منطقه توریستی سیمین همدان در انتظار مسافران

روستای سیمین یکی از زیباترین نقاط گردشگری استان همدان می‌باشد که فاصله آن تا مرکز شهر همدان ۱۲کیلومتر است ودرای جاده‌ای شیبدار وکوهستانی است

 

روستای سیمین یکی از زیباترین نقاط گردشگری استان همدان می‌باشد که فاصله آن تا مرکز شهر همدان ۱۲کیلومتر است ودارای جاده‌ای شیبدار وکوهستانی است

این روستا در دهستان ابرو قرار دارد و براساس سرشماری سال ۱۳۸۵جمعیت آن ۳۲۳نفر (۷۲خانوار) بوده‌است این روستا یکی از زیباترین نقاط گردشگری استان همدان می‌باشد که فاصله آن تا مرکز شهر همدان ۱۲کیلومتر است ودرای جاده‌ای شیبدار وکوهستانی است سراب های این متطقه یکی از بهترین وزیباترین وپرآب ترین سراب های استان محسوب میشوند و بسیار خوش آب وهوا میباشد وجود دره های فراوان و زیبایی مانند دره گلها، دره پیپول، دره علی عسگر، دره جن، دره غول، دره پشت مزارستان، دره یونجه جال،دره سرتاف سیمین خرابه،  دره گاودانه، دره پهنه ،دره عرب خان و …… زیبایی این منطقه را دو چندان نموده است .

۹۰درصد درامد مردم این روستا از راه باغداری گردو می‌باشد وگردوی عمل آمده دراین منطقه یکی از بهترین گردوهای ایران محسوب می‌گردد مرمت بافت تاریخی روستای گردشگری سیمین با ۸۰۰ میلیون ریال اعتبار از سال ۱۳۸۵آغاز شده‌است.

این روستا در نقطه‌ای کوه پایه‌ای واقع شده و دارای بافت یکپارچه سنگی و معماری پله‌ای، کوچه‌های باریک و تنگ و حمام و خزینه‌است. از معادن موجود در این منطقه می‌توان به معدن سنگ گرانیت سیاه و تعداد بسیار زیادی معدن سنگ سفید قابل استفاده در صنایع چینی سازی نام برد. حیات وحش منطقه دارای غنای بسیار زیاد ی می‌باشد  روستای سیمین ابرو در ۱۲ کیلومتری جنوب شرقی همدان در دهستان ابرو از بخش مرکزی شهرستان همدان است و در سال ۸۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.