چگونه به کودکان و نوجوانان خود مهارت نه گفتن را آموزش دهیم؟

  • شناسه خبر: 189567
چگونه به کودکان و نوجوانان خود مهارت نه گفتن را آموزش دهیم؟

کارشناس ارشد روانشناسی گفت: به کودکان و نوجوانان خود مهارت نه گفتن را آموزش بدهید؛ والدین میتوانند با مراجعه به روانشناس یا خواندن کتاب که در این زمینه وجود دارد این مهارت را یاد گرفته و به فرزندان خود آموزش دهند.

خانه » آخرین اخبار » چگونه به کودکان و نوجوانان خود مهارت نه گفتن را آموزش دهیم؟

به گزارش خانه خشتی، محمد ابراهیم زاده، کارشناس ارشد روانشناسی در گفتگو با خانه خشتی به مناسبت هفته سلامت روان گفت: یکسالی میشود که از شیوع کرونا میگذرد و این ویروس منحوس مشکلات و آسیب های جدی زیادی در حوزه های مختلف ایجاد کرده  که نظام آموزشی و به ویژه دانش آموزان نیز از آن بی بهره نبوده اند. بیماری کرونا موجب ایجاد احساساتی نظیر اضطراب ،استرس و عدم اطمینان میگردد. این احساسات به ویژه در میان کودکان و نوجوانان، سنین مختلف بیشتر دیده میشود.

وی افزود: اگر چه کودکان به طرق مختلف به این احساسات واکنش نشان میدهند اما به طور کلی در مواجهه با رویدادهایی همچون تعطیلی مدارس و لغو برنامه ها و دوری از دوستان ، بیش از پیش به حمایت های عاطفی نیاز  دارند.

این کارشناس روانشناسی با اشاره به چندین نکته ی کاربردی در زمینه ی آموزش والدین در زمینه ی نحوه ی استفاده کودکان و نوجوانان از فضای مجازی در دوران کرونا، تصریح کرد: به کودکان و نوجوانان خود مهارت نه گفتن را آموزش بدهید؛ والدین میتوانند با مراجعه به روانشناس یا خواندن کتاب که در این زمینه وجود دارد این مهارت را یاد گرفته و به فرزندان خود آموزش دهند. یا میتوانند کتابهایی در این زمینه برا کودک و نوجوان تهیه کنند تا مطالعه کنند تا بتوانند به درخواست نامعقول و نادرست در فضای مجازی قاطعانه جواب رد داده و احساس پیشیمانی و ناراحتی نکنند.

وی ادامه داد: درباره فضای مجازی با کودکانتان شفاف صحبت کنید؛با فرزندان خود صادقانه ، با آرامش و دوستانه  راجع به کسانی که با آنها در ارتباط هستند  و چگونگی ارتباطشان صحبت کنید. نسبت به حالات فرزندتان هنگام کار با فضای مجازی هشیار باشید.که مثلا آیا غمگین است یا پنهان کار به نظر میرسد.به همراه فرزند خود قوانین و مقرراتی را وضع کنید که چگونگه و چه زمانی از این وسیله استفاده کنند.

ابراهیم زاده گفت:عادت های آنلاین سالم فرزندتان را تشویق کنید؛ فرزندتان را تشویق کنید که با همکلاسی های خود در ارتباط باشند و با آنها صحبت کنند .مراقب پوشش فرزندانتان جلوی دوربین تلفن همراه باشید و اجازه ندهید در داخل اتاق خواب خود تماس تصویری برقرار کنند. فرزندانتان را تشویق کنید فعالیت بدنی داشته باشد؛  با استفاده از ویدئوهای ورزشی آنلاین برای بچه های کوچک و بازی های ویدئویی که تحرک انها را زیادتر میکنئد تحرک بدنی داشته باشند.

انتهای پیام/

برچسب ها:
رفسنجان کارشناس ارشد روانشناسی کرونا گفت و گو هفته سلامت روان
تلگرام
دیدگاه‌ها
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

اخبار ویژه
اخبار رفسنجان