به بهانه ی مجوز یک ارگان مثلا اسلامی

خوانندگی زنان در رفسنجان

 • شناسه خبر: 97025
خوانندگی زنان در رفسنجان

افرادی که جسور شده و مدعی شده‌اند که فقها دلیل خود را بر ممنوعیت پخش صدای خوانندگان زن و موسیقی از نوع حرام بگویند، خبر ندارند که یک طلبه بیست سال درس می‌خواند تا به مرحله اول اجتهاد برسد‌ و یک مرجع تقلید نیز سی یا چهل سال باید تلاش کند تا به این مرحله برسد، حال یک خواننده و نوازنده بیاید و از خود فتوایی بدهد.

خانه » آخرین اخبار » خوانندگی زنان در رفسنجان

هنوز چشمانم به نور عادت نکرده‌اند. سکانس‌های فیلم پشت‌هم در ذهنم مرور می‌شوند و با چشمانی نیمه‌باز، از پله‌های سینما بالا می‌آیم.

بوی چلوکباب و صدای ضبط شده ی خواننده‌ای نظرم را جلب می‌کند. خواننده، زنی ست خوش‌صدا و این بوی غذا و صدای موسیقی از رستورانی است در مجاورت سینما گلستان امین!

 سینما گلستان امین رفسنجان

یاد همین چند ماه پیش و سلف دانشگاه می افتم که مسئول سلف به بهانه ی ایجاد نشاط در فضا، صدای موسیقی خواننده ی زنی را در فضای عمومی پخش میکرد.

ذهنم سردرگم می‌شود بین کلمات سینما، خواننده‌ی زن، دانشگاه، فرهنگ‌سازی، حرام، جمهوری اسلامی، فضای آموزشی، موسیقی، مکان عمومی، آرمان‌های انقلاب اسلامی، ایران، ایران، ایران…

واژه‌ی ایران برایم یادآور پرچمی ست سه رنگ. میگویم پرچم سه رنگ و یاد هدیه‌هایی می‌افتم که چندی پیش در پرچم پیچیدند و از آسمان برایمان پست کردند.

یاد همین چند ماه پیش و تابوت شهدایی که حالا همه‌ی شهر به احترامشان ایستاده بودند و راهی خیابان‌ها شده بودند، می‌افتم. یاد پایان یافتن انتظار مادرانی که زینب وار و صبور استخوان جوان‌های رعنایشان را تحویل می‌گرفتند. آری صبور بودند و واژه‌ی “صبر” برایم یادآور جمله ایست از شهید زقاقی که در وصیت‌نامه‌اش نوشته بود:

مادرم زمانی که خبر شهادتم را شنیدی گریه نکن!

زمان تشیع و تدفینم گریه نکن!

زمان خواندن وصیت‌نامه‌ام گریه نکن!

فقط زمانی گریه کن که مردان ما غیرت را فراموش می‌کنند وزنان ما عفت را!

وقتی جامعه ما را بی‌غیرتی و بی‌حجابی گرفت مادرم گریه کن که اسلام درخطر است.

زنده نگه داشتن یاد شهداء

اینجا ایران است و ما شاهد پخش صدای خوانندگان زن در مکان‌های به‌ظاهر فرهنگی‌مان هستیم که قرار بود “ارزش” هایمان را برایمان زنده کنند نه ضد ارزش‌ها را!

اینجا ایران است و حالا دیگر در مراسم‌های عروسی‌مان در رفسنجان، خواننده‌ی زن دعوت می‌کنیم!

خوانندگانی که دیگر ابایی از شنیده شدن صدایشان توسط مردان ندارند و در جواب اعتراضمان، جسورانه میگویند: مجوز خوانندگی برای عموم راداریم!

اینجا ایران است و  چندی پیش شاهد تک‌خوانی یک زن در برابر عموم مردم، به بهانه‌ی مدح امام حسین (ع) بودیم. اینجا ایران است و این چندمین باریست که در دولت روحانی شاهد این اتفاقات تأسف‌بار هستیم. اولین بار در هشتمین روز از آبان نودودو، مهدیه محمد خوانی در کنسرت گروه ماه در تالار وحدت آواز خواند. بعدازآن بارها و بارها شاهد این اتفاق بودیم. ازجمله در نهم مرداد ۹۳ نمایش باغ دلگشا، بیست و نهم نمایش شبی در کهکشان. حتی در اجرایی در تالار وحدت شاهد تکخوانی یک زن و حتی رقصی که بانام حرکات موزون به‌تازگی وارد عرصه‌ی هنر شده است.

این درد را به چه کسی بگوییم که حتی دریکی از نمایش‌ها، وزیر بالای سن می‌رود و سخنانی در تأیید این نمایش بیان می‌کند.

در جشنواره میراث ناملموس اصفهان نیز زنان به اجرای حرکات موزون پرداختند و همچنین، روز عرفه در سالن شهید رجایی تربیت‌معلم قزوین نیز ۴ زن به‌صورت تکی و گروهی در مقابل دیدگان حاضرین مرد و زن اقدام به برگزاری کنسرت کردند.

اینجا ایران است و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌مان درباره تک‌خوانی زنان در کنسرت‌ها گفته است: من در این مورد قبلاً هم گفتم که در مورد تک‌خوانی خانم‌ها اتفاق‌نظر و اجماعی در بین آقایان مراجع وجود ندارد. برخی از مراجع اعتقادشان این است که بحث درباره تک‌خوانی و جمع‌آوری خانم‌ها نیست، بحث این است که صدای آن‌ها لهوی نباشد. برخی مراجع نظرشان این است که اگر مفسده انگیز نباشد مشکلی وجود ندارد.

photo_2016-06-01_08-20-51

اینجا ایران است و چه کسی ست که نداند ممکن نیست در این زمان که شوق شهرت و نام و نان همه را کور کرده است، زنی آوازه‌خوانی کند و کنسرت بگذارد و آلبوم منتشر کند و لهوی نخواند.

دیگر صدای مراجعمان از این فرهنگ‌سازی‌های ضد ارزشی مسئولین بلند شده است و در روزنامه‌ها می‌خوانیم: حضرت آیت‌الله مکارم‌شیرازی در واکنش به صدور مجوز پخش صدای بانوان در آغاز درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم بیان کردند: وزارت ارشاد بداند تکرار این کارها سبب می‌شود مردم فاصله بگیرند.

عده‌ای آمده‌ و در مغالطه‌ای آشکار گفته‌اند که فقها دلیلی ندارند برای این‌که صدای زن نباید پخش شود و چرا علما و فقها می‌گویند خواننده زن نباشد؛ این طرز سخن‌گویی جسورانه سابقه ندارد.افرادی که جسور شده و مدعی شده‌اند که فقها دلیل خود را بر ممنوعیت پخش صدای خوانندگان زن و موسیقی از نوع حرام بگویند، خبر ندارند که یک طلبه بیست سال درس می‌خواند تا به مرحله اول اجتهاد برسد‌ و یک مرجع تقلید نیز سی یا چهل سال باید تلاش کند تا به این مرحله برسد، حال یک خواننده و نوازنده بیاید و از خود فتوایی بدهد.

اینجا ایران است و فتوای آیت‌الله بهجت مان که کوچک و بزرگ ارادتی ویژه به ایشان دارند، دراین‌باره این است که: گوش دادن به آواز لهوی مرد یا زن حرام است و اگر صدای آواز زن غیر لهوی باشد لکن موجب تهییج نامحرم گردد گوش دادن به آن‌هم حرام است (توضیح المسائل آیت‌الله بهجت، م ۱۹۳۶)

اینجا ایران است و اسلام دینمان و قرآن کتاب آسمانی‌مان است. قرآن کریمی که به همسران پیامبر توصیه می‌کند جدی و خشک و معمولی سخن‌گویند و با تعابیر تحریک‌آمیز که گاه کشش خاصی دارد صحبت نکنند، مبادا که افراد، به فکر شهوت بیفتند:

«یا نساء النبی لتسن کأحد من النساء ان اتقیتن فلا تخضعن بالقول فیطمع الذی فی قلبه مرض و قلن قوله معروفا»

«ای همسران پیامبر، شما مانند هیچ‌یک از زنان نیستند، اگر سر پروا دارید، پس به ناز سخن مگویید تا آن‌که در دلش بیماری است طمع ورزد و گفتاری شایسته گویید».

زمانی که اسلام به این اندازه در مسائل مربوط به عفت عمومی سخت‌گیر  است، چه توجیهی برای تک‌خوانی زنان برای مردان وجود دارد؟

اینجا ایران است و این فریاد در گلویمان خشکیده است که غلط کرده‌اند حرام الهی را در کشورمان حلال کرده‌اند و بهانه‌ی جدیدی برای طنازی و عشوه‌گری به برخی بازیگران و به‌ظاهر هنرمندانی داده‌اند که حالا اسم خود را خواننده گذاشته‌اند.

تا کی قرار است شاهد این هنجارشکنی‌ها باشیم و در مقابلشان چند بیانیه و چند تیتر و مطلب بزنیم و آب هم از آب تکان نخورد؟
نویسنده:مهدیه میرزایی

برچسب ها:
آوازخوانی زنان در رفسنجان خوانندگی زنان مجوز خوانندگی زنان وزارت فرهنگ و ارشاد
نیازمندی رفسنجان
تلگرام
دیدگاه‌ها
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

 • محمد

  از خون شهیدان همچین جایی خوب استفاده می کنند

  ...

  یَدُ اللَّهِ فَوْقَ أَیْدِیهِمْ...

  محمد @

  اینکه مشکلات جامعه خیلی فرا تر از این حرفاس که حکومت نمیتونه اداره کنه کشورو به کنار اینکه شما چجوری بین این همه مشکل فقط اینو دیدی به کنار اما فراموش نکن هیچ وقت هیچکس نمیتونه جلوی خواسته ی مردم رو بگیره اگر امروز میبینی یک زن در یک مکان عمومی میخونه در دهه ۶۰ اگر یک مرد یک آلت موسیقی داشت باید براش مجوز صادر میشد.( دقت کن اسلحه نه ساز!!!)

  محمد

  هر چیزی به جای خود درسته که مشکلات زیاد داریم اما آیا وجود مشکلات باعث این میشه که انسان بگذاره یه عده جوانان دختر و پسر و نسل آینده را پله پله به سمت بی حیایی و بی غیرتی سوق دهند؟؟؟ یه سوال از مخالفان نظر نویسنده: اگر شما در زندگی خود مشکلاتی همچون فقر داشته باشید آیا (خدای نکرده) به ناموس و فرزند خود اجازه می دهید که به سمت بی حیایی و بی غیرتی و کم کم هرزگی برود آیا این استدلال را از او قبول می کنید و به او اجازه می دهید؟؟؟ هرهدفی از کارهای کوچک شروع میشه خداوند در قرآن فرمودند از گامهای شیطان پیروی نکنید.

  محسن

  سلام و تشکر از خواهرم که اینقدر با تعصب به این مهم پرداخت متاسفانه همین طور که اشاره شد ضد ارزشها جایگزین ارزشها شده است. و کسی هم در مقابله با آن کاری اساسی نمی کند دست روی دست گذاشته ایم دولت هم به این آتش که دامن گیر خانواده ها شده است دامن میزند، غیرت و عفت دیگر مد نیست! مد در بی عفتی در بی حجابیست این رهی که میرویم ره راست نیست.

  رفسنجان محروم

  خب خواهرا و برادرا طبق دین ما اینکه صدای خوانندگی زن رو مرد نامحرم بشنوه خب حرامه من فکر میکنم حتی اگر اون صوت قران هم باشه بازم حرامه (نظر منه شاید درست نباشه اگر اینطور نیست لطقا با دلیل بگید)ولی متاسقانه میبینیم شبکه سراسری قران مسابقه صوت بانوان میزاره ما اگر بخوایم مشکلی رو اصلاح کنیم باید در همه زمینه ها باشه و با فرهنگ سازی و از راه صخیخ اصلاخ بشه اینکه با هجوم و حمله و شکستن و بستن بخوایم درست کنیم بدتر میشه مگه قهوه خونه هارو بزور نبستن حالا برید ببینید چندین جای زیرزمینی جدید درست کردن که هزار تا کار بدتر هم توشون انجام میشه اون برادری که میخواست با رفسنجانیا بره بزنه و ببنده دور و بر خوش همه چی ارومه گل و بلبله بعدم اگر خیلی دلتون میخواد هجوم ببرید به جایی هجوم ببرید کار برای جوونای بیکار شهرتون درست کنید هجوم ببرید حقتونو از این همه منابع سرشار اطرافتون بگیرید که دارن از جلوتون میبرن و یکی هم میزنن تو سرتون ببخشید دیگه پر حرفی کردم

  21

  درود به رفسنجان محروم.بسیار زیبا گفتین

  محمدی پور

  خواندن و رقصیدن زن دیگر غلط زیادی است . وقتی فکرش کنید میبیند این نقشه استعمار پیر است.ایران قبل از اسلام هم با حجاب بودند . خدا لعنت کند رضاخان ولد زنا که بچه سوادکوه بود که باعث رواج این آداب شد.

  محمدی

  Dorugh goftan gonahe bozorgtariye akhe ye resturan ahang gozashte mishe khanandegie tu Rafsanjan?

  تهامی

  خانم هدی به نظرم شما خودنویسنده این مطلبید چون ما که در رفسنجان زندگی میکنیم و با همشهریهامون سروکار داریم هیچکس عقاید عحیبی مثل شما ندارد اخه چرا میخاید مردمو به زور وارد بهشت کنید حالا مثلا یه خانم کنسرت بزاره بخونه به جایی بر میخوره خدارو شکر ملت دیگه به حرفای امثال شما گوش نمیدن همه چندتا ماهواره و گوشی ولپ تاب دارن هر موقع به قول شما خاست به این صوت گناه گوش کنه میزنه میبینه واقعا افکاره شما و صدای پرقدرت شما که خیلی راحت همه جا شنیده میشه منه جوون مسلمونو از اعمال واجب دین هم زده کرده چه برسه این قبیل اعمال بی مشکل.اگه اعتقادی به خدا دارین بترسین از خدا

  شهروندان رفسنجانی

  اولا شما به چه حقی از مردم رفسنجان مایه میدارید؟! اگه بحث ازادیه پس امثال شماها چرا ازادی دیگرانو با این کاراتون میگیرن؟!! میخاین بخونید ،برید تو خونهاتون بخونید، نه تو مکان عمومی. چه غلطا که این کارا بخاد تو رفسنجان باب بشه. اگه مسولین جلوی شماها رو گرفتن که هیچ ، و الا ما مردم رفسنجان هنوز بی غیرت نشدیم که این کارا بخاد تو رفسنجان صورت بگیره و جلوتون می ایستیم... حال شاید مسولین سیاست بازیهاشون تموم بشه و وقت اضافی بیارن و به امثال شماها رسیدگی میکنند، ان شالله... جمعی از شهروندان رفسنجان

  رفسنجانی

  شما که سرتون تو ماهواره است، بقیه را که نهی از منکر می کنن از خدا می ترسونی؟! واقعاً دنیای وارونه که میگن همینه! پناه بر خدا!

  هدی

  من نویسنده این متن نیستم اما ایشون رو میشناسم.این قضاوت عجولانه و از روی ناآگاهی شما رو نشون میده. از دیدگاه های این پست هم مشخصه تفکر مردممون چیه

  سعید

  سلام.ای کاش به جای گیر دادن به چیزی که تازه در اسلام هم حرام نیست به معضلات می‌پرداختین،این همه فسادی که خیلی‌هاشون هم به نام همین اسلام صورت می‌گیرد،مردمانی که امروز حتی به سختی شکم خود را سیر می‌کنند،رؤسایی که در ظاهر دم از اسلام می‌زنند ولی میلیارد میلیارد حق همین مردم را می‌خورند،و... اینقدر زیاده که بخواهیم بگیم مثنوی هفتاد من میشه! ای کاش یه کم انصاف داشتید و منصفانه مقاله می‌نوشتید(البته شما نون همین حرفهاتون رو می‌خورید و عدل و انصاف براتون معنی ندارد!) اگر جمهوری اسلامی یک صدم وعده‌هایی که به این ملت برای انقلاب را داده بود عمل کرده بود اون وقت میشد یه کم قبول کرد که بخواد به حواشی بپردازد. بترسید از روزی که...!!!

  هدی

  با سلام ببخشید میشه بفرمایید طبق کدام اسلام اظهار میکنید که حرام نیست ضمن اینکه هر چند همه ی این معضلات و مشکلاتی که میفرمایید کانلا درسته و جای پرداختن اما شما که دم از اسلام و موارد مهم تر ان میزنید متوجهید که دارید تهمت ناروا میزنید به نویسنده ی متن که نان حرفهایش را میخورد بنظرم بهتره همه بترسند از روزی که....

  مرصاد

  احمدی نژاد کجای؟کجای..............................................................

  امید

  مسئولان دارن به وصیت شهدا عمل می کنن؛ مگر خبر ندارین؟ شهدا در وصیت نامه هاشون نوشتن ما می رویم خون بدهیم تا ملت با خیالی آسوده و در اوج آزادی مشغول گوش دادن به خوانندگی زنان باشن تا به ملکوت نزدیک تر بشن. اصلاً ما انقلاب کردیم که زنهای بیشتری بتونن خواننده بشن، مگه چیه؟!!!

  مهدیه

  همه چیز شهر درسته ..خداروشکر همهی مشکلات حل شده و هیچ بدبختی و مشکلی وجود نداره...مسئولان همه کارشون درسته...کار برای همه هست...همه در رفاه اجتماعین ...فقط همین یه مشکل به چشمتون اومده...برین خودتونو درست کنین که پس فردا مردین جلو خدای خودتون شرمنده نباشین ...به نوعی دستتونو بذارین روی کلاه خودتون باد نبره...!!!!

  هدی

  حقیقتا عجب استدلال کمر شکنی ضمن اینکه قبول دارم همه ی مشکلاتی رو که فرمودید

  همشهری

  خانم میرزایی یک مقاله هم در مورد چند ده هزار افغانی غیر قانونی و قانونی که بزرگترین چالش شهرستان هستند و مثل یک غده سرطانی دارن پیشرفت می کنن بنویس.

  اریا

  افراطی ! سزاوار نام شما و افکار داعشی شماست

  داریوش

  جالبه! اگر دولت مجوز خوراکی رو بده که برای جسم مردم مضر هست شاکی میشید. اگر دین چیزی رو بگه که دلتون می خواد همه جا داد می زنید. اما وقتی دولت مجوز چیزی رو میده که برای روح و روان جامعه مضر هست میشید مدافع!! اگر دین چیزی رو غیرمجاز کنه میشید ضد دین! اگر جامعه اسلامی هست باید کلش اسلامی باشه از سیستم بانکی و اداری گرفته تا چیزهایی مثل این. این هم بگم که فقط یک احمق می تونه بهانه درست نبودن یک بخش از جامعه نقدِ درست نبودن بخش های دیگر جامعه رو منکر بشه.

  خادم

  مسوولین انسانیت و غیرت خود را فروختند

  امین

  فعلا که مسئولین سرگرم موتور گیری هستن!!!

  شمس آبادی

  حیف نیست شهری که به نام دارالصادقیون مزین است نوای زن نامحرم پخش گردد.

  حاجي

  سلام وقتی مسولان امر در شهرستان رفسنجان به جای رسیدگی به امورات مردم عزم خود را جزم کرده اند تاضد ارزشها را دراین شهر باب کنند وبدان افتخار کنند شهداء وامام شهداء شرمنده ایم
اخبار ویژه
اخبار رفسنجان