یادداشت؛
مهمترین کار ویژه دولت تراز انقلاب اسلامی؛ «کارآمدی»

  • شناسه خبر: 214795
<span style='color:#a2a2a2;font-size:12px;'>یادداشت؛</span><br/>مهمترین کار ویژه دولت تراز انقلاب اسلامی؛ «کارآمدی»

عنصر «کارآمدی» دولت است که می تواند خصوصیات فردی یک رئیس جمهور مطلوب را به ثمر برساند.

خانه » یادداشت » مهمترین کار ویژه دولت تراز انقلاب اسلامی؛ «کارآمدی»

بالاخره نظر شورای نگهبان اعلام شد و با شروع تبلیغات و مناظره های انتخاباتی کشور به طور کامل درگیر انتخابات خواهد شد. باید توجه داشت، انتخاب یک رئیس جمهور تراز انقلابی با خصوصیاتی نظیر ساده زیستی، مردمداری، حمایت از محرومین، اعتماد به توان داخلی، عدم سوء استفاده از قدرت، سعه صدر، خستگی ناپذیری، اخلاص در رفتار، مبارزه با مفاسد اقتصادی و سایر موارد در صورتی می تواند کشور را به سمت توسعه رهنمون سازد و طعم شیرین خدمت را به مردم بچشاند که به تشکیل یک دولت تراز انقلاب یعنی دولتی کارآمد بینجامد.
به عبارت دیگر، عنصر «کارآمدی» دولت است که می تواند خصوصیات فردی یک رئیس جمهور مطلوب را به ثمر برساند. در تمام نظام های سیاسی دنیا، مهم ترین ویژگی دولت، کارآمدی آن است که ملاک اصلی قضاوت مردم قرار می گیرد.
بدون تردید، تشکیل یک کابینه خدمتگزار و متخصص در امور اجرایی به همراه یک رئیس دولت تراز به عنوان مهمترین گام در مسیر تشکیل یک «دولت کارآمد» خواهد بود. البته در این بخش نباید از کارویژه احزاب سیاسی غافل شد که نقش بسیار مهم و مؤثری در تدوین برنامه های راهبردی در ابعاد سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی نامزدها ایفا می نمایند. در حقیقت، این احزاب هستند که خود را در معرض رأی و نظر مردم قرار می دهند.
در نظام های سیاسی کارآمد، احزاب نقشی کلیدی در پیشبرد امور دارند چون به عنوان حلقه رابط جامعه و حکومت، تنها مجرای انتقال درخواست های مردم به نظام سیاسی هستند که خلأ آنان با دیگر سازوکارها پر شدنی نیست. نگاهی به تحولات سیاسی ایران معاصر به ویژه بعد از پیروزی انقلاب نشان می دهد، احزاب هرگز نتوانسته اند به جایگاه اصیل خود دست پیدا کنند و به همین دلیل چرخه انتقال قدرت معیوب بوده و در مواردی تصمیماتی مغایر با منافع ملی اتخاذ شده است.
در حقیقت اگر سیستم حزبی به درستی کارویژه های خود را انجام دهد، رقابت های حساسی چون انتخابات ریاست جمهوری بدون کمترین نگرانی و سردرگمی برای مردم برگزار می شود. یعنی مردم با بررسی برنامه های یک حزب به آن رأی می دهند و دیگر چندان روی فرد معرفی شده از طرف حزب به عنوان نامزد ریاست جمهوری حساسیت ندارند، چون حزب را طرف حساب خود می دانند و اگر در پایان دوره ریاست جمهوری از دولت راضی نباشند، با استفاده از اهرم رأی خود، حزب مقصر را تنبیه کرده و آن را از چرخه قدرت خارج می سازند.
بنابراین یکی از مهمترین عناصر دخیل در «کارآمدی یک دولت»، پشتیبانی های حزبی و برنامه های جامع و قابل اجرا می باشد که ملاک قضاوت مردم قرار می گیرد. بدون شک، الگوگیری رئیس جمهور آینده از شهید رئیسی در ساده زیستی، خستگی ناپذیری و تلاش شبانه روزی برای رفع مشکلات، در کنار یک کابینه کارآمد، می تواند طعم خوش خدمت را برای مردم ملموس نماید. تداوم مسیری که توسط دولت سیزدهم شروع شده، می تواند کارآمدی نظام سیاسی و تقویت سرمایه اجتماعی را به دنبال داشته باشد.

برچسب ها:
تلگرام
دیدگاه‌ها
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

اخبار ویژه
اخبار رفسنجان