معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان:

سن تجربه سیگار به ۱۱ سالگی رسیده است

  • شناسه خبر: 96865
سن تجربه سیگار به ۱۱ سالگی رسیده است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان گفت: در دنیای نوین سن تجربه سیگار به ۱۱ سالگی و کمتر از آن رسیده است در حالی که سیگار را به عنوان دروازه ورود سایر اعتیادات می‌شناسیم و بسیاری از کسانی که سیگار را تجربه کرده اند به سیگار بسنده نکرده و به سایر مواد مخدر نیز اعتیاد پیدا کرده اند.

خانه » آخرین اخبار » سن تجربه سیگار به ۱۱ سالگی رسیده است

به گزارش خانه خشتی، دکتر احمد جمالی زاده با گرامیداشت هفته ملی بدون دخانیات اظهار کرد: در سال گذشته اقدامات زیادی در رابطه با کنترل مصرف دخانیات در شهرستان صورت گرفت که از جمله آنها توزیع هفت هزار برچسب آموزشی دخانیات در قالب ۷ شعار در مراکز تهیه، توزیع و فروش مواد غذایی و مراکز حرفه ای بود.
وی نصب بنرهای آموزشی در نقاط مختلف شهر با همکاری شهرداری و برگزاری مراسم هفته بدون دخانیات را از دیگر اقدامات صورت گرفته در سال گذشته عنوان کرد و افزود: جمع آوری قلیان از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و نظارت و پیگیری در رابطه با مراکز فاقد عرضه قلیان اقدمات مرکز بهداشت شهرستان بوده است.
دکتر جمالی زاده جمع آوری دخانیات از معرض دید در ۸۵ مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی را یکی دیگر از اقدمات انجام شده در زمینه کنترل مصرف دخانیات برشمرد و تصریح کرد: در همین زمینه ۶ واحد متخلف در زمینه تبلیغ مواد دخانی در مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی پلمپ و ۲۱ واحد به مراجع قضایی معرفی شدند.


علل گرایش جوانان به استعمال سیگار
رئیس مرکز بهداشت شهرستان رفسنجان در ادامه به مضرات سیگار اشاره و بیان کرد: یکی از عواملی که سلامتی همه انسانها بخصوص نوجوانان و جوانان را تهدید می کند اعتیاد به سیگار است که آمارها نشان می‌دهد بیش از ۹۲ درصد افراد سیگاری نخستین بار آن را در سنین نوجوانی تجربه کرده‌اند.
وی با بیان اینکه یکی از علل گرایش نوجوانان و جوانان به سیگار برای بزرگ نشان دادن خود است و معمولا اولین تجربه با تعارف یک دوست یا آشنا صورت گرفته است،افزود: یک نوجوان در ابتدا شاید هراز گاهی اقدام به کشیدن یک نخ سیگار ‌کند یا در جمع دوستان سیگاری را بصورت تعارفی بکشد ولی باور ندارد که بزودی با افزایش استعمال سیگار و قلیان و … به جمع معتادین به مواد دخانی خواهد پیوست.
به گفته وی تحقیقات دانشمندان نشان داده است تنها دو روز پس از کشیدن اولین سیگار یک نوجوان به نیکوتین سیگار وابسته می شود و تنها مصرف یک نخ سیگار روزانه می‌تواند تا پایان عمر وی را معتاد نماید.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان با بیان اینکه آسان تلقی کردن ترک سیگار یکی از دلایل روزافزون اعتیاد به سیگار است، یادآور شد: نوجوانان، جوانان به پندار اینکه به راحتی می‌توانند سیگار را کنار بگذارند به سیگار رو می‌آورند لازم به ذکراست بسیاری از سیگاریها بعد از اتمام هر بار مصرف تصمیم به ترک آن گرفته‌اند اما این تصمیم فقط چند ساعتی و حتی کمتر از یک ساعت بیشتر دوام نداشته است.
علل افزایش گرایش جوانان و نوجوانان به سیگار چیست؟
رئیس مرکز بهداشت شهرستان رفسنجان در ادامه به افزایش گرایش نوجوانان و جوانان به استعمال سیگار اشاره کرد و گفت: امروزه در حالیکه گرایش به سیگار در جوامع پیشرفته با اطلاع رسانی و آموزش نوجوانان رو به کاهش است اما در کشورهای در حال توسعه بخصوص کشورمان شاهد افزایش تمایل نوجوانان و جوانان به سیگار و مواد دخانی هستیم که یکی از علل این افزایش گرایش می تواند عدم آگاهی نوجوانان و جوانان از مضرات این مواد باشد.
دکتر جمالی زاده تصریح کرد: تقریباً همه سیگاری ها از داشتن فرزندان سیگاری بیزار هستند. آنها همواره به فرزندان خود توصیه می کنند که سیگار کشیدن عملی زشت با نتایج ناخوشایند است. متأسفانه این توصیه ها نه تنها مؤثر نیست بلکه موجب می شود اعتبار والدین نیز نزد فرزندان خدشه دار شود. چرا که آنها عملی را تقبیح می کنند که خود در هر روز، بارها و بارها آن را انجام می دهند. ضروری است پدری که خود سیگاری است ابتدا سیگار را ترک کنند تا نصایح آنها بر روی فرزندان تاثیر لازم را داشته باشد.

وی بیان داشت: آمارها نشان می دهد فرزندان بیش از ۵۹ درصد از افراد معتاد به سیگار، بالاخره سیگارکشیدن را تجربه می کنند مهمترین کمک به فرزندان این است که والدین هرگز به سیگار و موادمخدر معتاد نشوند.
دکتر جمالی زاده با اشاره به این مطلب که محیط خانواده با ارائه الگوهای رفتاری، زمینه ابتلا یا پیشگیری به اعتیاد را برای فرزندان مهیا می کند، عنوان کرد: توجه مهرآمیز، اعطای حس اعتماد به نفس به فرزندان، ارزش گذاری به آنها و رفتارهای صحیح آنها، تأیید و پذیرش فرزندان، ارتباط عمیق و همه جانبه اعضا با یکدیگر موجب می شود فرزندان در پناه جویی به محیط بیرون از خانه هدایت نشوند و اعتیاد را تجربه نکنند.
این مسئول ادامه داد: یادگیری مهارت های زندگی بخصوص قاطعیت و توان «نه» گفتن به تعارف مواد مخدر و سیگار، مهم ترین تضمین برای حفظ یک نوجوان و جوان از ابتلای به اعتیاد است. نداشتن اعتماد به نفس لازم و اراده ضعیف یک فرد جرات نه گفتن را از او می گیرد و در هنگام یک مشکل کوچک و غم و ناراحتی با اولین تعارف، سیگار را تجربه می کنند.
سن تجربه سیگار به ۱۱ سالگی رسیده است
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان در ادامه اظهار داشت: تأسف بار است که بگوییم در دنیای نوین سن تجربه سیگار به ۱۱ سالگی و کمتر از آن رسیده است در حالی که سیگار را به عنوان دروازه ورود سایر اعتیادات می‌شناسیم و بسیاری از کسانی که سیگار را تجربه کرده اند به سیگار بسنده نکرده و به سایر مواد مخدر نیز اعتیاد پیدا کرده اند.
دکتر جمالی زاده در پایان گفت: انجام تفریحات سالم ، انتخاب دوستان غیرسیگاری و پرهیز از حضور در مکان های که سیگار کشیده می شود، می تواند یک نوجوان را در رابطه با خطر مصرف مواد دخانی مصون و ایمن سازد.

 

برچسب ها:
تلگرام
دیدگاه‌ها
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

اخبار ویژه
اخبار رفسنجان