ابهام در

حقیقت حادثه پالایشگاه مجتمع مس سرچشمه، مسمومیت غذایی یا گاز آرسنیک

 • شناسه خبر: 40923
حقیقت حادثه پالایشگاه مجتمع مس سرچشمه، مسمومیت غذایی یا گاز آرسنیک

رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان گفت: احتمال اینکه این حادثه ناشی از مسمومیت غذایی باشد بسیار اندک است ، هنوز بطور قطع نمی توان گفت که این مسمومیت ناشی از گاز آرسنیک یا غذا بوده است. به گزارش خبرنگار“خانه خشتی“، هفته ی گذشته مطلع شدیم که به دلیل احتمالی عدم توازن در مواد کاتالیزگر پالایش […]

خانه » آخرین اخبار » حقیقت حادثه پالایشگاه مجتمع مس سرچشمه، مسمومیت غذایی یا گاز آرسنیک

رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان گفت: احتمال اینکه این حادثه ناشی از مسمومیت غذایی باشد بسیار اندک است ، هنوز بطور قطع نمی توان گفت که این مسمومیت ناشی از گاز آرسنیک یا غذا بوده است.

به گزارش خبرنگار“خانه خشتی“، هفته ی گذشته مطلع شدیم که به دلیل احتمالی عدم توازن در مواد کاتالیزگر پالایش و پخش گاز سمی آرسن در محیط پالایشگاه مجتمع مس سرچشمه تعدادی از کارگران مشغول به کار در محیط آلوده، با استنشاق گاز سمی آرسن دچار مسمومیت شدند.

ورود گاز سمی آرسن در فضای محیط کار به مدت ۴ روز ادامه داشته است تا اینکه علائم بالینی در افراد مسموم به این گاز مشاهده شده (۹۳/۳/۲۷) و با حضور مسولان ایمنی، کار در محیط پالایشگاه متوقف شده و تمامی پرسنل مشغول در قسمت پالایشگاه برای آزمایش به درمانگاه حکیم مجتمع مس اعزام می شوند (که این اعزامها تا ساعت ۲۳ به تاریخ ۹۳/۳/۲۸ ادامه داشت) و تا کنون ۲۵ نفر از کارکنان واحد پالایشگاه به یزد اعزام شده اند که حال دو نفر از آنان وخیم است و دچار مشکل حاد کلیوی شده اند.

این درحالی است که جمعی از مسئولین رفسنجان بطور قاطع این موضوع را مسمومیت غذایی عنوان کرده اند و بر طبق شنیده ها حتی محمد رضا مس فروش مدیر عامل شرکت مس کرمان نیز بیان کرده است: تمامی مسائل و علت ها بررسی شده و مشکل برطرف گردیده است.

بنا بر اعلام یک منبع آگاه ۸ نفر از این بیماران در بیمارستان علی ابن ابیطالب رفسنجان بستری شده اند که همه انها مداوا و مرخص شده ا ند.

علی اسماعیلی ندیمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان در گفت و گو با ” خانه خشتی” عنوان کرد: احتمال اینکه این حادثه ناشی از مسمومیت غذایی باشد بسیار اندک است ، هنوز بطور قطع نمی توان گفت که این مسمویت ناشی از گاز آرسنیک یا غذا بوده است.

وی تصریح کرد: منتظر پاسخ از سوی بخش سم شناسی دانشگاه علوم پزشکی یزد هستیم تا بتوانیم برخورد درمانی مناسب را با بیماران داشته باشیم، ما به دنبال حل مشکل افراد گرفتار به این بیماری هستیم و اینکه در صورتی که کوتاهی صورت گرفته باشد تکرار نشود.

برچسب ها:
اخبار رفسنجان استانداری امام جمعه رفسنجان حقیقت حادثه پالایشگاه مجتمع مس سرچشمه خانه خشتی رفسنجان رفسنگ شورای شهر رفسنجان فرمانداری مس مس سرچشمه
تلگرام
دیدگاه‌ها
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

 • ناشناس

  دارین اینا رو میبینین لااقل از خود رفسنجونی ها نیرو بگیرین این همه بیکار داره

  م

  سلام اگه واقعا دلسوزید و حس انسان دوستانه دارید به مسولان برسانید که پیگیر باشند و عامل اصلی و مقصر را به کارگران معرفی کنند ما جمعی از کارگران پالایشگاه بعد از گذشت یک ماه باز هم با ترس سرکار حاضر میشویم وقتی میشنودم چند تا از دوستانمان در بیمارستانهای یزد و تهران بستری هستند روحیه کار کردن را از دست داده ایم. مسیولان پالایشگاه تا چند روز پیش حتی حاضر نبودند برای کارگرانی که حادثه دیده بودند برگ حادثه پر کنند . به ما گفته اند که جلسه ای با اداره کار و پزشک قانونی رفسنجان داریم تا علت مشخص شود . از مسولان خواهش میکنم که علت این مشکل را در رسانه های اجتماعی و در روزنامه رفسنجان و بابک زمین به اطلاع برسانند

  مهدی

  http://www.khanehkheshti.com/%D9%85%D8%B3%D9%85%D9%88%D9%85%DB%8C%D8%AA-%D8%A8%D8%A7-%D8%A2%D8%B1%D8%B3%D9%86%DB%8C%DA%A9%D8%8C-24-%D9%86%D9%81%D8%B1-%D8%A7%D8%B2-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%88%D8%A7%D8%AD/

  ناشناس

  خبرتون به روز کنید خبرتون مال 4,5 روز قبل است.

  انسات

  دلیل این ازمایش تولید ارسونیک وانبارکردن داخل نیکل سولفات وبعد تزریق کرد به مدار تجاری برای بهبود بخشیدن به راندمان وتناج

  انسان

  دلیل این حادثه انجام یک آزمایش توسط مدیران و آقای .....است؟آیا کسی به این حادثه رسیدگی خواهد کرد؟

  شهروند

  سال هاست این آلودگی ها بر سر مردم رفسنجان می بارد و درختان و فضای سبز رفسنجان را هم این دودها و آلودگی ها نابود کرده است.من 2 ساله که دارم روی گیاهان و درختان شهر رفسنجان تحقیق می کنم و متاسفانه علت اصلی خشکیدگی و دورسوزی برگ های سبز درختان و گیاهان رفسنجان گرمای هوا نیست بلکه همین گازهای خارج شده از کارخانه مس می باشد.گرمای رفسنجان مسلما از گرمای یزد و یا زاهدان بیشتر نیست اما اینجا به محض رویش برگ ها حتی دما هم در حدود 25 درجه می باشد،برگ ها زرد و خشکیده می شوند.متاسفانه مسئولین شهر پی گیر این قضیه مهم نمی باشند.

  ناشناس

  یدالله زین الدینی فردی که به علت حادثه پالایشگاه سرچشمه به یزد منتقل شد شنبه شب به دلیل وخامت حال به تهران منتقل شد. چه کسی جوابگو است؟

  کارگر

  من همین الان ازتخت بیمارستان گودرز یزد باشمام.مقصراصلی مدیران شرکت و.... عملیات پالایشگاه.۱نفر دیالیز میشه ۵ نفرخون میگیرن ۲۰۰نفرآلوده شدن عوارض بعدی خداکمک کند کبدها آسیب دیده ریه ها ازبین رفته .فقط آمار دروغ وبی مسئولیتی مدیران آخر همه این حادثه

  ناشناس

  طبق مصاحبه با مسمومان این حادثه علت اصلی آلودگی محیط پالایشگاه به گاز آرسنیک از سلول های DI بوده است...
اخبار ویژه
اخبار رفسنجان