آمادگی ایران برای ایفای نقش سازنده در حل بحران سوریه

  • شناسه خبر: 184
آمادگی ایران برای ایفای نقش سازنده در حل بحران سوریه

به گزارش «خانه خشتی» به نقل ازخبرگزاری فارس، محمد خزاعی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک در جلسه مجمع عمومی این سازمان که برای بررسی گزارش شورای حقوق بشر در مورد وضعیت حقوق بشر سوریه تشکیل شده بود، طی سخنانی به طرح چنین موضوعی در مجمع عمومی بدون […]

خانه » سیاسی » آمادگی ایران برای ایفای نقش سازنده در حل بحران سوریه

به گزارش «خانه خشتی» به نقل ازخبرگزاری فارس، محمد خزاعی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک در جلسه مجمع عمومی این سازمان که برای بررسی گزارش شورای حقوق بشر در مورد وضعیت حقوق بشر سوریه تشکیل شده بود، طی سخنانی به طرح چنین موضوعی در مجمع عمومی بدون طی رویه‌های متعارف این سازمان اعتراض کرد و نسبت به گشایش باب جدیدی که کارکرد مجمع عمومی را خدشه‌دار کرده و بی طرفی و شفافیت آن را زیر سؤال می‌برد، هشدار داد.

سفیر و نماینده دائم کشورمان توجهات را به نقش مهم سوریه در خاورمیانه در طول تاریخ جلب و تأکید کرد: بی ثباتی و ناآرامی درازمدت در این کشور بر کل منطقه اثر خواهد گذاشت، از این رو همه باید به دنبال یک راه‌حل جامع، مؤثر و عملی برای کمک به حل و فصل صلح‌آمیز شرایط کنونی در سوریه بدون هرگونه مداخله خارجی باشند.

وی با اشاره به ابتکار ارائه شده از سوی روسیه برای دیالوگ در این کشور افزود: این فراخوان می‌تواند مورد توجه همه گروه‌های سوریه قرار گیرد.

سفیر و نماینده دائم کشورمان اضافه کرد: سوریه در حال حاضر در سخت‌ترین شرایط طول تاریخ خود قرار گرفته چون تمامیت و همبستگی ملی این کشور در معرض خطر قرار دارد و همچنین مطالب مغرضانه و یکسو نگرانه‌ای در خصوص این کشور مطرح شده که با واقعیت‌ها فاصله دارد.

وی تأکید کرد: رخدادها در سوریه بایستی به صورت جامع و همه جانبه مورد توجه قرار گیرد.

خزاعی با اشاره به حملات تروریستی صورت گرفته در سوریه که منجر به کشته و مجروح شدن تعدادی زیادی از مردم و از بین رفتن اموال عمومی به ویژه اخیرا در شهر حلب شده، افزود: ظرف چند روز اخیر یکی از رهبران گروه‌های افراط گرا خواستار خشونت علیه مردم و حکومت سوریه شده است، بنابراین بایستی هرگونه مداخله خارجی، اقدام به خشونت و تحریک به تروریسم را محکوم کنیم.

سفیر و نماینده دائم کشورمان اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران معتقد است تحریم‌های اجباری، فشار و تلاش برای مداخله در امور داخلی سوریه، تنها باعث تعمیق بحران سیاسی و اجتماعی در سوریه که بر کل منطقه تأثیر می‌گذارد، خواهد شد و تنها راه برون رفت از بحران همان پروسه سیاسی به رهبری و مشارکت خود سوری‌ها می‌باشد.

وی افزود: هدف از این طرح ایجاد پروسه‌ای است که منجر به حکومتی دموکراتیک‌تر با مشارکت سیاسی و اقتصادی وسیع‌تر، تقویت اتحاد ملی، تضمین نظم عمومی، امنیت ملی و ثبات و موفقیت مردم سوریه خواهد شد. ضمن اینکه این امر را باید مدنظر قرار داد که مسئولیت اولیه و نهایی امنیت و ثبات در سوریه با خود مردم و حکومت این کشور می‌باشد.

سفیر و نماینده دائم کشورمان در پایان تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران حامی هرگونه پروسه سیاسی سازنده، غیر جانبدارانه و صلح‌آمیز به رهبری و مشارکت خود سوری‌ها بوده و آمادگی ایفای نقشی سازنده در این مسیر را دارد.

برچسب ها:
تلگرام
دیدگاه‌ها
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

اخبار ویژه
اخبار رفسنجان