۸ هزار میلیارد تومان درآمد سالانه دولت از حوزه صنعت، معدن و تجارت استان کرمان

  • شناسه خبر: 168666
۸ هزار میلیارد تومان درآمد سالانه دولت از حوزه صنعت، معدن و تجارت استان کرمان

مدیر کل اداره صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: در حوزه صنعت، معدن و تجارت استان کرمان درآمدی که برای دولت داریم از محل درآمدهای حوزه مالیات، حقوق دولتی، عوارض گمرکی حدود ۸ هزار میلیارد تومان در سال است که کسب می کنیم.

خانه » اقتصادی » ۸ هزار میلیارد تومان درآمد سالانه دولت از حوزه صنعت، معدن و تجارت استان کرمان

به گزارش خانه خشتی، مهدی حسینی نژاد در آیین افتتاحیه نمایشگاه توانمندی ها و نیازمندیهای مجتمع مس سرچشمه در محل تالار خیام دانشگاه ولیعصر (عج) رفسنجان اظهار داشت: شرکت ملی صنایع مس ایران به حوزه صنعت و معدن استان کرمان کمک به سزایی می کند و واحدهای صنعتی کوچک و متوسط را حمایت می کند.
مدیر کل اداره صنعت، معدن وتجارت استان کرمان بیان کرد: از تولید ناخالص داخلی کشور سهم استان کرمان ۳.۴ درصد است که از این میزان نیز ۳۹.۷ درصد آن در حوزه صنعت، معدن و تجارت استان کرمان است.
وی پیش بینی کرد: در برنامه ششم توسعه به رشد ۸.۵ درصدی در حوزه های صنعتی و معدنی برسیم به عبارتی با این رشد ۸.۵ درصدی امیدواریم بتوانیم از ۳۹.۷ درصد در حوزه های مختلف صنعتی و معدنی به حدود ۴۸ درصد این سهم را افزایش بدهیم.
حسینی نژاد با اشاره به اینکه برای رسیدن به این مهم توجه ویژه به پتانسیل های داخلی استان کردیم و از آنجایی که استان کرمان پتانسیل های مختلفی دارد و به بهشت معادن معروف است تصریح کرد: اما این بهشت معادن که شاخص آنها معدن مس سرچشمه، گل گهر سیرجان، جلال آباد زرند و کرومیت اسفندقه است طی سالها که از این معادن برداشت داشتیم متأسفانه در زمینه فرآوری برنامه ریزی نشده بود.
وی اضافه کرد: خوشبختانه در چند سال اخیر حرکت های خوبی انجام شده و هفته گذشته با حضور ریاست جمهوری ۱۲ هزار میلیارد تومان پروژه در استان کرمان به بهره برداری رسید که عموما در زنجیره ارزش افزوده قرار دارند.
وی اظهار کرد: بر اساس اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی تا پایان سال ۱۴۰۴ استان کرمان به قطب صنعتی تبدیل می شود؛ برای رسیدن به این هدف برای حدود ۲۸ ابرکارخانه در این استان برنامه ریزی کردیم.
حسینی نژاد گفت: یکی از آنها راه اندازی کارخانه اسید سولفوریک در مجتمع مس سرچشمه است.
وی افزود: در مجموع از سال ۹۵ تا کنون ۴۳ هزار میلیارد تومان پروژه صنعت و معدن در استان کرمان در دست اقدام است که از این تعداد ۲۸ هزار میلیارد تومان به بهره برداری رسیده و ۸ هزار میلیارد تومان پروژه دیگر هم به زودی به بهره برداری می رسد.
وی خاطرنشان کرد: ارتباط بین مجتمع مس و واحدهای کوچک و متوسط برقرار کردیم که ۱۰۰ واحد غیر فعال و نیمه فعال را با کمک مس فعال کنیم در حال حاضر نیز از سال گذشته تا کنون ۷۵ واحد غیر فعال و نیمه فعال استان کرمان به کمک مس فعال شده و این رقم تا پایان سال به ۱۰۰ واحد افزایش خواهد یافت.
حسینی نژاد افزود: همچنین آوردن گردش حساب واحدهای بزرگ به بانک های داخل استان، رونق و توسعه را در استان شاهد خواهیم بود.
وی گفت: توانستیم این گردش حساب ها را به داخل بانک های استان بیاوریم تا از طریق منابع مالی تسهیلات را به راحتی به واحدهای کوچک پرداخت کنند و از رکود دربیایند و کمکی به اشتغال منطقه شود.
این مسئول تصریح کرد: گردش حساب مالی واحدهای بزرگ استان یک ظرفیت بزرگ برای خروج از رکود محسوب می شوند که در حوزه صنعت، معدن و تجارت استان کرمان درآمدی که برای دولت داریم از محل درآمدهای حوزه مالیات، حقوق دولتی، عوارض گمرکی حدود ۸ هزار میلیارد تومان در سال است که کسب می کنیم.
وی تأکید کرد: این اعتبار را به داخل استان آوردیم که کمک بزرگی به واحدهای استان کرمان می شود.
وی خاطرنشان کرد: حدود ۴ واحد بزرگ در استان کرمان وجود دارد که ۴۰ هزار میلیارد تومان گردش مالی دارند لذا با برقراری ارتباط بین مجتمع مس و ۷۵ واحد کوچک و متوسط که تا پایان سال به ۱۰۰ واحد خواهد رسید از محل گردش مالی این واحدهای بزرگ، واحدهای کوچک و متوسط تقویت می شوند.
وی خاطرنشان کرد: از طریق شورای معادن استان کرمان در صدد هستیم ۲۰ درصد از حقوق دولتی مربوط به معادن استان را بین دانشگاه و این حوزه های معدنی که نیاز ضروری است اختصاص دهیم و ماحصل این ارتباطات و اعتماد به پتانسیل داخل استان رقم بزرگی است.

انتها پیام/

برچسب ها:
دومین نمایشگاه توانمندی ها و نیازمندهای مجتمع مس سرچشمه صنعت، معدن و تجارت
نیازمندی رفسنجان
تلگرام
دیدگاه‌ها
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

اخبار ویژه
اخبار رفسنجان