مردم بهترین ناظران شهرداری هستند

  • شناسه خبر: 115158
مردم بهترین ناظران شهرداری هستند

علی اکبر پورمحمدی شهردار رفسنجان در برنامه رادیویی «همراه» از مردم خواست به عنوان ناظر عالی با شهرداری همکاری کرده و نظرات خود را مطرح کنند.

خانه » آخرین اخبار » مردم بهترین ناظران شهرداری هستند

به گزارش خانه خشتی، علی اکبر پورمحمدی شهردار رفسنجان در برنامه «همراه» رادیو رفسنجان با موضوع «حضور شهرداری در شهر» با اشاره به وجود معاونت ها و سازمان های فعال در شهرداری، از تلاش ۲۴ ساعته این مجموعه در  شهر خبر داد و افزود: در مجموع بیش از ۳۰۰ نوع کار در شهرداری انجام می شود که هر یک به دلیل تنوع و نوع کار با یکدیگر متفاوت هستند.

وی در ادامه شهرداری را متولی شهر در اجرای اقدامات عمرانی از قبیل معابر، جدولگذاری، فضای سبز و … عنوان کرد و گفت: بهتر است مردم در مورد حضور شهرداری در شهر قضاوت کنند و پاسخ دهند.

پورمحمدی معاونت خدمات شهری را از مهم ترین بخش های شهرداری عنوان کرد که مردم با آن بیشترین ارتباط را دارند و اظهار کرد: تنوع فعالیت این معاونت در بخش های اتوبوسرانی، تاکسیرانی، فضای سبز، رفت و روب، جمع آوری و دفن زباله، سد معبر و … خلاصه شده است.

شهردار رفسنجان با بیان اینکه کلیه امور مربوط به صدور پروانه های ساختمانی، طرح تفصیلی و جامع شهر، بافت فرسوده شهری در معاونت شهرسازی بررسی و اجرا می شود، به فعالیت معاونت اداری و مالی به عنوان بخش مربوط به درآمدهای شهرداری اشاره کرد و افزود: شهرداری ها وابسته به دولت نیستند و جزو مجموعه های غیر دولتی به حساب می آیند؛ لذا باید درآمد خود را از مردم اخذ و برای مردم هزینه کنند؛ اگر شهرداری درآمدی نداشته باشد، نمی تواند کاری انجام دهد.

علی اکبر پورمحمدی با اشاره به اجرای برنامه های مختلف توسط معاونت فرهنگی اجتماعی، ماندگاری فعالیت های عمرانی را منوط به انجام برنامه های فرهنگی دانست.

وی هم چنین به فعالیت معاونت فنی و عمرانی شهرداری رفسنجان اشاره کرد و گفت: کلیه طرح های شهرداری به این معاونت ورود پیدا کرده و مورد نظارت و اجرا قرار می گیرد.

شهردار رفسنجان با اشاره به وجود دو منطقه شهری و پنج سازمان وابسته به شهرداری از قبیل عمران، آتش نشانی و خدمات ایمنی، پارکها و فضای سبز، اتوبوسرانی و تاکسیرانی، اظهار کرد: شهرداری طبق وظایف تعریف شده کار را به عهده گرفته و مدیریت و اجرا می کند.

پورمحمدی در ادامه با تأکید بر اینکه شهر متعلق به همه مردم است و نگاه شهرداری به کلیه مناطق شهری یکسان می باشد، تصریح کرد: برای آسفالت خیابان ها هیچ تفاوتی میان مناطق شهری قائل نیستیم؛ معمولاً سعی می کنیم بعد از آماده شدن زیرساخت های مربوط به آب، برق و گاز به اجرای آسفالت اقدام کنیم تا کمترین کندوکاو در آن معبر صورت گیرد.

وی به احداث ۱۴ خیابان و آسفالت ۱۱۰ کوچه در ۹ ماهه ابتدای امسال خبر داد و افزود: طی این مدت ۳۰۰ هزار متر مربع از معابر شهری آسفالت شده است که برای شهرداری رقم قابل توجهی می باشد.

شهردار رفسنجان با بیان اینکه رسیدگی به آسفالت کوچه ها از سه سال پیش به طور جدی و فعال با مشارکت مردم آغاز شده است، ادامه داد: حضور شهرداری در بخش آسفالت قابل توجه است اما نیازها به قدری بالاست که در نظر مردم کم جلوه می کند.

علی اکبر پورمحمدی به بازسازی، ساماندهی و آسفالت محله های صادق آباد، فیض آباد و خلیل آباد در سال جاری اشاره کرد و گفت: در سال جاری فعالیت در بخش آسفالت کوچه ها را بالا برده ایم و طی جلسه ای که با سازمان عمران برگزار شد، مقرر گردید آسفالت کلیه کوچه هایی که هزینه مربوطه را پرداخت کرده اند، تا دو ماه آینده انجام شود.

وی در تشریح تماس های تلفنی مردم با رادیو شهری مبنی بر فعالیت های مثبت شهرداری در اجرای فضای سبز و تجهیز مکان های ورزشی عمومی، گفت: رسیدگی به اماکن عمومی در دستور کار شهرداری قرار دارد و با توجه به وجود فضاهای پراکنده، واقعاً در این بخش هزینه شده است.

شهردار رفسنجان با بیان اینکه در فصل تابستان بیش از ۱۰ هزار نفر از شهروندان از فضاهای پیاده روی شهری استفاده می کنند، اظهار کرد: با تعاملی که با بیمارستان علی بن ابیطالب(ع) انجام گرفت، مشخص شد در این مدت میزان بیماری های قلبی عروقی کاهش یافته است.

وی در پاسخ به سؤال یکی از شهروندان مبنی بر علت تعطیلی پمپ گاز ا… آباد، گفت: این جایگاه به صورت مشترک بین شهرداری و اداره گاز احداث شد که به دلیل عدم پرداخت مابه التفاوت هزینه های مربوط به افت فشار گاز توسط این اداره تعطیل شده است؛ پیگیری های لازم را انجام داده ایم اما اداره گاز هزینه ها را پرداخت نمی کند.

رفع سد معبر و انجام برنامه ریزی های لازم برای زیباسازی شهری پیش از شروع سال جدید از جمله مواردی بود که شهردار رفسنجان در برنامه رادیویی «شهر من رفسنجان» به آن اشاره کرد.

علی اکبر پورمحمدی هم چنین در پاسخ به درخواست یکی از شهروندان در خصوص نصب سطل زباله در معابر، گفت: نصب سطل زباله از نظر بهداشتی مناسب نیست و به همین دلیل کلیه سطل های زباله جمع آوری و به جای آن سطل های بزرگتری نصب گردید که تعدادی از آن ها نیز به دلیل بی توجهی مردم نسبت به خروج زباله ها در ساعت مقرر از منزل و دپوی زباله ها در مجاور سطل و چهره زشتی که در شهر ایجاد شده بود، جمع آوری گردید.

وی ادامه داد: در حال حاضر دو شرکت در خصوص جمع آوری و رفت و روب زباله در شهر فعالیت می کنند که ماهیانه نزدیک به ۷۰۰ میلیون تومان از سوی شهرداری به آن ها پرداخت می شود؛ در حالی که پول دریافتی سالیانه از مردم برای عوارض نوسازی و خدمات شهری به این مقدار نمی رسد.

شهردار رفسنجان با اشاره به مشارکت پایین مردم در پرداخت عوارض شهری، گفت: پرداخت عوارض مردم در بخش فضای سبز با توجه به فعالیت زیاد این بخش در شهر به یک درصد هم نمی رسد و اینطور نیست که هزینه کاری که انجام می شود، پرداخت شده باشد.

روند طولانی صدور پروانه های ساختمانی از دیگر مواردی بود که یکی از شهروندان نسبت به آن گلایه کرد و شهردار رفسنجان در پاسخ گفت: صدور پروانه ساختمانی در صورت کامل بودن اسناد تنها به مدت دو روز انجام می شود؛ بخشی از معطلی مردم مربوط به تهیه نقشه  و کروکی است که مربوط به نظام مهندسی بوده و به شهرداری ارتباطی ندارد.

وی ضمن تشویق شهروندان بر اجرای دقیق قوانین و مقررات، بر پرداخت هزینه های مربوط به صدور و یا تمدید مجوزهای ساخت و ساز تأکید کرد و گفت: ساخت ساختمان های غیر مجاز و عدم دریافت پروانه و بی توجهی به مقررات، منجر به تحمیل هزینه های سنگین تر توسط مردم در آینده می شود.

علی اکبر پورمحمدی با ابراز نارضایتی از پرداختی های دولتی به شهرداری به خصوص در بخش های اتوبوسرانی و آتش نشانی، اظهار کرد: هر ساله ۱.۵ میلیارد تومان از سوی شهرداری به سازمان اتوبوسرانی اختصاص داده می شود که بایستی به طور کامل توسط دولت پرداخت شود؛ در حالی که پرداختی دولتی در سال گذشته تنها ۵۰ میلیون تومان بوده و در سال جاری هیچ مبلغی پرداخت نشده است.

وی با تأکید بر اینکه دولت هیچ گونه هزینه ای برای ارائه خدمات شهرداری ها به شهروندان پرداخت نمی کند، از واگذاری ۵ میلیارد تومان به سازمان آتش نشانی توسط شهرداری رفسنجان خبر داد و افزود: از انجایی که دولت بایستی هزینه ارائه خدمات مربوطه را به شهرداری پرداخت کند، هیچ پولی در اختیار قرار نمی دهد؛ لذا ما نیز برای ارائه خدمات به مردم مجبوریم از سایر درآمدها برای بخش های ضروری تر هزینه کنیم.

شهردار رفسنجان به اقدامات انجام شده در محله اسدآباد فارسی اشاره کرد و با انتقاد از تماس تلفنی یکی از شهروندان مبنی بر اینکه هیچ گونه فعالیتی در این منطقه از سوی شهرداری انجام نشده است، تصریح کرد: تاکنون ۵ میلیارد تومان برای این محله هزینه شده است؛ ضمن اینکه بسیاری از کوچه ها آسفالت و زمینی برای ایجاد فضای سبز در این منطقه به مبلغ دو میلیارد تومان خریداری شده است.

پورمحمدی با بیان فعالیت های شهرداری در محله رحمت آباد، به مناسب نبودن ساخت و سازها در این منطقه اشاره کرد و افزود: شهرداری این محله را رها نکرده ضمن اینکه تاکنون چندین خیابان در این منطقه آسفالت شده است.

وی با اشاره به تماس تلفنی یکی از شهروندان در رابطه با مسدود کردن دوربرگردان مقابل پمپ بنزین شاه حسینی، اجرای آن را مصوبه شورای ترافیک عنوان کرد و ادامه داد: پیشنهادی از سوی شهرداری در شورای ترافیک مطرح شده که طی آن یک میدان مقابل شهرک هزار واحدی اجرا شود تا کل مجموعه از آن استفاده کرده و بهره ببرند.

شهردار رفسنجان هزینه اجرای این طرح را یک میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: برای اجرا منتظر تصویب طرح در جلسه شورای ترافیک هستیم.

نصب سرعتگیر در خیابان شهبد وجدانی از دیگر مواردی بود که علی اکبر پورمحمدی به آن اشاره کرد و اجرای آن را مستلزم هماهنگی با پلیس عنوان کرد.

شهردار رفسنجان در پاسخ به دیدگاه یکی از شهروندان مبنی بر مناسب سازی مسیرهای شهری جهت عبور معلولین جسمی و حرکتی و نابینایان، اظهار کرد: مسیرهای عبوری مربوط به معلولین در پیاده روها با رنگ و طرح و شکل خاص مشخص گردیده است که در کل کشور یکنواخت است و هر جا که پیاده رو ساخته ایم، این اقدامات انجام شده است.

وی با بیان اینکه بهترین ناظران ما مردم هستند، تصریح کرد: شهروندان می توانند موارد مربوط به مشکلات شهری را با ۱۳۷ در میان بگذارند؛ کلیه تماس های مردمی با این سامانه را شخصاً بررسی کرده و دستور پیگیری می دهم.

شهردار رفسنجان ضمن تشکر از شهروندان برای بیان انتقادات خود، از مردم خواست به عنوان ناظر عالی با شهرداری همکاری کرده و نظرات خود را مطرح کنند.

برچسب ها:
شهرداری رفسنجان مردم ناظر همراه
نیازمندی رفسنجان
تلگرام
دیدگاه‌ها
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

  • ناشناس لال

    اقای پور محمدی مردم صادق اباد 7 ماه پیش هزینه اسفالتشون را تادند شما هنوز می گویید دو ماه دیگه یعنی 9 ماه بعد از پرداخت وجه؟!؟؟
اخبار ویژه
اخبار رفسنجان