جدی بگیرید؛

هشدار پلیس فتای رفسنجان در خصوص کلاهبرداری از طریق راه اندازی فروشگاه های اینترنتی

  • شناسه خبر: 94878
هشدار پلیس فتای رفسنجان در خصوص کلاهبرداری از طریق راه اندازی فروشگاه های اینترنتی

اینترنت فضایی باز و بدون مرز است که مردم عزیز باید همیشه احتمال خطر و آسیب را مد نظر قرار دهند، بنابراین هنگام مراجعه به فروشگاه‌های اینترنتی هم به آن‌ها با دید تردید نگاه کنند زیرا ممکن است گرفتار کلاهبرداری شوند.

خانه » آخرین اخبار » هشدار پلیس فتای رفسنجان در خصوص کلاهبرداری از طریق راه اندازی فروشگاه های اینترنتی

به گزارش خانه خشتی، کلاهبرداری رایانه ای یا اینترنتی یکی از آسیب ها و تهدیدات فضای مجازی است ، که می توان آنرا یکی از قدیمی ترین اشکال جرائم رایانه ای با ابعاد مالی دانست .
ارتکاب این جرم امروزه به یک معضل جدی در فضای سایبر تبدیل شده است و اگر انگیزه عمده جرائم رایانه ای را مالی بدانیم ، کلاهبرداری رایانه ای سهم اصلی در حوزه جرائم مالی را به خود اختصاص داده است .

فروشگاه اینترنتی به وب سایتی گفته می شود که تعدادی کالا یا خدمات را در ویترین خود عرضه می کنند. مشتریان برای استفاده از آن خدمات یاکالاها می توانند به فروشگاه سفارش بدهند و حتی هزینه خدمات یا کالا را به صورت آنلاین پرداخت نمایند.

امروزه خرید آنلاین کالاها و خدمات از با ارزش‌ترین خدماتی است که بر روی اینترنت ارائه می‌شود؛ این امر علاوه بر صرفه‌جویی در وقت کاربران، مزایایی چون افزایش امنیت در جابجایی پول،‏کاهش هزینه‌های بازاریابی،‏ صرفه‌جویی اقتصادی و افزایش فرصت‌های شغلی و کارآفرینی را به همراه دارد .

این نوع خرید معایبی نیز بدنبال دارد و تفاوت در نوع جنس انتخاب شده با جنس تحویل گرفته شده و سوء‌ استفاده‌های کلاهبرداران فضای مجازی، مشتریان خرید اینترنتی را با تهدیدها و آسیب‌هایی مواجه ساخته است .

با توجه به عمر کم و توسعه روزافزون تجارت الکترونیک در کشورمان، این بازار از ساماندهی مناسب و کافی برخوردار نیست؛ از این رو در این فضا اشخاص می توانند با نام مستعار و حتی ساده تر ، با جعل عنوان، فعالیت کنند که این فضا مخاطرات بسیاری را به وجود آورده است و ما همه روزه شاهد کلاهبرداری های بسیاری در حوزه تجارت الکترونیک هستیم.

واقعیت این است که اینترنت فضایی باز و بدون مرز است که مردم عزیز باید همیشه احتمال خطر و آسیب را مد نظر قرار دهند، بنابراین هنگام مراجعه به فروشگاه‌های اینترنتی هم به آن‌ها با دید تردید نگاه کنند زیرا ممکن است گرفتار کلاهبرداری شوند.

یکی از مواردی که امروزه مورد توجه کلاهبرداران قرار گرفته است ، فروش دارو، مکمل های دارویی، مواد آرایشی و بهداشتی تقلبی در فضای سایبر است ،که متاسفانه کاربران زیادی فریب این دست سایت ها را خورده و اقدام به خرید دارو یا مکمل های دارویی می کنند.

پلیس فتا رفسنجان به منظور پیشگیری از افتادن در دام کلاهبرداران اینترنتی ، از شهروندان می خواهد توصیه های زیر را همیشه رعایت نمایند :
۱-اولین پیش فرض برای حقیقی وسالم بودن خدمات یک فروشگاه الکترونیک، این است که کالاهای مجاز ارائه می‌کند. بنابر این فروشگاه‌هایی که کالاهای غیرمجاز به فروش می‌رسانند، با احتمال بسیار بالا به قصد کلاهبر داری به وجود آمده‌اند.

۲- درهنگام تصمیم به خرید از فروشگاه‌های الکترونیکی، از تجربه دوستان و آشنایان نزدیک در مورد خریدهای آنلاین استفاده کنید و از فروشگاه‌هایی که سابقه ارائه خدمات مطلوب دارند، خرید کنید.

۳- صفحاتی که ناخواسته در برابر شما باز می‌شوند و حاوی تبلیغات فروش کالاها و ارائه خدمات هستند، ممکن است تقلبی بوده و قصد کلاهبرداری داشته باشند.

۴- سعی کنید درهنگام خرید آنلاین، با روش‌هایی نظیر گرفتن سایت اینترنتی فروشگاه، یا جستجو در انجمن‌هایی که اعضای آن‌ها تجربیات خرید آنلاین خود را برای اطلاع سایر اعضا می نویسند، از مدیر و گردانندگان فروشگاه، احراز هویت کنید.

۵- در هنگام خرید آنلاین و در زمانی که پس از انتخاب کالا به درگاه پرداخت الکترونیکی بانک رهنمون می‌شوید، دقت کنید که حتما آدرس صفحه درگاه پرداخت الکترونیکی، متعلق به همان بانکی باشد که آرم و لوگوی آن را در صفحه مشاهده می‌کنید.

۶- در بعضی از مواقع کلاهبرداران با جعل صفحات درگاه پرداخت الکترونیکی بانک‌ها، شما را به صفحاتی هدایت می‌کنند که آدرسی بسیار شبیه آدرس بانک اصلی دارند و در صورت عدم دقت خریدار و ورود اطلاعات کارت بانکی خود شامل شماره کارت، رمز عبور، cvv2 و تاریخ انقضای کارت، این اطلاعات را در سیستم خود ثبت کرده و عملا امکان هر گونه اقدامی را با حساب و موجودی قربانی دارند.

۷- سیتم پرداخت الکترونیکی همه بانکها از ssl و روشهای مطمئن رمز نگاری استفاده می‌کند. دقت کنید که در نوار آدرس کنار آدرس اینترنتی صفحه پرداخت بانک نماد یک قفل یا عبارت //: https درج شده باشد، در غیر این صورت قطعا صفحه جعلی است و قصد به سرقت بردن اطلاعات کارت بانکی شما را دارد.

۸-کاربران برای خریدهای اینترنتی از پایگاه اینترنتی خارج از کشور حتی‌الامکان اقدام به ثبت اطلاعات و یا خرید و فروش از طریق اینگونه پایگاه اینترنتی نکنند و حداقل با مطالعه و بررسی و یا مشورت گرفتن از اشخاص آگاه اقدام به انجام کار مورد نظر کنند. مردم باید نقل و انتقال وجوه و خریدهای آنلاین خود را از طریق پایگاه اینترنتی و فروشگاهی مطمئن دارای نماد اعتماد الکترونیکی (E Namad) انجام دهند تا احتمال آسیب و کلاهبرداری به حداقل برسد.

۹- فروشگاه‌های معتبر عموما آدرس پستی، تلفن و مشخصات خود را به طور دقیق در وب سایتشان درج می‌کنند، دقت کنید که فروشگاهی که از آن خرید می‌کنید یک فروشگاه فعال است یا یک وب سایت رها شده.

۱۰- برای انجام انواع عملیاتهای بانکی اعم از پرداخت قبوض، پرداخت شهریه دانشگاه، انتقال وجه به حساب های دیگر، انواع خریدهای اینترنتی و … حتی المقدور از سیستم های عمومی و اشتراکی مانند کافی¬نت ها استفاده نکنند، در صورتی که به اجبار از کافی‌نت جهت عملیات بانکی استفاده کردید بلافاصله بعد از انجام عملیات فوق با مراجعه به دستگاههای خودپرداز، در بانک خود اقدام به تعویض رمز دوم کارت کنید.

۱۱- با توجه به تعدد روشهای کلاهبردارانه، پلیس فضای تبادل اطلاعات از طریق پایگاه اینترنتی خود اطلاعات پیشگیرانه و آموزشی خوبی را اطلاع رسانی کرده و راهکارهای مقابله با جرائم و کلاهبرداری ها را به کاربران آموزش داده که می تواند مورد بهره برداری مخاطبان قرار گیرد.

۱۲- یکی از نشانه‌های به روز بودن فروشگاه این است که بخش اخبارشان به روز باشد و اطلاعات تکمیلی در مورد کالا به همراه قیمت و شرایط و هزینه‌های ارسال درج شده باشد، معمولا فروشگاه‌هایی که یک شعبه‌ی فیزیکی دارند بسیار مطمئن‌تر از فروشگاه‌هایی هستند که فقط به صورت مجازی پایه‌گذاری شده‌اند.

۱۳- هرگز فریب تبلیغات پرزرق و برق و قیمت‌های غیرواقعی برخی فروشگاه‌ها را در فضای مجازی نخورید.

۱۴- همیشه و همیشه وقتی از یک سایت وارد درگاه پرداخت آنلاین می شوید، نوار آدرس مرورگر را نگاه کنید و آنرا با آدرس سایت اصلی بانک مقایسه کنید. اگر همیشه اینکار را انجام دهید، هیچوقت در دام نخواهید افتاد.

برچسب ها:
پلیس فتا فروشگاههای اینترنتی هشدار
نیازمندی رفسنجان
تلگرام
دیدگاه‌ها
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

  • محمدمهدی بخشی

    احسنت به راهنمایی های پلیس فتا مردم عزیز خوب گوش کنید و خدایی نکرده سرتان کلاه نرود.
اخبار ویژه
اخبار رفسنجان