/مشروح/سرگی لاوروف در کنفرانس خبری دعوت به اجلاس بین‌المللی برای سوریه:

  • شناسه خبر: 6609
/مشروح/سرگی لاوروف در کنفرانس خبری دعوت به اجلاس بین‌المللی برای سوریه:

مخالفت آمریکا با دعوت ایران دوگانگی سیاست است/موضع روسیه در قبال سوریه تغییر نمی‌کند خانه خشتی: وزیر خارجه روسیه مخالفت آمریکا با دعوت ایران به اجلاس بین‌المللی حل بحران سوریه را نشانه ساده‌لوحی دانست و اعلام کرد که کسانی که از تغییر موضع مسکو در قبال سوریه حرف می‌زنند،‌ موضع روسیه را خوب نفهمیده‌اند. به […]

خانه » آخرین اخبار » /مشروح/سرگی لاوروف در کنفرانس خبری دعوت به اجلاس بین‌المللی برای سوریه:

مخالفت آمریکا با دعوت ایران دوگانگی سیاست است/موضع روسیه در قبال سوریه تغییر نمی‌کند
خانه خشتی: وزیر خارجه روسیه مخالفت آمریکا با دعوت ایران به اجلاس بین‌المللی حل بحران سوریه را نشانه ساده‌لوحی دانست و اعلام کرد که کسانی که از تغییر موضع مسکو در قبال سوریه حرف می‌زنند،‌ موضع روسیه را خوب نفهمیده‌اند.

به گزارش خانه خشتی و به نقل از فارس، سرگی لاوروف در کنفرانس خبری که درباره پیشنهاد کشورش برای برگزاری اجلاس بین‌المللی درباره سوریه برگزار کرد، تاکید کرد که روسیه اجازه نمی‌دهد در شورای امنیت قطعنامه‌ای برای استفاده از زور علیه دمشق تصویب شود.

وی در این کنفرانس خبری که به طور مستقیم از شبکه خبری الجزیره پخش می‌شد، تاکید کرد که مسکو به اجلاس بین‌المللی فراگیری با نظارت سازمان ملل برای حل بحران سوریه دعوت می‌کند.

وزیر خارجه روسیه به طرح کوفی عنان اشاره کرد و افزود که روسیه غیر از این طرح، راه دیگری برای حل بحران سوریه نمی‌بیند و اولویت ما توقف خشونت در سوریه است و طرح عنان این فرصت را فراهم می‌کند.

وی با اشاره به درخواست برخی مخالفان خارج‌نشین سوریه و همچنین برخی کشورها در منطقه تاکید کرد که این امر نگران کننده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه تاکید کرد که برخی اطراف تلاش می‌کنند طرح عنان را ناکام بگذارند تا طرح‌های خود را [علیه سوریه]‌ به پیش ببرند و وانمود کنند که دولت سوریه از اجرای این طرح ناتوان است.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه همچنین افزود که باید برای موفق شدن طرح عنان تلاش و اجماع بین‌المللی ایجاد کرد و طرفین را به پای میز مذاکره نشاند.

سرگی لاوروف با بیان اینکه دولت سوریه در اجرای طرح عنان کاملا جدی است، تاکید کرد که دولت سوریه بسیاری از بندهای طرح شش‌بندی طرح عنان را اجرا کرده است.

عنان در طرح شش‌بندی خود خواستار آغاز روند سیاسی در سوریه، توقف خشونت‌ها، عقب‌نشینی ارتش از مناطق مسکونی، اجازه به خبرنگاران برای تردد و اجازه برای ارسال کمک‌های [به اصطلاح] بشردوستانه شده است.

لاوروف به انفجارهای تروریستی و کشتارهای تروریست‌ها در روستاهای سوریه اشاره کرد و گفت: انفجارهای دمشق و حلب و کشتارها در الحوله و القبیر اقداماتی در جهت تشدید اقدامات تروریستی است که طرف‌های خارجی با اعطای پول و سلاح از آن حمایت می‌کنند.

عدم دعوت از ایران به اجلاس حل بحران سوریه غیرمنطقی است

وی در پاسخ به سوال خبرنگار پابگاه خبری بلومبرگ که سوال کرد آمریکایی‌ها در خصوص مشارکت ایران مخالف هستند گفت: مذاکراتی درباره برگزاری اجلاس بین‌المللی برای حل بحران سوریه برگزار کردیم. آمریکایی‌ها با برگزاری این اجلاس مخالف نبودند.

لاوروف با اشاره به مخالفت آمریکا با حضور ایران در این اجلاس گفت: ایران یکی از طرف‌های مؤثر است. ایران می‌تواند بر دولت سوریه تاثیر بگذارد. بنابراین عدم دعوت از ایران کاری کاملا غیرمنطقی است.

لاوروف با اشاره به این استدلال آمریکایی‌ها که ایران در مسئله سوریه بخشی از مشکل است نه بخشی از راه‌حل، تاکید کرد که ابراز چنین سخنانی ساده‌لوحانه است.

مخالفت آمریکا با دعوت از ایران، سیاست دوگانه این کشور را نشان می‌دهد

وزیر خارجه روسیه دعوت از ایران برای حل بحران سوریه را کاملا اقدامی واقعگرایانه خواند و افزود: آمریکایی‌ها هم واقعگرا هستند. آنها خودشان با طرف‌ها ایرانی دیدار و مذاکره کرده‌اند و این کار را برای حفظ جان نیروهایشان [در افغانستان و …] انجام داده‌اند پس چرا از همین راه برای حفظ جان مردم سوریه استفاده نمی‌کنند. این مخالفت نشانه دوگانگی سیاست آمریکاست.

وی عربستان را یکی از کشورهای بزرگ خاورمیانه دانست که روسیه قصد دارد در کنار ایران از آن برای این اجلاس دعوت کند.

طرح یمن برای سوریه اما یمن خودش هنوز ناآرام است

لاوروف در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نظرتان درباره اجرای طرح یمن (انتقال قدرت به صورت مسالمت‌آمیز) برای سوریه چیست؟ تاکید کرد که این طرح در یمن اجرا شده است اما یمن هنوز خودش ناآرام است. در آنجا طرف‌های مختلف بدون پیش‌شرط پای میز مذاکره نشستند بودن اینکه خواستار کناره‌گیری رئیس جمهور شوند.

مردم سوریه باید تصمیم بگیرند

لاوروف تاکید کرد که راهکار در اراده مردم است و هدف اجلاسی که ما به آن دعوت می‌کنیم نیز همین است که اراده مردم سوریه اعمال شود بدون اینکه طرف‌های خارجی دخالت کنند و راهکارهای خود را تحمیل کنند.

حل بحران باید آن چیزی باشد که سوری‌ها بر آن توافق می‌کنند.

دولت سوریه به طرح عنان پایبند بوده است

لاوروف اعلام کرد: زمانیکه ارتش سوریه روزانه بیش از ۳۰ نفر از عناصر خود را از دست می‌دهد این بدین معناست که با تظاهرات مسالمت‌آمیز روبه‌رو نیست. نمی‌توانیم بگوییم که فقط دولت سوریه به طرح عنان باید پایبند باشد. اگر ارتش سوریه در برخی مناطق عقب‌بنشیند مخالفان مسلح آن را تصرف می‌کنند.

لاوروف گفت زمانیکه اعلام می‌کنند طرح عنان اصلا اجرا نشده است، این درست نیست و این مسئله بر افکار عمومی تاثیر می‌گذارد.

وی به برخی بندهای طرح عنان اشاره کرد و با اشاره به بند آزادی بازداشت‌شدگان تاکید کرد که دولت سوریه تاکنون چند صد نفر را آزاد کرده است.

تعداد خبرنگاران در سوریه از زمان اجرای طرح عنان چند برابر شده است

در خصوص ورود رسانه‌ها و خبرنگاران نیز که بند دیگری از طرح عنان است، دولت سوریه شکایت دارد که رسانه‌ها جانبداری می‌کنند. مثلا چندین استعفا در شبکه الجزیره رخ داده است. ما می‌دانیم که بیشتر خبرنگاران تاوان حرفه‌ای‌گری خود را می‌دهند. این در حالی است که از زمان اجرای طرح کوفی عنان، تعداد خبرنگاران در سوریه چندین برابر شده است. این مثال‌ها نشان می‌دهد که بخش‌های زیادی از طرح عنان اجرا شده است.

مخالفان سوریه بند توقف خشونت طرح کوفی عنان را اجرا نکرده‌اند

لاوروف تاکید کرد، که مخالفان سوریه بند توقف خشونت طرح کوفی عنان را اجرا نکرده‌اند. مخالفان به دنبال تکرار سناریو لیبی در سوریه هستند.

هشدار به خبرنگار العربیه

لاوروف در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه العربیه که تلاش کرد طرح کوفی عنان را شکست خورده نشان بدهد، هشدار داد و گفت: من می‌دانم که شما با این سوال سیاست خبری خاص خود را دنبال می‌کنید. من نه اینجا بلکه قبل از این هم بارها تکرار کردم که شرایط باید برای اجرای طرح عنان فراهم شود. برخی می‌گویند این طرح اصلا اجرا نشده است حال آنکه این حرف بر افکار عمومی تاثیر می‌گذارد. بند اول از طرح عنان از همکاری دولت سوریه با عنان و گروه او و ناظران بین المللی سخی می‌گوید حال آنکه کوفی عنان تاکید کرده است که دولت سوریه همکاری کرده است.

همچنین رابرت مود رئیس ناظران سوریه در گزارش های متعدد خود که در شورای امنیت بررسی شده است، بر همکاری دولت سوریه و در اختیار گذاشتن امکانات مختلف تاکید کرده است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار الحیات نیز اعلام کرد که برخی طرف‌ها تلاش می‌کنند که این طرح را آخرین راهکار و آخرین هشدار برای دولت سوریه وانمود کنند تا شرایط لازم برای شورای امنیت جهت صدور قطعنامه علیه سوریه فراهم شود. این تلاش‌ها کاملا آشکار است برای ما.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه در پاسخ به سوال دیگری درباره شایعات تغییر موضع روسیه در قبال سوریه و اینکه برگزاری اجلاس برای سوریه برای تغییر موضع مسکو است، تاکید کرد: هیچ بازنگری در موضع روسیه در قبال سوریه وجود ندارد. برگزاری اجلاس هم به این ربطی ندارد. این حرف‌ها نشان می‌دهد که موضع روسیه را درست نفهمیده‌اند.

وی در ادامه به تلاش‌های خود برای حصول توافق دمشق با طرح اتحادیه عرب در نوامبر گذشته و طرح ناظران عرب اشاره کرد و با بیان اینکه دولت سوریه اشتباهاتی مرتکب شده است تاکید کرد که ما نمی‌خواهیم موضع خود را تغییر بدهیم ما می‌خواهیم شرایط را برای اجرای طرح عنان فراهم کنیم.

برچسب ها:
نیازمندی رفسنجان
تلگرام
دیدگاه‌ها
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

اخبار ویژه
اخبار رفسنجان