مدیر منابع آب منطقه رفسنجان مطرح کرد :

152 میلیون متر مکعب اضافه برداشت آب در رفسنجان / با این وضعیت آینده خوبی در پیش نیست

  • شناسه خبر: 112392
152 میلیون متر مکعب اضافه برداشت آب در رفسنجان / با این وضعیت آینده خوبی در پیش نیست

مدیر منابع آب منطقه رفسنجان گفت: هر سال 152میلیون متر مکعب بیشتر از تغذیه دشت، آب برداشت می کنیم، متاسفانه با این میزان آینده خوبی برای شهرستان ندارد .

خانه » اجتماعی » 152 میلیون متر مکعب اضافه برداشت آب در رفسنجان / با این وضعیت آینده خوبی در پیش نیست

به گزارش خانه خشتی ، علی احمدی در جلسه شورای اداری شهرستان رفسنجان که صبح امروز در فرمانداری برگزار شد،  با اشاره به اینکه 68 میلی متر بارندگی تا کنون داشتیم اظهار داشت : هر حوزه منابع اب زیرزمینی و سطحی حاصل نزولات جوی مانند بارندگی می باشد که منابع اب در رفسنجان  حاصل رودخانه ها می باشد که مهمترین ان رودخانه های کبوترخان که به لاله زار و سپید مشهور هستند .
وی افزود :رودخانه شور و گیودری و قلندری از دیگر رودخانه های مهم شهرستان می باشند، رودخانه گیودری 248 قصب می باشد متوسط اب ان 25 میلیون متر مکعب می باشد، رودخانه شور 13 میلیون متر مکعب اب را در سال دارد و رودخانه قلندری 830 کیومتر مربع وسعت دارد که این حوزه هم 22 میلیون متر مکعب اب دارد .

احمدی ادامه داد: رودخانه کبوترخان هم 3788 کیلومتر مربع حوزه است سالیانه ورودی اب ان به دشت رفسنجان 17 میلیون متر مکعب است .
مدیر منابع اب رفسنجان تصریح کرد :منابع اب رفسنجان شامل چاه ها و قنوات هست که کل چاه ها در سطح رفسنجان هزار و صد هشتاد حلقه می باشد که از این تعداد هزار و نود و هفت حلقه فعال هستند و 83 حلقه غیر فعال و متروکه هستند .
وی افزود :از مجموع چاه ها 1097 حلقه هزار و نود و یک حلقه عمیق هست و 6 حلقه هم نیمه عمیق هستند .
احمدی بیان داشت : ازچاه های فعال در رفسنجان 973 حلقه چاه کشاورزی داریم .22 حلقه چاه اب شرب داریم اب شرب روستایی شامل  37 حلقه می باشد و 3 حلقه چاه مرغداری ،4 حلقه دامداری ،چاه فضای شهرداری ده حلقه و صنایع 48 حلقه چاه داریم .
وی بیان داشت :در بخش کشاورزی میزان برداشت 455 میلیون متر مکعب در بخش شرب شهری نه میلیون متر مکعب ،چاه های شرب روستایی 15 میلیون متر مکعب .چاه های مرغداری صد هزار متر مکعب ،چاه های دامداری 490 هزار متر مکعب چاه های فضای سبز 4میلیون و هفتصد و چهل هزار متر مکعب وچاه های صنایع چهار میلیون متر مکعب اب برداشت کردیم .
احمدی با بیان اینکه 93و نیم درصد برداشت اب مختص حوزه کشاورزی می باشد تصریح کرد :109 رشته قنوات داریم که از این تعداد ده قنوات در دشت هستند و مابقی قنوات کوهستانی هستند ، کل برداشت ما از اب های زیرزمینی مجاز و غیر مجاز 555 میلیون مترمکعب است .
وی افزود :این برداشت بی رویه باعث افت سطح اب زیرزمینی شده است .ازسال 71 تا 94متوسط افت 17 میلی متر بوده است .که این اضافه برداشت سه میلیون و 496متر مکعب از سال 71 تا کنون است .
احمدی خاطر نشان کرد :حداکثر افت ما 1.2 متر بوده است ، هر سال 152میلیون متر مکعب بیشتر از تغذیه دشت اب  برداشت می کنیم .متاسفانه با این میزان اینده خوبی برای شهرستان ندارد .
وی افزود :میزان اب ورودی اب ما 43 میلیون متر مکعب است .برداشت بی رویه باعث شده دشت رفسنجان یکی از بحرانی ترین دشت ها محسوب شود.
احمدی وجه تمایز دشت رفسنجان را با دیگر دشت های کشور تک محصولی بودن شهرستان دانست و گفت :در این سالها ما فقط به کشاورزی روی اوردیم می طلبد که همه مسئولین با تعامل تصمیمات خوبی بگیرند تا حداقل وضعیت فعلی پایدار بماند وضعیت از این بدتر نشود .
وی به احیای دشت رفسنجان اشاره کرد و گفت : اگر بخواهیم هم به تعادل و هم به احیای دشت برسیم باید 320 میلیون متر مکعب اب بیشتر برداشت نکنیم این اب قابل برنامه ریزی ماست تا بتوانیم در سالهای اینده دشت را به تعادل برسانیم و در بیست سال اینده احیای دشت را داشته باشیم .

برچسب ها:
آب آینده اضافه برداشت بحران
نیازمندی رفسنجان
تلگرام
دیدگاه‌ها
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

اخبار ویژه
اخبار رفسنجان