برای اولین بار در ایران؛

تولید نهال پسته با تکنولوژی انکپسولاسیون در دانشگاه‌ ولی‌عصر (عج) رفسنجان + عکس

  • شناسه خبر: 202962
تولید نهال پسته با تکنولوژی انکپسولاسیون در دانشگاه‌ ولی‌عصر (عج) رفسنجان + عکس

رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان از تولید نهال پسته با تکنولوژی انکپسولاسیون در این دانشگاه‌ برای اولین بار در کشور خبر داد.

خانه » علم و فن آوری » تولید نهال پسته با تکنولوژی انکپسولاسیون در دانشگاه‌ ولی‌عصر (عج) رفسنجان + عکس

به گزارش‌ خانه‌خشتی، روح الله صابری رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تولید نهال پسته برای اولین بار در ایران با تکنولوژی استفاده از عوامل پروبیوتیک با تکنیک انکپسولاسیون انجام شد.
وی افزود: یکی از مشکلات در باغات پسته وجود آلودگی بعضی از باغات به یکسری از بیماری ها مثل بیماری گموز یا نماتود است که باعث می شود درخت در طول زمان بسیار ضعیف و گاهی اوقات منجر به خشکیدگی شود به همین دلیل تصمیم گرفتیم نهالی تولید کنیم که زمانی به باغ پسته منتقل می شود اگر آلودگی در باغ وجود داشته باشد این نهال دیگر آلوده نشود.
صابری ادامه داد: تعدادی از باکتری های مفید را که اصطلاحا به آنها عوامل بیوکنترل مفید می گویند را به فرم انکپسولاسیون در آوردیم که در پوشش یک کپسول قرار می گیرد و در داخل هر کپسول میلیاردها باکتری وجود دارد زمانی که باکتری آزاد می شود خودش را به اطراف ریشه گیاه می چسباند و اگر در خاک عامل مضری وجود داشته باشد این باکتری با عامل مضر مقابله و نمی گذارد به گیاه خسارت بزند.


وی افزود: وقتی بذر را کاشتیم دو مرحله تزریق باکتری به داخل نهال ها انجام دادیم و بعد از دو ماه نهال ها کاملا به این باکتری آغشته و در مقابل بیماریهایی که در خاک وجود داشت مصون شدند.
این استاد دانشگاه بیان داشت: در این تکنولوژی نه تنها نهال پسته نسبت به این بیماری ها می تواند مصون یا مقاوم باشد بلکه در مقابل تنش های زنده و غیرزنده که گیاه را دچار تهدید می کند مثل شوری و خشکی و عوامل دیگر گیاه را مقاوم تر می کند.


صابری متذکر شد: زمانی نهال به باغ پسته منتقل می شود ریشه ها به صورت عمودی یا افقی در داخل خاک رشد می کنند و همزمان باکتری هم رشد می کند و پس از مدتها عملا حجم بسیار زیادی ریشه در خاک وجود دارد که کل این ریشه آغشته شده به این باکتری و سالیان زیاد می تواند در این شرایط بماند و گیاه را از عواملی که آن را تهدید می کند محافظت کند.
وی با اشاره به اینکه این استرین باکتری ها را از جایی جدا کردیم که کاملا مقاوم به خشکی و شوری است یعنی اگر زمانی خشکی یا شوری بیش از حد وجود داشته باشد این باکتری به راحتی از بین نمی رود زیرا خودش به این شرایط مقاوم است تصریح کرد: امیدواریم این تکنولوژی نقطه عطفی برای تولید نهال نه تنها در پسته بلکه در سایر درختان میوه برای بالابردن عملکرد محصولات در کشاورزی باشد.

انتهای پیام/

 

برچسب ها:
پسته دانشگاه ولیعصر رفسنجان
تلگرام
دیدگاه‌ها
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

  • آقامحمدحسنی

    بسمه تعالی سلام کار بسیار عالی و ارزشمندی است انشاءالله خداوند توفیق خدمت به اسلام و مردم عزیز ایران به ایشان عنایت کند روز به روز بر علم و دانش و عمل به آن فزونی یابد .موفق و موید باشید.
اخبار ویژه
اخبار رفسنجان