مسمومیت کارگران پالایشگاه مجتمع مس سرچشمه را راهی بیمارستان کرد

 • شناسه خبر: 40812
مسمومیت کارگران پالایشگاه مجتمع مس سرچشمه را راهی بیمارستان کرد

تعدادی از کارگران مشغول بکار در بخش پالایشگاه مجتمع مس سرچشمه با علائم مسمومیت راهی بیمارستان شدند. به گزارش “خانه خشتی” ، شب گذشته از بستری شدن تعدادی کارگر بخش پالایشگاه مجتمع مس سرچشمه ی رفسنجان در بیمارستان باخبر شدیم. بر اساس شندیده ها تعداد زیادی از کارگران دچار مسمومیت شده اند که به بیمارستان […]

خانه » آخرین اخبار » مسمومیت کارگران پالایشگاه مجتمع مس سرچشمه را راهی بیمارستان کرد

تعدادی از کارگران مشغول بکار در بخش پالایشگاه مجتمع مس سرچشمه با علائم مسمومیت راهی بیمارستان شدند.

به گزارش “خانه خشتی” ، شب گذشته از بستری شدن تعدادی کارگر بخش پالایشگاه مجتمع مس سرچشمه ی رفسنجان در بیمارستان باخبر شدیم.
بر اساس شندیده ها تعداد زیادی از کارگران دچار مسمومیت شده اند که به بیمارستان های گودرز یزد ، راضیه فیروز و مهرگان کرمان وعلی ابن ابیطالب رفسنجان اعزام شده اند .
علت حادثه هنوز مشخص نیست .
یکی از این کارگران بستری در بیمارستان گودرز یزد در گفت و گو با  “خانه خشتی”  عنوان کرد: با وجود ۹ سال کار در این پالایشگاه تا کنون چه وضعیتی پیش نیامده بود.
وی تغییر یا عدم توازن در مواد کاتالیزگر پالایش را دلیل احتمالی این امر دانست.
بنا بر شنیده ها در لیست بیمارستان گودرز یزد نام ۲۰ بیمار از مجتمع مس ثبت شده است.
کارگردیگری بیان کرد: تا کنون برگه ی حادثه برای این کارگرانی که در پالایشگاه مسموم شده اند، صادر نشده است زیرا از نگاه مسئولین فعلاً علت این امر مسمومیت ناشی از مواد پالایش نیست.
این در حالی است که امین زاده مدیربخش HSE مجتمع در گفت و گو با خبرنگار ما، تعداد بیماران را تنها ۲ نفر اعلام کرد و گفت: تا کنون علت خاصی برای این اتفاق مشخص نشده است ، احتمال دارد این افراد به دلیل دیگری مسموم شده باشد.
وی عنوان کرد: از آنجایی که سلامتی کارگران در الویت قرار دارد دستور صادر گردیده تا از تمامی کارگران پالایشگاه آزمایش گرفته شود .
وی تعداد افرادی که مورد آزمایش قرار گرفته اند را ۹۸ نفر بیان کرد و افزود: از این تعداد ۱۲ نفر علائمی جدا از مسمومیت داشتند که برای آرامش روانی آنان، راهی بیمارستان یزد شدند.
پایگاه اطلاع رسانی “خانه خشتی” همچنان پیگیر این موضوع خواهد بود وخبرهای تکمیلی متعاقبا اعلام می شود .

برچسب ها:
نیازمندی رفسنجان
تلگرام
دیدگاه‌ها
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

 • انسات

  عملیاتی که تعریف کردید درست چرا بعداز گفتگو باپرسنل اتاق کنترل به گفته اقای****باید الکترولیت موجود در سلهای Diباید سیاه رنگ باشد یعنی تولید ارسونیک

  shervin

  علت حادثه: قسمت Di (Dicupperizing) در ضلع شمال غربی پالایشگاه قرار گرفته و دارای 72 سلول (تانک الکترولیز) است که برای مس زدایی از الکترولیت تعبیه شده اند ( الکترولیت: مایع حاوی ارسنیک، اسید سولفوریک، اسید کلریدریک، آب ، مس ، نقره، سولفات مس و... که برای عمل الکترولیز در تانک الکترولیز ضروری است.). غلظت معمولی مس در الکترولیت باید 2±40 گرم در لیتر باشد. لزا برای نگهداشتن غلظت مس در این محدوده بخشی از الکترولیت همیشه به سلولهای Di فرستاده می شود. اگر غلظت مس الکترولیت در این سلولها (تانکهای الکترولیز Di) از 5 گرم در لیتر کاهش یابد، ارسنیک محلول در الکترولیت وارد عمل شده و با یونهای هیدروژن واکنش داده و گاز سمی آرسن تولید می گردد. As3 - (آرسنیک) + 3H+ (هیدروژن) AsH3 ( گاز سمی آرسن) که این کاز، گازی خطرناک بوده و متصاعد شدن آن در محیط بسیار نگران کننده خواهد بود. جهت جلوگیری از متصاعد شدن بخارات اسید و گاز سمی آرسن در محیط به الکترولیت این سلولها (Di) ماده شیمیایی ای به نام مرسولات اضافه می گردد که یک نوع صابون خنثی می باشد. این ماده ضمن تولید کف یک پوششی بر روی سطح الکترولیت ایجاد می کند که از پخش بخارات اسید و گاز آرسن در محیط جلوگیرس می کند. به علت تحریمها و کمبود این ماده (مرسولات) مسولان پالایشگاه تصمیم به آزمایش یک ماده جایگزین ماده مذکور (مرسولات) در سطح عملیاتی (نه در سطح آزمایشگاه و محیط کنترل شده ) می¬گیرند و بدلیل نقص درعمل این ماده جایگزین و درست عمل نکردن آن، گاز سمی آرسن در محیط پخش شده و کارگران مشغول به کار در محیط آلوده، با استنشاق گاز سمی آرسن دچار مسمومیت شدند.
اخبار ویژه
اخبار رفسنجان