مسئول مهمانشهر رفسنجان:

سکونت یک هزار افغانی غیر مجاز در مهمانشهر رفسنجان

 • شناسه خبر: 167930
سکونت یک هزار افغانی غیر مجاز در مهمانشهر رفسنجان

مسئول مهمانشهر رفسنجان گفت: قریب پنج هزار و ۴۰۰ نفر ساکن مجاز در اردوگاه زندگی می کنند ولی گروهی هستند که از همین خانواده های مهمانشهری متولد شدند و ازدواج کردند از لحاظ قانونی مشکلی ندارند ولی دفترچه ارائه خدمات ندارند و این جمعیت، قریب یک هزار نفر هستند که از نظر ما غیرمجاز تلقی می شوند.

خانه » رفسنجان » سکونت یک هزار افغانی غیر مجاز در مهمانشهر رفسنجان

به گزارش خانه خشتی؛ حمید معاذالهی مسئول مهمانشهر رفسنجان پیش از ظهر امروز در جلسه کارگروه اتباع بیگانه شهرستان در محل فرمانداری اظهار داشت: در زمانی که اتباع افغانستانی درگیر جنگ با شوروی بودند وارد ایران شدند و به صورت موقت اسکان داده شدند مهمانشهر رفسنجان در زمینی به وسعت ۳۰ هکتار برای اسکان موقت ساخته شد.

وی بیان داشت: از همان ابتدا مهمانشهر بیرون از شهر بوده و هیچ گونه خدمات، ساخت و سازی و زیرساختی وجود نداشته و بعد از آن اداراتی چون زندان در کنار آن ساخته شد.

معاذالهی افزود: یکی از چالش های جابجایی مهمانشهر این است که می گویند این مجموعه بیرون از شهر بوده و شهر به سمت آن رفته است.

مسئول مهمانشهر رفسنجان با بیان اینکه ظرفیت اولیه این مجموعه در سنوات گذشته پنج هزار نفر بوده است گفت: تقریبا پنج هزار و ۴۰۰ نفر ساکن مجاز( دفترچه اقامت دارند و خدماتی از کمیساریای سازمان ملل متحد اخذ می کنند و کارت اتباع دارند ) در اردوگاه زندگی می کنند و جمعیتی دیگر به اسم ما غیر مجاز هستند ولی آماری هستند که از همین خانواده ها متولد شدند و ازدواج کردند و داخل مهمانشهر زندگی می کنند و از لحاظ قانونی مشکلی ندارند ولی دفترچه ارائه خدمات ندارند و این جمعیت قریب یک هزار نفر هستند.

وی بیان داشت: اتباع سه دسته هستند یک دسته شامل اتباعی هستند که سال های اولیه وارد کشور شدند و دولت ایران برای ساماندهی آنها یک کارت آمایش به آنها داده است که مرحله چهاردهم آن در حال اجراست.

معاذالهی افزود: یک سری اتباع هستند برای اینکه  خدمات بیشتری را اخذ نمایند پاسپورت گرفتند و گروه سوم دسته ای هستند که بر اساس دستور مقام معظم رهبری در سال ۹۴ به آنها اجازه ورود به مدارس داده شد به این گروه برگه تحصیلی داده می شود در حقیقت غیر مجاز هستند ولی از طرد شدن از کشور مصون هستند.

مسئول مهمانشهر رفسنجان بیان داشت: طی دو سال اخیر برای ثابت نگه داشتن جمعیت مهمانشهر از ساخت وساز و  از  ورود غیرمجاز در  این مجموعه جلوگیری به عمل آمد که در این راستا قریب ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر جمعیت مهمانشهر کاهش یافت ، از این تعداد گروهی کاملا غیرمجاز بودند که از مهمانشهر خارج شدند و گروهی هم  از خانواده های ازدواجی هستند که تخلفاتی صورت گرفته تا اجرای طرح ساماندهی، داخل مهمانهشر هستند در حقیقت کاهش جمعیت این مجموعه، پروسه ای زمان بر است.

وی تاکید داشت: در جلسه ای که در سال ۹۵ با مسئولین و مدیرکل اداره اتباع وزارت کشور برگزار شد تصمیماتی بر ساماندهی مهمانهشر گرفته شد که در این راستا ساخت وساز، حصارکشی و  نصب دوربین های مراقبتی ،آسفالت محیط  و  تغییر وضعیت مدارس در راستای توانمندسازی مهمانشهر برای جلوگیری از ورود افاغنه به شهر انجام شد که  ۷۰ درصد در این قضیه موفق بودیم و توانسته ایم اتباع را در داخل مهمانشهر نگه داریم در حالیکه وضعیت توانمدسازی میهمانشهر برای مدت طولانی می تواند اشتباه باشد.

معاذالهی بیان داشت: ۵۰ واحد ۱۵ تا ۳۰ متری بر اساس جمعیت داخل مهمانهشر ساخته شده و ۱۵۲ واحد دیگر در حال ساخت است و تا دو ماه دیگر تحویل داده می شود.

وی ادامه داد: سرانه آرد و روغن مهمانشهر توسط کمیساریای تامین می شود.

معاذالهی با بیان اینکه کار جابجایی مهمانشهر سخت است گفت: بالای هزار نفر در مهمانشهر ساکن هستند در صورت جابجایی، درصد زیادی از این قشر به شهر سراریز می شوند و کابل دیگر در گوشه ای از شهر رفسنجان ایجاد می شود و همچنین در شرایطی هستیم که نمی توانیم از اجباراستفاده کنیم در صورت اجبار، این جمعیت به حاشیه شهر پناه می برند و مشکلاتی را برای شهر به وجود می آورند.

وی با اشاره به اینکه پیشنهاد اداره اتباع به سمت سخت شدن وضعیت زندگی در مهمانشهر است گفت: برای کاهش جمعیت مهمانشهر باید پروسه ده ساله یا پنج ساله در نظر گرفت تا جمعیت مهمانشهر را به هزار نفر برسانیم ابتدا افراد بی سرپرست، خانواده شهید و  افراد آسیب پذیر و ناتوان را  جزو اولویت قرار دهیم و مابقی را حذف نماییم.

معاذالهی به ضرورت همکاری مسئولین در مدیریت و ساماندهی مهمانشهر تاکید داشت و ادامه داد: تربت جام مهمانشهری است که  بعد از ما احداث شد به دلیل اینکه نزدیک مرز است و قوانین خاص خودش را دارد و مدیریت سختگیرانه نیروی انتظامی آن شهر باعث شده که جمعیت اتباع آن افزایش نداشته باشد ولی در رفسنجان افاغنه آزاد هستند و هیچ مدیریتی بر آنها صورت نمی گیرد.

جابجایی مهمانشهر باید به عنوان یک مطالبه انجام گیرد گرچه به لحاظ اجرایی دشوار باشد

مجید فصیحی هرندی فرماندار  رفسنجان در این جلسه اظهار داشت: بخشی از مسئله وجود افاغنه فرا بین المللی و ملی، بخشی استانی و بخشی شهرستانی است و وجود این قشر برای مردم شهرستان از همه لحاظ مشکلاتی را به وجود آورده است.

وی بیان داشت: متاسفانه به دلیل همجواری استان به کشور افغانستان و از آنجائیکه  رفسنجان جزو شهرستان های مجاز برای پذیرش افاغنه است ما  با موجی از وجود افاغنه در شهرستان روبرو هستیم.

فرماندار رفسنجان  افزود: بخشی از این قشر دارای مجوز و بخش اعظم آن مجوز ندارند و تعدادی هم که در اردوگاه زندگی می کنند از ظرفیت اسمی اردوگاه بیشتر هستند و به لحاظ قانونی هم برخی از آنها نمی توانند در اردوگاه ساکن باشند که هم اکنون در آنجا زندگی می کنند.

فصیحی هرندی با اشاره به اینکه مشکلات فرهنگی و آموزشی ناشی از وجود افاغنه به آسانی قابل حل نیست خاطرنشان کرد: ساماندهی افاغنه مجاز در رفسنجان باید با سازو کار مشخصی اتفاق بیفتد و همچنین جابجایی مهمانشهر به عنوان یک مطالبه باید انجام گیرد و راهکاری برای آن در نظر گرفت گرچه به لحاظ اجرایی دشوار باشد.

وی افزود: به ازای هر پنج شهروند رفسنجانی یک نفر اتباع افاغنه در رفسنجان زندگی می کند که نیازهای بهداشتی ، آموزشی و کار و اشتغال و …شامل آنها می شود.

فرماندار رفسنجان ابراز داشت: مدیریت و ساماندهی افاغنه باید بر اساس قانون صورت گیرد در خصوص اتباع نمی توان به راحتی تصمیم گرفت ولی باید ساماندهی شوند.

وی با بیان اینکه حضور اتباع بیگانه در هر کشور هم فرصت و هم تهدید است گفت: ورود و خروج افراد در مهمانشهر و ساماندهی افراد مجاز در آنجا باید مدیریت شود.

فصیحی هرندی عنوان داشت: مهمانهشر تعریف خاصی ندارد یاید جابجا شود و اسم آن به کمپ تغییر یابد.

وی با اشاره به اینکه در بحث ساماندهی اتباع باید از هر لحاظ  وارد عمل شد گفت: نیروی انتظامی در ورود و خروج اتباع بیگانه در مهمانشهر مقتدارنه ورود پیدا کند، مکان برای جابجایی مهمانشهر و توافق اولیه برای جابجایی آن صورت گرفته ولی در بحث انتقال زمین دچار مشکل شدیم و  مسئله جابجایی این مجموعه، پروسه ای زمان بر است.

تحصیلات اکثر دانش آموزان افاغنه به مقطع ابتدایی ختم می شود

حسین تقوی رئیس اداره آموزش و پرورش رفسنجان هم در این جلسه اظهار داشت: ۷۳۰۰ دانش آموز افاغنه در رفسنجان وجود دارد که نسبت به سال گذشته ۴۰۰ دانش آموز اضافه شده است و در سال آینده هم روند افزایشی را در پیش خواهیم داشت.

وی بیان داشت: ۲۰ مدرسه مستقل برای افاغنه ساخته شده که  ۱۷۰ کلاس را اشغال کردند و ۲۳۶ معلم این دانش آموزان را تعلیم می دهد.

تقوی افزود: از کل دانش آموزان افاغنه فقط ۲۵۰ دانش آموز پسر و ۱۱۵ دانش آموز دختر به دبیرستان راه می یابند و تحصیلات مابقی دانش آموزان به مقطع ابتدایی ختم می شود و تنها یک درصد وارد دانشگاه می شوند .

وی با بیان اینکه سواد و تحصیل افاغنه هیچ تاثیر بر روی زندگی اجتماعی و فرهنگی آنها ندارد و اکثر دانش آموزان تحصیلاتشان به ابتدایی ختم می شود گفت: یک درصدی که وارد دانشگاه می شوند هزینه هایی زیادی برای شهرستان در بر دارد در حالیکه هیچ خروجی از آن وجود ندارد.

گزارش از منیژه نوروزی

برچسب ها:
جلسه کارگروه اتباع بیگانه رفسنجان مسئول میهمانشهر رفسنجان
نیازمندی رفسنجان
تلگرام
دیدگاه‌ها
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

 • از اینجا رانده از انجا مانده

  واقعا خجالت اوره این همه نژاد پرستی جوری از مهمانشهر حرف میزنید که انگار هتل پنج ستارس بدترین و فجیح ترین وضعیت زندگی رو دارن مردم توی الونک هایی گلی و کوچکی زندگی میکنند که شما ها ۵ دقیقه هم توش تحمل نمیتونین چون هیچ چاره ای ندارن اگه بخوان از سرما یا گرما در امان باشن باید تحمل کنند درضمن در مورد میزان تحصیلات مگه میشه تحصیلات دانشگاهی روی وضعیت زندگی اجتماعی و فرهنگی انسان تاثیر نداشته باشه درمورد اینکه چرا از این همه دانش اموز فقط یک درصد به دانشگاه میرسن بخاطر شرایط مالی بسیار ضعیفه که اغلب این دانش اموزان مجبور به ترک تحصیل به برای تامین معاش خانواده میشن وگرنه هیچکس دوست نداره بی سواد بمونه همون یه درصد که شما میگن هم باید از هفت خان رستم رد بشن تا روی صندلی دانشگاه بشینن برای مثال یکی از این خانها رفتن به افغانستان و گرفتن ویزا و اخذ پاسپورت که اکثرا نمیتونن از پس این هزینه هنگفت بر بیان در ضمن لغت افاغنه توهین به ملیت مهاجرینه ما افغانستانی هستیم نه افاغنه یا افغانی و جهت یاداواری افغانی واحد پول کشور ماست مثل این میونه که ما مردم عزیزو شریف ایران رو تومانی یا ارائنه خطاب کنیم در پایان باید بگم متن شما بجز اندکی واقعیت پر است از نژاد پرستی افغان ستیزی تحریف واقعیت باشد خداوند کشور افغانستان را اباد و امنیت را حاکم کند تا هم مهاجرین به کشورشون باز گردند و هم شما راحت بشین لطفا انصاف رو رعایت کنید و نظر بنده رو منتشر کنید. و من الله توفیق.

  محمد باقر احمدی

  اتباع از حداقل حقوق شهروندی برخوردار نیستند گواهی نامه رانندگی به انها تعلق نمیگیره حق داشتن کارت بانکی اکثر بانک ها رو ندارند این کارت اقامتی که دارند یه جورایی بی ارزشه به هیچ دردی نمی خوره و خیلی مشکلات دیگه که اینجا جای بحث نداره به نظر من ظلمه که اینگونه به آنها به عنوان یک سربار نگاه کنیم بهتره یه خرده واقع بین باشیم

  احمد

  جناب اقای تقوی اگه اطلاع نداری اظهار نظر نکنید طبق مصوبه دولت ایران تمام دانشجویا افغانی موظف هستند شهریه دانشگاه را پرداخت کنند وهیچ کمکی از سوی دانشگاه ودولت به انان نمی شود حتی الان دانشگاه ولی مصوب کرده شهریه به یورو وبه نرخ نیمایی دریافت شود
اخبار ویژه
اخبار رفسنجان