معاون بهداشت درمانی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان پاسخ میدهد؛

تاثیر آرسنیک و آلایندگی مس بر سلامت مردم رفسنجان

 • شناسه خبر: 116058
تاثیر آرسنیک و آلایندگی مس بر سلامت مردم رفسنجان

معاون بهداشت درمانی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان در خصوص تاثیر آلایندگی مس سرچشمه بر روی افزایش درصد ابتلا به سرطان در رفسنجان نیز گفت: با توجه به گازهای سمی که منتشر می شود احتمال ابتلا وجود دارد اما اینکه دود سرچشمه تا چه اندازه بر روی سلامت مردم تاثیر دارد و یا اینکه موجب افزایش سرطان می شود نمی توانیم اظهار نظر کنیم

خانه » پزشکی و سلامت » تاثیر آرسنیک و آلایندگی مس بر سلامت مردم رفسنجان

به گزارش خانه خشتی ، دکتر احمد جمالی زاده در نشست خبری هفته ملی مبارزه با سرطان اظهار داشت :در سال گذشته نزدیک یک پنجم مرگ هایی  که در رفسنجان اتفاق افتاده است در اثر سرطان بوده است .
وی افزود :نزدیک دو درصد سرطانها نسبت به سالهای گذشته افزایش پیدا کرده است چندین سال قبل چهارمین علل مرگ و میر در رفسنجان سرطان بود ولی در سال ۹۴ بعد از بیماریهای قلبی و عروقی دومین علل مرگ و میر می باشد .
دکتر جمالی زاده بیان داشت :پیشگیری از بروز سرطان خیلی مهم است یکی از عوامل سرطان  عامل ژنتیک است درصد زیادی سرطان قابل پیشگیری است و همه کمک کنند فرهنگ سازی کنیم از طریق اصلاح سطح زندگی که شامل تغذیه و ورزش و مصرف دخانیات و استرس و.. می باشد ؛ غربالگری سرطان هم مهم است اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود درمان می شود .
وی تصریح کرد :مردم باید علائم خطر سرطان را بدانند .در راستای طرح تحول نظام سلامت اجرایی کردن غربالگری سرطانهای شایع در ایران است .یکی از سرطانهای شایع سرطان روده بزرگ است که این طرح بر روی  افراد بالای سی سال اجرا می شود .
دکتر جمالی زاده به سرطان سینه در خانمها اشاره کرد و گفت :مرکز تشخیص سرطان سینه راه اندازی شده است خانمهایی که عوامل خطر این بیماری را دارند تشخیص و مورد بررسی قرار می گیرند .طرح غربالگری سرطان دهانه رحم در خانمها هم به زودی انجام می شود .
وی بیان داشت :درمان هزینه های سرطانها هم در سالهای اخیر کاهش یافته است .
وی در خصوص ارسنیک گفت :ارسنیک نوعی سم است قطعا تاثیر منفی دارد یکی از عوارض ان هم سرطان پوست است ، با توجه به مقالات منتشر شده تاثیر آرسنیک بر افزایش سرطان را رد نمی کنیم .

جمال زاده در خصوص تاثیر آلایندگی مس سرچشمه بر روی افزایش درصد ابتلا به سرطان در رفسنجان نیز گفت:  با توجه به گازهای سمی که منتشر می شود احتمال ابتلا وجود دارد اما اینکه دود سرچشمه تا چه اندازه بر روی سلامت مردم تاثیر دارد و یا اینکه موجب افزایش سرطان می شود نمی توانیم اظهار نظر کنیم درصد سرطان در رفسنجان از متوسط کشوری بیشتر نیست .
وی افزود :سموم کشاورزی با توجه به تحقیقاتی که صورت گرفته نقش مهمی در بروز سرطانهای گوارشی دارند و تایید شده است .باید به کشاورزان اموزش دهیم که در چه دوره ای سموم را استفاده کنند تا دچار خطر نشوند و کارگرانی که سم پاشی می کنند باید نکات ایمنی را رعایت کنند .

برچسب ها:
آرسنیک سلامت مس
نیازمندی رفسنجان
تلگرام
دیدگاه‌ها
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

 • مردم رفسنجان

  لعنت بر دروغگویانی که میگن الایندهای سمی مس سرچشمه روی ابتلا به سرطان مردم رفسنجان تاثیر نمی گذارد.دروغگویان....

  مردم رفسنجان

  لعنت بر دروغگویانی که میگن الایندهای سمی مس سرچشمه روی ابتلا به سرطان مردم رفسنجان تاثیر نمی گذارد.دروغگویان....
اخبار ویژه
اخبار رفسنجان