دستگیری عاملان حفاری غیرمجاز در شهرستان رفسنجان

  • شناسه خبر: 165784
دستگیری عاملان حفاری غیرمجاز در شهرستان رفسنجان

رئیس میراث فرهنگی رفسنجان از دستگیری حفاران غیرمجاز میراث فرهنگی در این شهرستان و تشدید برخورد با تعدی به میراث فرهنگی خبر داد.

خانه » اجتماعی » دستگیری عاملان حفاری غیرمجاز در شهرستان رفسنجان

به گزارش خانه خشتی، محسن منصورآبادی در تشریح جزئیات این خبر اظهار داشت: بر اساس گزارش واصله از منابع محلی مردمی مبنی بر حفاری غیرمجاز سودجویان و سوداگران عتیقه در منطقه سرچشمه رفسنجان، خبر ازسوی فرماندهی و نیروهای کلانتری سرچشمه و نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی شهرستان مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: پس از کسب دستور قضایی بلافاصله اکیپی متشکل از ماموران کلانتری سرچشمه و نیروهای پلیس آگاهی شهرستان و یگان حفاظت میراث فرهنگی به محل وقوع جرم اعزام و ۸ تن از عاملان این حفاری های غیر مجاز به همراه فرد اصلی و سرتیم گروه در حین ارتکاب جرم دستگیر و پس از تهیه صورتجلسه تحویل مراجع قضایی شدند.
رئیس میراث فرهنگی رفسنجان اشاره کرد: طبق ماده ۵۶۲ قانون مجازات اسلامی هرگونه حفاری و کاوش به قصد بدست آوردن اموال‌ تاریخی فرهنگی ممنوع بوده و مرتکب به حبس از شش ماه تا سه ‌سال و ضبط اشیای مکشوفه به نفع سازمان میراث فرهنگی کشور وآلات و ادوات حفاری به نفع دولت محکوم می‌شود.

وی ادامه داد: چنانچه‌ حفاری در اماکن و محوطه‌ های تاریخی که در فهرست آثار ملی به‌ثبت رسیده است‌ یا در بقاع متبرکه و اماکن مذهبی صورت گیرد علاوه برضبط اشیای مکشوفه و آلات و ادوات حفاری‌، مرتکب به‌ حداکثر مجازات مقرر محکوم می‌شود.
منصور آبادی دراین خصوص از فرماندهی محترم انتظامی شهرستان تشکر ویژه نمود که همواره درخصوص حفظ و صیانت از آثار و ابنیه و محوطه های تاریخی با اداره میراث و یگان حفاظت میراث فرهنگی کمال همکاری را داشته اند و همچنین درخصوص این پرونده از تلاشهای چندین روزه فرمانده و نیروهای کلانتری سرچشمه ، پلیس آگاهی شهرستان و مقام محترم قضایی تشکر وقدردانی نموده و ضمن تشکر از مردم شهرستان به ویژه روستاهای مناطق کوهستانی که در مجاورت تپه های باستانی و محوطه های تاریخی ساکن هستند خواستارهمکاری بیشتر شد.

وی خاطر نشان کرد: مردم میتوانند اخبار و اطلاعات دراین زمینه را با تماس به شماره ۱۱۰ یا کلانتری ها و یگان حفاظت میراث فرهنگی ،دهیاران و شوراها درمیان بگذارند.

برچسب ها:
حفری غیرمجاز میراث فرهنگی رفسنجان
نیازمندی رفسنجان
تلگرام
دیدگاه‌ها
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

اخبار ویژه
اخبار رفسنجان