معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان مطرح کرد؛

مصرف الکل به هیچ عنوان ایمنی ایجاد نمی کند

  • شناسه خبر: 181907
مصرف الکل به هیچ عنوان ایمنی ایجاد نمی کند

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان گفت: تصورهایی در خصوص مصرف الکل که باعث ایمنی و حفاظت فرد می شود وجود دارد اما هیچ کدام پایه علمی ندارند.

خانه » آخرین اخبار » مصرف الکل به هیچ عنوان ایمنی ایجاد نمی کند

به گزارش خانه خشتی؛ دکتر رضاعلی سلطانخواه در جمع خبرنگاران در خصوص مصرف الکل و پیامدهای آن، اظهار کرد: الکل یکی از مواد اعتیاد آور شایع است که در جوامع مختلف وجود دارد.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان افزود: اعتیاد ابتدا از یک حالت کنجکاوانه و تفننی آغاز می شود و در ادامه گاه به گاه انجام می شود و بر اثر افزایش مصرف به سوء مصرف و وابستگی تبدیل می شود.

وی با تاکید بر اینکه زمانیکه وابستگی به اعتیاد ایجاد می شود مشکلات عدیده ای برای خانواده ها و فرد ایجاد می کند، گفت: مشکلات اقتصادی، گوشه گیری، شکست و عدم موفقیت در کار و… زمینه ساز مصرف الکل در افراد بخصوص جوانان است.

دکتر سلطانخواه خاطرنشان کرد: مصرف الکل عواقب و پیامدهایی به همراه دارد، اختلال شعور یکی از پیامدهای مصرف الکل است، عدم درک و فهم و تصمیم گیری درست که معمولا در حین رانندگی در فرد بروز می کند موجب مرگ و میر و صدمه های جسمی می شود و جدا از این ممکن است به نزاع و تنش منجر شود.

وی افزود: عدم کنترل فرد مصرف کننده الکل ممکن است به جرم و خشونت تبدیل شود  و در افراد محصل مشکلات و افت تحصیلی ایجاد می کند و باعث بروز رفتارهای پرخاشگرانه می شود حتی در اجتماعات و خانواده مشکل ایجاد کند و در نهایت منجر به خودکشی می شود.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان تاکید کرد: به دنبال مصرف الکل بیماریهای جسمی و روانی و عفونی در فرد ایجاد می شود که به دنبال آن مشکلات اجتماعی و کاهش امنیت جامعه، افزایش هزینه های بیمارستانی، نقصان نیروی کارآمد جوان جامعه را به دنال خواهد داشت و در نهایت فرد از خانواده طرد شود و بی خانمانی را برای فرد به وجود می آورد.

دکتر سلطانخواه با اشاره به روایات اسلامی و قرآن در خصوص نهی از مصرف مشروبات الکی، گفت: تصورهایی در خصوص مصرف الکل که باعث ایمنی و حفاظت فرد می شود وجود دارد که هیچ کدام پایه علمی ندارند، طبق بررسی های انجام شده در سایر کشورهای دنیا به این نتیجه رسیده اند که مصرف الکل به هیچ عنوان ایمنی ایجاد نخواهد کرد.

وی اضافه کرد: کسانی که مصرف الکل دارند باید به تدریج مصرف را کاهش دهند تا ترک کنند.

دکتر سلطانخواه گفت: توصیه می شود افراد الکلی مصرف الکل را کنار بگذارند چراکه مصرف آن تاثیرهای مختلفی بر مغز گفتار و تصمیم گیری دارد و در صورت پیشرفت و مصرف به مروز زمان بر قلب وتاثیر منفی می گذارد.

وی ادامه داد:  مصرف الکل در خانم ها باعث ایجاد سرطان سینه و روده، ناباروری خواهد شد و علاوه بر مشکلات جسمی بر سلامت روان، حافظه، تاثیر دارد و منجر به افسردگی و به دنبال آن بر روابط خانوادگی تاثیر می گذارد باعث کاهش توان در پرورش فرزند و افزایش خشونت و کاهش حالات معنوی در فرد می شود.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان متذکر شد: خانواده ها بر رفتار فرزندان کنترل داشته باشند تا ازعواقب فردی روانی، اجتماعی و خانوادگی در امان بمانند و هزینه های زیادی بر خانواده تحمیل نشود.

انتهای پیام/

برچسب ها:
دکتر سلطانخواه عواقب مصرف الکل
نیازمندی رفسنجان
تلگرام
دیدگاه‌ها
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

اخبار ویژه
اخبار رفسنجان