ترکیه هیچ تصمیمی برای قطع واردات نفت از ایران ندارد

  • شناسه خبر: 199
ترکیه هیچ تصمیمی برای قطع واردات نفت از ایران ندارد

منابع آگاه ترکیه اعلام کردند علی رغم فشارهای شدید غرب، ترکیه هیچ تصمیمی برای قطع واردات نفت خام از ایران ندارد. به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از رویترز ، منابع آگاه ترکیه ای افزودند علی رغم اعمال تحریمهای غرب بر ضد ایران ترکیه هیچ تصمیمی برای قطع همکاری های نفتی با ایران ندارد و […]

خانه » اقتصادی » ترکیه هیچ تصمیمی برای قطع واردات نفت از ایران ندارد

منابع آگاه ترکیه اعلام کردند علی رغم فشارهای شدید غرب، ترکیه هیچ تصمیمی برای قطع واردات نفت خام از ایران ندارد.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از رویترز ، منابع آگاه ترکیه ای افزودند علی رغم اعمال تحریمهای غرب بر ضد ایران ترکیه هیچ تصمیمی برای قطع همکاری های نفتی با ایران ندارد و به واردات نفت از این کشور ادامه خواهد داد .

بر اساس این گزارش اظهارات مقامهای آگاه ترکیه در حالی است که اواخر هفته گذشته هیات عالی رتبه دولت ترکیه برای رایزنی و گفتگو با مقامهای عربستان در خصوص افزایش واردات نفت از این کشور به ریاض سفر کرده اند البته برخی منابع آگاه عربستان نیز از تصمیم ترکیه برای افزایش نسبی واردات نفت از عربستان خبر می دهند .

در حالی که اتحادیه اروپا قصد دارد از ابتدای جولای تحریم نفتی بر ضد ایران را اعمال کند مخالفت ترکیه با فشارهای غرب خیال ایران را تا حد زیادی راحت خواهد کرد . آمریکا و اروپا فشار زیادی را به مشتریان نفتی ایران وارد می کنند تا واردات نفت از این کشور را متوقف کنند .

یک مقام آگاه وزارت نفت عربستان نیز تاکید کرد مقامهای ترکیه در سفر اخیر خود به ریاض هیچ پیشنهاد و درخواستی را برای افزایش چشمگیر واردات نفت از عربستان نداشته اند . ترکیه هیچ تصمیمی برای متوقف کردن واردات نفت از ایران ندارد .

یک مقام آگاه انرژی ترکیه نیز گفت ترکیه به واردات نفت از ایران ادامه می دهد مگر اینکه شورای امنیت سازمان ملل از طرح تحریم آمریکا و اروپا بر ضد نفت ایران حمایت کند . با توجه به حمایتهای روسیه و چین از ایران نیز چنین مساله ای بسیار بعید به نظر می رسد .

ترکیه روزانه ۲۰۰ هزار بشکه نفت خام از ایران وارد می کند بر اساس این گزارش این میزان واردات نفت از ایران ۳۰ درصد مصرف داخلی ترکیه و هفت درصد صادرات نفت ایران را تشکیل می دهد .

کارشناسان انرژی بر این باورند که چین و ترکیه علی رغم فشارهای غرب واردات نفت از ایران را کاهش نخواهند داد ولی سایر کشورهای مشتری نفت ایران میزان واردات نفت را کاهش می دهند .

این در حالی است که میزان واردات نفت چین از ایران به علت اختلاف بر سر قیمت و نحوه پرداخت طی سه ماه نخست ۲۰۱۲ میلادی به نصف کاهش یافته است . ترکیه به عنوان واسطه در مذاکرات بین ایران و غرب نقش فعالی ایفا کرده است .

یک مقام آگاه دیگر ترکیه افزود تنها شرکت توپراس ترکیه به دنبال یافتن جایگزین دیگری برای واردات نفت است و البته این مساله به معنای قطع کامل واردات نفت این شرکت از ایران نخواهد بود .

یک مقام آگاه دیگر نیز گفت شرکت توپراس تنها به فکر متنوع کردن منابع تامین نفت خود است و جدیدا قراردادی را با لیبی امضا کرده است . این شرکت در شرایط فعلی هیچ تصمیم ناگهانی و فوری برای کاهش واردات نفت از ایران ندارد .

یک مقام اگاه دولت لیبی نیز گفت ترکیه در سال ۲۰۱۲ میلادی بیش از ۱۲ میلیون بشکه نفت از لیبی وارد خواهد کرد که این رقم معادل یک محموله در هر ماه است .

برچسب ها:
نیازمندی رفسنجان
تلگرام
دیدگاه‌ها
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

اخبار ویژه
اخبار رفسنجان