گفتگوی خانه خشتی با جوان رفسنجانی که کارگر نمونه کشوری شد

  • شناسه خبر: 204111
گفتگوی خانه خشتی با جوان رفسنجانی که کارگر نمونه کشوری شد

محمد کرمی در سی‌ و چهارمین دوره جشنواره امتنان کارگران در هفته کارگر امسال که با حضور بیش از ۴۰ هزار نفر از جامعه کار و تولید کشور برگزار شد، عنوان کارگر نمونه کشوری را کسب کرده است.

خانه » رفسنجان » گفتگوی خانه خشتی با جوان رفسنجانی که کارگر نمونه کشوری شد

به گزارش خانه خشتی؛ محمد کرمی متولد ۱۳۶۲ اهل رفسنجان و دارای مدرک فوق لیسانس «HSE» و دانشجوی سال آخر دکتری مدیریت محیط زیست است.
وی در حال حاضر رئیس اداره بهداشت کار مجتمع مس رفسنجان است و قریب به بیست سال است در مجتمع مس رفسنجان مشغول به فعالیت است.
محمد کرمی در سی‌ و چهارمین دوره جشنواره امتنان کارگران در هفته کارگر امسال که با حضور بیش از ۴۰ هزار نفر از جامعه کار و تولید کشور برگزار شد، عنوان کارگر نمونه کشوری را کسب کرده است.
به مناسبت هفته کار و کارگر با ایشان گفتگویی انجام دادیم که خواندن آن خالی از لطف نخواهد بود.

در مورد خودتان بیشتر توضیح دهید؟

بنده در مجتمع مس سرچشمه رفسنجان از سطح کارشناسی، سرپرستی و مدیریت را طی کردم. در سمت قبلی مسئولیت محیط زیست و بهداشت محیط مجتمع مس را برعهده داشتم و از سال ۹۲ که انجمن متخصصین و ایمنی بهداشت حرفه ای رفسنجان تاسیس شده در سه دوره متوالی عضو هیات مدیره و دبیر این انجمن بودم. نماینده کارگران مجتمع مس سرچشمه و عضوهیات های حل اختلاف از سال ۹۲ تا ۹۷ ، عضو هیات مدیره سازمان آتش نشانی و امداد و نجات رفسنجان از سال ۹۷ تا کنون، عضوکمیته تخصصی دفتر «HSEE» وزرات صنعت و معدن تجارت نیز هستم.

چه عناوینی تا کنون در حیطه کاری کسب کردید؟

در المپیاد ایمنی جنوب شرق کشور در سال ۹۶ رتبه رتبه اول و در المپیاد ایمنی کشوری در سال ۹۷ رتبه دوم را کسب کردم. کسب نشان ایمنی نقره ای استان کرمان در سال ۹۸ و گواهی مشاوره از مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار در رشته های آموزش ایمنی و ایمنی معدن و ارائه راه حل ها و سیستم ها را اخذ کردم و با قبولی در آزمون کارشناسان رسمی دادگستری در رشته حوادث ناشی از کار در حال گذراندن دوره کارآموزی هستم. همچنین طی ۱۵ سال اخیر چهار هزار ساعت سابقه تدریس دورهای ایمنی و بهداشت در حوزه ایمنی کار را دارم.

در خصوص طرح و جشنواره امتنان توضیح دهید؟

با توجه به ماده ۱۹۵ قانون کار جشنواره ملی امتنان هرساله توسط وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی برگزار می شود و امسال قریب به ۴۰ هزار طرح به این جشنواره ارائه شده در نهایت ۹ کارگر نمونه انتخاب شد و ۸ گروه کاری و واحد نمونه انتخاب شدند که طی مراسمی در هفته کار و کارگر از برگزیدگان جشنواره توسط ریاست جمهوری و وزارت کار و تعاون و رفاه اجتماعی تجلیل به عمل آمد.
شما توانستید در کشور عنوان کارگر نمونه کشوری را کسب نمایید، چه احساسی دارید؟

بنده خوشحالم از این جهت که به واسطه کسب این موفقیت، یکبار دیگر نام شهر و مجتمع مس سرچشمه رفسنجان در مجامع ملی مطرح شد و همینطور با کسب این موفقیت و مطرح شدن این طرح در مجامع ملی می تواند الگویی برای سایر سازمان ها باشد و با توجه به این طرح ارائه شده محیطی زیستی است قطعا تاثیر مستقیم بر حفظ محیط زیست و سلامتی جامعه دارد.

چی شد به عنوان کارگر نمونه انتخاب شدید توضیح دهید؟

طرحی که به جشنواره ملی امتنان راه پیدا کرد طرحی با عنوان احداث سایت تصفیه خاک های آلوده به مواد نفتی در مجتمع مس سرچشمه رفسنجان به عنوان اولین سایت تصفیه خاک در صنایع غیرنفتی کشور بود و از سال ۹۷ تا ۱۴۰۱ در مجتمع مس سرچشمه اجرا شد.
با اجرای این طرح از سال ۹۸ تا ۱۴۰۱ ، ۲۵۰۰ تن خاک آلوده به مواد نفتی را تصفیه و پاکسازی و به چرخه طبیعت برگردانده شد.
مهمتر از آن بحث فرهنگسازی بود که به واسطه اجرای این طرح انجام شد و در نتیجه طی سنوات گذشته، حدود ۹۰ درصد کاهش آلودگی خاک را در کارگاه های مربوط به پیمانکاران مجتمع مس سرچشمه داشتیم.

دلایل موفقیت خود را بیان کنید؟

در خصوص دلایل موفقیت باید عرض کنم که اولا حمایت مدیریت ارشد مجتمع مس سرچشمه از اجرای طرح های محیط زیستی و حمایت مهندس زیدآبادی مدیرمحترم امور ایمنی بهداشت و محیط زیست بود که همین جا از آنها تشکر می کنم و هم چنین از تمامی همکاران محترم اداره محیط زیست و بهداشت محیط مجتمع مس سرچشمه رفسنجان قدردانی می کنم چراکه با تلاش و همکاری آنها توانستیم این طرحی که در فاز ایده بود را اجرا کنیم.
هم چنین پشتکار، جدیت، مطالعه و تحقیق و اینکه می خواستیم یک کار نو و اثر بخش انجام دهیم و خوشبختانه موفق شدیم و کسب این موفقیت در جشنواره ملی امتنان مهر تاییدی بر اثربخشی و اجرای صحیح این فرایند است.

به نظر شما قشر کارگر چه مشکلاتی دارند؟
در حال حاضر مهمترین دغدغه و مشکل کاری جامعه کشور مسئله معیشت است که کفاف زندگی کارگر را نمی دهد و مشکلات در حوزه درمان و مسائل مربوط به صندوق های بازنشستگی و ارتباط مستقیمی که با معیشت کارکنان و وضعیت صندوق های بازنشستگی وجود دارد، اینها از چالش های اصلی جامعه کارگری است. مشکل در مهارت آموزی و اجرای ایده هایی که میتواند برای جامعه موثر باشدکه در این مسیر مشکلاتی وجود دارد و همه این ایده ها اجرا نمی شوند.

چه انتظاری از مسئولین دارید؟
انتظاری که از مسئولین داریم در راستای رفع دغدغه های قشر کارگر تلاش کنند و به جامعه کارگر و جوان ها فرصت دهند و از ظرفیت و ایده های آنها استفاده نمایند.

چه صحبتی با جوانان دارید؟
از جوانان عزیز می خواهم در جهت کسب علم و دانش و به کار گیری علم و دانش در راه اهداف والای کشور تلاش کنند و کاری که انجام میدهند با عشق و علاقه باشد. شاید گلایه هایی از جامعه و مسئولین وجود داشته باشد نباید فراموش کنیم که این جامعه را ما و تک تک اعضای این جامعه می سازیم، و اگر به علت موانع دست از کار بکشیم با عشق و علاقه و دقت، کار نکنیم قطعا موفقیت و پیشرفت حاصل نخواهد شد.

صحبت پایانی؟
در پایان تشکر می کنم از فرصتی که مدیریت مجتمع مس در اختیار ما قرار داد که با ارائه و اجرای طرح در جشنواره ملی امتنان بتوانیم برای مجتمع و شهر افتخاری کسب کنیم از همه همکاران مخصوصا سایت خانه خشتی که این فرصت را در اختیار بنده گذاشتند.
شایان ذکر است مراسم تجلیل از کارگران نمونه کشوری در در کرج برگزار و کارگران نمونه کشوری توسط ریاست جمهوری تجلیل شدند.

گفتگو از منیژه نوروزی

انتهای پیام/

برچسب ها:
رفسنجان کارگر نمونه گفتگو محمدکرمی
تلگرام
دیدگاه‌ها
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

اخبار ویژه
اخبار رفسنجان