تور مجازی به شهرستان رفسنجان؛

رفسنجان شهر طلای سبز در یک نگاه / عکس

  • شناسه خبر: 184302
رفسنجان شهر طلای سبز در یک نگاه / عکس

در شهرستان رفسنجان قریب سیصد اثر تاریخی و طبیعی شناسایی و قریب ۷۰ اثر در فهرست آثار ملی کشور ثبت گردیده است.

خانه » آخرین اخبار » رفسنجان شهر طلای سبز در یک نگاه / عکس

به گزارش خانه خشتی؛ شهرستان رفسنجان با مساحتی معادل ۱۰۶۸۷ کیلومتر مربع در فاصله ۱۰۲کیلومتری غرب کرمان بین شهرستانهای سیرجان، بردسیر، شهربابک، زرند،کرمان و یزد واقع شده است. کوههای اصلی رفسنجان، ادامه ی رشته کو ههای زاگرس و فلات مرکزی ایران در جهت شما ل غربی- جنوب شرقی است. معرو فترین کو ههای منطقه عبارتند از: ارتفاعات سرچشمه و راویز و  ارتفاعات داوران.

پوشش گیاهی و حیات وحش  شهرستان رفسنجان

. گونه های گیاهی موجود در منطقه شامل کاروانکش، قیچ، گون، کسور، بنه، انجیر، بادام وحشی، تاغ و شور می باشد. گونه های جانوری موجود در مناطق کوهستانی عبارتند از: کل و بز، قوچ و میش و در مناطق تپه ماهوری، آهو و جبیر و پلنگ، گرگ، کفتار، تشی و گربه وحشی می باشد. علاوه بر این، پرندگانی چون کبک و تیهو، عقاب، کبوتر، باقرقره و هوبره در منطقه یافت می شود.

وجه تسمیه و دورنمای تاریخی

سابقه تمدن در شهرستان رفسنجان بر اساس شواهد باستان شناسی  (تپه مغوئیه، راویز و خنامان) به دوران تاریخی می رسد در سده های پیش اسلام و قرون صدر اسلام این منطقه به نام ولایت رودان (روذان) می شناختند و بعدها نام رفسنجان بر این منطقه اطلاق گردید در مورد وجه تسمیه ی این نام در کتاب وجه تسمیه ی شهرهای ایران اینگونه ذکره شده است که: اصل کلمه ی رفسنجان به صورت رفسنگان و یا رفسنگ ذکر شده که معنی لغوی آن مس و سپس به صورت معرب رفسنجان آمده است.

در شهرستان رفسنجان قریب سیصد اثر تاریخی و طبیعی شناسایی و قریب ۷۰ اثر در فهرست آثار ملی کشور ثبت گردیده است . همچنین علاوه بر آن ۲ اثر میراث نا ملموس  آیین های مرتبط با “پسته رفسنجان” و آئین “جوش زنی” نیز در فهرست میراث ناملموس کشور ثبت ملی شده است.

جاذبه های گردشگری (تاریخی و طبیعی):

 عمارت حاج آقا علی )بزر گترین خانه ی خشتی جهان)

این بنای با عظمت یکی از نمونه های منحصر به فرد خانه های ایرانی است که  در دوره قاجاریه توسط حاج آقا علی تاجر مشهور  رفسنجانی احداث گردیده است و در بخشهای مختلف آن ظرائفی از سبک معماری عصر قاجاریه به چشم میخورد.گچبریهای زیبا و تماشایی، طا قنماهای باشکوه، کلاه فرنگی و آجرنماهای حیاط همه و همه دیدنی است. تزئینات داخلی عمارت را طرحهایی از گل و گلدان تشکیل می دهند که در نوع خود کم نظیر است. مجموعه ی حاج آقا علی به جز این خانه در رفسنجان، شامل بازار، آب انبار، مسجد، حمام نیز می باشد.

دره راگه

دره راگه یکی از پدیده های طبیعی زیبا و بی همتای شهرستان رفسنجان است و در مسیر گردشگری دو جاذبه مشهور اکوتوریستی استان یعنی کلوتهای شهداد و روستای دست کند میمند قرار گرفته و مشوق خوبی برای انتخاب استان کرمان به قصد طبیعت گردی است.

این دره حاصل فرسایش آب رود خانه دائمی گیودری بوده و سن آن حدود ۲۰ هزار سال تخمین زده شده می شود. طول دره ۲۰ کیلومتر بوده و با میانگین ژرفای ۷۰ متر و عرض متغیر ۲ تا ۱۸۰ متر ، از شکوه و عظمت خاصی برخوردار است . به طوری که چشم هر بیننده ای را خیره و مبهوت قدرت خداوند در به وجود آوردن این پدیده کم نظیر و اثر طبیعت ساز می کند .موقعیت:دره راگه که در جنوب غربی شهر رفسنجان قرار گرفته ، تا شهر رفسنجان حدود ۱۵ کیلومتر و تا فرودگاه رفسنجان ۱۰ کیلومتر فاصله دارد.  

موزه ریاست جمهوری

در شمال غربی شهر رفسنجان، بین میدان بسیج و میدان آیت الله هاشمی، مجموعه ی منحصر به فردی با مساحت ۳۵ هزار مترمربع در سه طبقه با کاربریهای مختلفی چون اسناد، پژوهشکده، اداری، مسجد، کتابخانه، رستوران،آمفی تئاتر و موزه ی گرانبهایی که تماشاگه تاریخ گذشته و معاصر ایران محسوب می شود، قرار گرفته است

ساختمان این موزه  که از آثار فاخر معماری معاصر است از ترکیب یک کره عظیم بتنی توخالی (به قطر ۳۰ متر) در داخل یک مکعب (که نمای خارج ساختمان است) تشکیل‌ شده است. این کره در داخل کار نورگیر اصلی را انجام می‌دهد و در بخش فوقانی جلوه‌ای از گنبد را تداعی می‌کند.

این موزه دارای هشت گالری است که بنام غرفه‌ دوران کهن – دوران معاصر- دوران ریاست مجلس و ریاست جمهوری – دوران سازندگی – غرفه شهداء –  رفسنجان شناسی – مجلس خبرگان و مجمع تشخیص مصلحت نام گذاری شده اند.

مجموعه بازار رفسنجان

بازار تاریخی رفسنجان در مرکز این شهر  واقع گردیده و قدمت آن به  دوره آل مظفر می رسد و بیش از ۷۰۰ سال قدمت دارد و این بازار با ساختاری شبیه بازارهای سنتی ایران با انشعابات دارای حدود یک کیلومتر طول می باشد.

کاروانسرای شاه عباسی

کاروانسرای شاه عباسی)قطب آباد( واقع در مرکز شهر رفسنجان، با زیربنای ۳۰۰۰مترمربع ساخته شده است. بنای کاروانسرا را به اواخر دوره ی صفویه نسبت میدهند. این کاروانسرا هم اکنون محل استقرار اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان رفسنجان و نیز محل برنامه های فرهنگی هنری و آموزش و نمایش صنایع دستی است.

خانه پدری آیت الله هاشمی رفسنجانی در بهرمان

شهر بهرمان  زادگاه یار دیرین امام و رهبری، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در ۶۵ کیلومتر شمال شرقی شهر رفسنجان و در مرکزی منطقه مشهور به «نوق » واقع شده است   خانه  پدری ایشان یک بنای تاریخی است که  قدمت آن به دوران پهلوی اول بازمی‌گردد و ۱۲۰۰ متر مساحت و ۳۵۰ مترمربع زیربنا دارد.منزل پدری آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در شهر بهرمان هم از جهت معماری و هم از جهت معنوی دارای اهمیت بسیاری است. این منزل تاریخی شامل یک سالن بزرگ که محل دسترسی به سایر اتاق‌ها است، یک بادگیر بزرگ و یک مطبخ به سبک قدیم است و بسیاری از جلسات قبل از انقلاب در این منزل برگزار می‌شده است.

 عمارت باقری (غیر قابل بازدید)

عمارت و باغ تاریخی باقری، نمونه ی یکی از زیباترین کاخ  باغهای ایرانی است.سردرهای بیرونی عمارت که در میان باغ قرار گرفته، منقوش به آجرکاری زیبا، یادگاری از اواخر دوره قاجاریه میباشد. این عمارت در زمینی به مساحت ۲۰۰۰۰

مترمربع و با زیربنای حدود ۲۶۰۰ مترمربع در دو طبقه ی زیرزمین و همکف و به صورت ویلایی سه ایوانی احداث شده است. این بنا در خیابان امام واقع شده است.

زیارتگاه های شهرستان رفسنجان

امامزاده سید جلال الدین نوق ، امامزاده  ابراهیم بهرمان ، امامزاده رضا(سید غریب) در حومه غربی شهر رفسنجان، مقبره شاه چهل تن در خنامان، امامزاده بی بی حیات خنامان ، امامزاده عباس (شازده عباس )  و امامزاده عبدالله در منطقه سرچشمه از دیگر جاذبه های تاریخی و مذهبی شهرستان رفسنجان می باشد که همه ساله میزبان هزاران نفر از عاشقان اهل بیت(ع) هستند.

درخت ۱۵۰۰ ساله پسته  اودرج

روستای تاریخی اودرج در دشتی حاصلخیز در مسیر جاده رفسنجان به زرند واقع شده و اطراف آن را نیز کوه هایی با تنوع در فرم رنگهای زیبا محصورکرده اند این روستا علاوه بر بافت  با ارزش روستایی دارای تعدادی ابنیه تاریخی نیز می باشد و علاوه بر آن یکی از کهنسال ترین درختان پسته دنیا با قدمتی بیش از ۱۵۰۰ سال در این روستا به حیات خود ادامه می دهد این درخت با ۱۱ متر ارتفاع و ۱۵۵ متر مربع سایه انداز در حاشیه قبرستان تاریخی اودرج قرار دارد

                                           

تپه های ماسه بادی فردوسیه

در حومه شهر صفائیه در ۴۰ کیلومتری رفسنجان دست هنرمند طبیعت از ماسه های روان مناظر زیبا و چشم نوازی خلق کرده است که علاوه بر زیبایی بصری ،  قدم زدن و بالا رفتن از تپه های چند ده متری  ماسه ای لذت و تجربه خوشایند  بی نظیری را  برای بازدید کنندگان از این جاذبه طبیعی شهرستان رفسنجان رقم خواهد زد.

منطقه حفاظت شده و قُِرق اختصاصی منصور آباد

منطقه منصورآباد با ۱۲۶۰۰۰هکتار وسعت از سال ۱۳۸۷ تحت حفاظت گروه دوستداران طبیعت رفسنجان قرار دارد با تلاش های شبانه روزی اعضای این گروه  جمعیت حیات وحش منطقه به طور چشمگیری افزایش یافته و در اواخر سال ۱۳۹۵ به عنوان اولین قُرُق اختصاصی کشور از سازمان محیط زیست مجوز اخذ نموده است.

 درخت کهنسال بید قدمگاه 

این درخت کهنسال یکی از نمونه های نادر، با قدمتی در حدود تقریبی ۲۰۰۰سال است که به تنهایی یک جنگل در حدود ۲۰ متر در ۱۳۰ متر فضا را در زیر چتر خود قرار داده است. این درخت عظیم در ۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهرستان

رفسنجان در منطقه ی کوهپایه ای مس سرچشمه رفسنجان قرار گرفته است

صنایع دستی شهرستان رفسنجان

شهرستان رفسنجان مانند اکثر شهرستان های استان کرمان از پیشینه و قابلیت های فراوانی در زمینه هنر های سنتی و صنایع دستی برخوردار است در حال حدود ۵۰۰ هنرمند صنایع دستی در این شهرستان فعالیت می کنند که عمدتا در رشته های قالی بافی، گلیم بافی، پته دوزی، سرمه دوزی، مسگری، قلم زنی روی مس، چلونگری، منبت و مشبک چوب، نگارگری و …. فعالیت می کنند.

رفسنجان پایتخت پسته جهان

شهرستان  رفسنجان از موقعیت شاخصی در تولید محصول پسته برخوردار است وجود بیش از ۸۰ هزار هکتار باغ پسته که بزرگترین جنگل مصنوعی جهان محسوب می گردد که قریب ۸۰ درصد پسته کشور و سهم قابل توجهی از پسته دنیا در آن تولید می گردد این مهم علاوه بر تاثیرات اقتصادی، در طول بیش از یک قرنی که از تولید انبوه آن در منطقه می گذرد با زندگی روزمره مردم این دیار عجین گشته و سبب شکل گرفتن و رواج برخی آداب و رسوم و آیین های مختص این محصول در شهرستان رفسنجان و مناطق تابعه گردیده است که در شهریورماه ۱۳۹۵ این محصول و آیین های مرتبط در میراث ناملموس کشور ثبت ملی و جشن ملی پسته برگزار گردید و قرار است این جشن همه ساله با محتوای فرهنگی بیشتر برگزار گردد.

انتهای پیام/

برچسب ها:
جاذبه های گردشگری رفسنجان میراث فرهنگی
نیازمندی رفسنجان
تلگرام
دیدگاه‌ها
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

اخبار ویژه
اخبار رفسنجان