشتی رفسنجان
تلگرام
دیدگاه‌ها
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

 • سرباز ولایت

  خدایا .... می شود روزی برسد تا همه به دور از بازی های سیاسی برای اعتلا وارتقای ایران اسلامی و زیر پرچم ولایت کار کنیم ... خدایا ... خسته شده ایم از این بازی های سیاسی ... خسته...

  KKKKK

  سلام دوستان ایکاش یک نفر مطلبی ارائه کند که چرا جوانان ما بعضا از انقلاب وحتی دین فاصله گرفته اند وبرای کمک به افرادی که نا اگاهانه چنین میشوند باید چه کار کرد ونیز چه کنیم تا جوانانی انقلابی مانند دوران دفاع مقدس پرورش دهیم.چون این کار در حال حاضر از اهمیت زیادی برخوردار است. ازنویسنده فوق نیز با توجه به پیگیری هایش ومطالبش متشکرم.

  بهمنيار

  با سلام مطلب فوق به يکي از کهنه ترين مشکلات شهر ما اشاره ميکنه که اگر مهم تريم عامل عقب ماندگي شهر نباشه از عوامل اصلي اون هست بهتره بجاي متهم کردن اين وآن ويا خداي نکرده زير سوال بردن شخصيت افراد در هر مقام و يا هر پستي به اين نکته توجه داشته باشيم که با گفتار و رفتارمون به اختلاف افکني در شهر کمک نکنيم و يا بخواهيم خداي نکرده از ظلمي که به مردم شده دفاع کنيم که خداوند شايد از حق الله بگذرد ولي هرگز از حق الناس نميگذرد. التماس دعا

  ابوذر فداکار

  با سلام و احترام بعضی دوستان به بنده اطلاع داند که چرا در ذیل این مطلب دیدگاه گذاشته ام و این امر بواسطه شاغل بودن اینجانب در دانشگاه ولی عصر مشتبه شده است. بدینوسیله ضمن احترام به نظرات ارایه شده اعلام میکنم که فامیل نوشته شده یا از سر تشابه است و یا خدای نکرده شیطنت و اختلاف افکنی والسلام_ ابوذر فداکار

  علی

  جناب آقای فداکار پسر خاله گرامی امروز دقیقاً یکسالو اندی از زمان این این کامنت ها میگذره به نظر شما و دوستان منتقد در شهر ما با وجود دوستان اصلاح طلب و اصول گرا چه اتفاقی افتاده به جز اینکه رو به زوال رفتن شهر هم از نظر اقتصادی و هم از نظر صنعت میبینیم به نظر شما دعوای بین سیستم اصلاح طلب یا اصوگرا یا بهتر بگم چپ و راست چه سودی برای این شهر داشته جز عقب افتادن از شهرهای هماسیه که روزی حسرت زندگی در این شهر داشتن حرف شما در مورد هفت باغ و ..... درسته ولی کو کسی که بتونه از حق مردم دفاع کنه شما ی نگاهی به زرند بندازید ببنید چقدر موقعیت شغلی برای جوناش پیدا شده یا گلگهر متاسفم برای شهرم که این چنین داره به تاراج میره بحث روحانی و یا احمدی نژاد جز وقت تلف کردن تمره ای دگه ندارد. دوستان عزیز آب کارون ی طرح رویایی بود چرا بجای فکر کردن به آب کارون برای قطره ای کردن و سیستم مکانیزه آبیار تحت فشار هیچ تلاشی صورت نگرفت چرا ؟ چرا برای از بین بردین نیاز اقتصادی به تک محصول بودن رفسنجان کاری صورت ندادن مثل محصولات پایین دستی مس که هم باعث اشتغال زایی و هم باعث رونق اقتصادی شهر میشد کاری صورت نگرفت؟ ی سلام و عرض ادب هم بکنیم خدمت نماینده غیور مردم رفسنجان جناب آقای دکتر آذین. من الله توفیق.۱۳۹۴/۱۲/۰۲

  دانشجو

  آقای فداکارعزیز باسلام.شماکه ازچهره های فرهنگی هستید بهترمیدونین الان دردمملکت ما همخونی وباهمخونی نیست که شمااینقدرنگران شدی ،بنده بعنوان عضوی ازکادردرمانی شهرمون اعلام میکنم درافتضاح مشروبخوری ازهمه قماشی فکرکنی بودن جزهنرمندان،دیگه لازمه عینک بدبینی نگاه نفاق راکناربذاریم بلکه برای آینده فرزندان شهرمان تلاش کنیم نه اینکه همدیگه رو محکوم کنیم بله هردوجناح قطعامعایب واشتباهاتی داشته چرامامردم بایدتاوان بدیم .

  مهدی

  برادر همون آقای رنجبر خودش میدونست باید بره چند بار نامه نگاری وتلفنی با وزارت پیگیر بوده که بره ضمنا مظلومنمایی هم کرد بعدشم شما ایشان را نمیشناسید ...

  فداکار

  صحبت کردن با شما ها آب در هاون کوبیدن است برادر عزیز کارهای احمدی نژاد بده اما کارهای که شما ها انجام می دین خوبه می بایست باشی و ببینی جمعه در دانشگاه ولی عصر چه افتضاحی به پا شد هم خوانی خانم ها در حضور فرماندار و سایر مسئولین در دانشگاهی بنام امام عصر عج کی این اتفاق ها در هشت سال گذشته افتاد فرهنگ این کشور را به بهانه آزادی و ... بر باد دادید اونوقت دم از انصاف و عدالت میزنید در همین شهر رفسنجان چنان خفقانی بود که نگو یادمان که نرفته پس لطفا با عقل و منطق نقد کنید نه تعصب

  فداکار

  قابل توجه همه دوستان نقد بنده به نویسنده عزیز هست که فقط 8 سال گذشته رو مد نظر داشتند و پر رنگ جلوه دادم خواستم یادآوری کنم که کارنامه رفسنجان از دو سه دهه گذشته خراب بوده و منحصر به 8 سال گذشته نیست بنده هم می دانم هفت باغ و سهام طلایی مال کرمان هست اما عمده سهام فروخته شده متعلق به مردم رفسنجان هست یعنی با اعتماد مردم بازی کردن و سرمایه ها رو از شهر ما دزدیدن مسائلی که مطرح شد تنها گوشه ای بود از واقعیت ها در مورد شرکت پسته مگر دولت احمدی نژاد بر سر کار بود که قسط آخر رو ندادن برادر عزیز اجحافی که به مردم کردند قابل بخشش و گذشت نیست بعدش هم الان جناح بازی نیس طی یکسال گذشته تمام مدیران شهرستان عوض شدند تمام مدیران و سرایداران مدارس رو عوض کردن مگر نمیگین کارهای احمدی نژاد بد بوده چرا دکتر رنجبر رئیس دانشگاه رو روز دوم همایش شیمی که خودش میزبان بود را تغییر دادین ما هنوز هم میگوییم خیانتی که به مردم رفسنجان در ده های گذشته شد اعتماد و اقتدار رفسنجان را خدشه دار کرد و دیگر هیچ کس رغبتی برای سرمایه گذاری در این شهر ندارد . والسلام

  مهدی

  درود بر آقای فداکار که هنوزم داره فداکاری میکنه برای کسانی که بهش فرصت پیشرفت البته از نوع همان که ویژه دوستان هست و ...دادن بله برادر تو دفاع نکنی کی بکنه ...متاسفم

  حسين

  فداكار جان عزيز يادت رفته شركت پسته قيمتي كه اعلام ميكرد در شهريور ماه ملاك جهانيه پسته ميشد كي اومد گفت پنج برادران دارن ميخورن ميبرن بعد اين شركتو در فشار گزاشتن و با رانت دولتي شركت ملي پسته راه انداختن بازار پسته ايران تو دنيا با حذف شركت پسته رفسنجان از بين رفت، كي بود آب كارونو مسخره كردن و انواع سنگ اندازي كه نياد رفسنجان، در چه دوراني شركت پسته، مجتمع صنعتي، صندوق تعاون اسلامي سه قطب اقتصادي رفسنجان ورشكست شدن، عزيز برادر هنوز نميدوني سهام طلايي و هفت باغ مال كرمانه چشمات باز نشد تو اين هشت سال

  عظیم پوریوسف

  به نام حق با تشکر و اما در مورد این یادداشت میتوان گفت که تا حدی جامع و در برگیرنده عمده عیوب جناح بازی در شهرستان رفسنجان می باشد ولی حقیر لازم دیدم که در تکمیل مباحث شما چند نکته دیگر را بیان کنم: 1-جناح بازی علاوه بر دور کردن نیروهای مستعد و انرژیک باعث دلزدگی نسل جدید از تلاش و کوشش پاک در مسیر درست برای رسیدن به هرگونه مدیریت شهری می شود. 2- باعث تغییر در روند الهی،عقلانی و علمی برای رسیدن به مدیریتهای شهری،استانی و ...، بعنوان مثال دوری از پله پله قدم برداشتن در مسیر وعدم کسب تجربه در طریق وظایف محوله 3-ایجاد روحیه باند بازی ،پارتی بازی و...برای رسیدن به درجات تجاری،کشاورزی ،سیاسی و مدیریتی 4-ایجاد روحیه فرار از کار مفید در کارکنان ادارات دولتی، چون برای رسیدن به پست های بالاتر کم ارزشترین چیز روحیه تلاش ،پشتکار ، استعداد و مرتبه علمی می شود. لازم بذکر است تمامی نکات اشاره شده فقط در صورت دوری از روحیه شایسته پروری می باشد.

  فداکار

  شما فقط 8 سال اخیر را گفتی برادر یادمان نرفته که در این شهر شرکت تعاونی پسته ای بود با بیش از هفتادهزار عضو که به ورشکستگی رسید!!! مجتمع صنعتی هم همین طور !!!سهام طلایی سرنوشتش چه شد ؟ آب کارون ؟ هفت باغ هفت آسمان ؟ کنکاش ؟ و هزاران بی عدالتی و تبعیض و بی مدیریتی و ناکارآمدی یادمان نرفته که مردم را به گوساله تشبیه می کردند و از تریبون های مختلف مردم را تحقیر می کردند یادمان نرفته که در دادگاه همین شهر عده ای را بی گناه محکوم کردند و .... پس لطفا در نوشته هایتان انصاف را رعایت نمایید فرار سرمایه ها و سرمایه گذاران از دو دهه پیش شروع شد وقتی فقط در این شهر دیکتاتوری وجود داشت. در هشت سال گذشته که فضای نقد و انتقاد در شهرستان باز بود که این امر باعث شکوفایی و پیشرفت شهرستان می شود نه فضای بسته ده های گذشته
اخبار ویژه
اخبار رفسنجان